Sporto pinigų dalybos: kol plaukikai be baseinų, išrinktųjų golfo turnyrui – daugiatūkstantinė parama

Info TV
2017-09-11 20:43

Auksas auksui nelygus – tuščiomis nebe pirmą kartą iš čempionato grįžę krepšininkai iš Sporto rėmimo fondo jau ilgus metus gauna įspūdingiausias sumas. Kitos federacijos jaučiasi našlaitės vietoje, nes joms trūksta visko: stadionų, baseinų, inventoriaus. Visi aiškina, kad sistemą reikia pertvarkyti, mat dabar nėra aiškių kriterijų, kodėl sporto šakoms skiriamos sumos visiškai skiriasi. Sistemą norintis pertvarkyti Kūno kultūros ir sporto departamentas ir pats klimpsta į skandalą. Jis skyrė 14 000 eurų golfo čempionatui, kuriame už dalyvio mokestį dalyvavo ne vienas pasiturintis golfo žaidėjas.

Iš kūno Kultūros ir sporto rėmimo fondo šiemet iš viso krepšiniui ir federacijos projektams skirta 421 tūkst. eurų. Tai gerokai mažiau nei pernai, bet krepšinis išlieka valstybei brangiausia sporto šaka. Buvęs olimpietis, Seimo narys Virgilijus Alekna sako, kad sotus kąsnis krepšiniui skiriamas ne tik dėl rezultatų, bet ir dėl sporto šakos populiarumo.

Lietuvos rinktinės viltys dužo Europos čempionato aštuntfinalyje – pralaimėta graikams

Nemažai vilčių dėta ir į plaukimą. Jis gavo 330 000 eurų, bet štai Fabijoniškėse išdygsiantis baseinas duris atvers tik kitąmet. Treniruotis sportininkams nėra – didžiausias baseinas Lazdynuose užvėrė duris ir yra griaunamas, tai reiškia, kad bent kelis mėnesius plaukikai neturi kur plaukioti. Lengvajai atletikai skirti 200 000 eurų, federacijos direktorius nesiskundžia. Esą prie bazinio finansavimo pridėjus kitus gautus pinigus, suma susidaro nebloga. Vis dėlto sportininkai tikisi, kad kitais metais gaus daugiau. Norėtųsi ir sutvarkyto stadiono. Ne vieną medalį į Lietuvą atvežę irkluotojai treniruotis priversti irklavimo bazėje, kur vos keli treniruokliai ir tie patys įsigyti ne iš valstybės pinigų. Baseinas, kuriame žiemą treniruojasi sportininkai dalijamas šykščiai, kad visiems užtektų. Bazėje taip pat yra keli treniruokliai, tačiau ir jie pirkti už privačius pinigus.

Lietuvos irkluotojos Donata Vištartaitė ir Milda Valčiukaitė

Irkluotojai šiems metams gavo ketvirtį milijono. Vidaus reikalų ministras sako, kad kriterijai, kaip skirstomas finansavimas, turi būti aiškesni.

„Faktas, kad turėtų būti objektyvūs kriterijai pagal kuriuos galima būtų sąžiningai, objektyviai paskirstyti finansavimą. Dabar aš negaliu jums atsakyti, ar tai yra sąžininga ar nesąžininga, ar tai objektyvu ar neobjektyvu. Departamente yra sudarytos darbo grupės, kurios štai teikia pasiūlymus, o direktorius priiminėja sprendimus. Čia dabar negalėčiau jums pasakyti. Taip, turi būti kriterijai objektyvūs, aiškūs pagal kuriuos pasakyti – kiek tai remia vienus, kiek tai remia kitus, kodėl neremia trečių“, – sako ministras Eimutis Misiūnas.

Kūno kultūros ir sporto departamentas nori pakeisti dabartines finansavimo taisykles ir skatinti sporto šakų konkurenciją, pasak jos vadovo, reikėtų, kad federacijos teiktų programas, kurioms pagal nustatytus kriterijus būtų skiriamos didesnės ar mažesnės sumos.

Nemažai aistrų sukėlė ir departamento sprendimas skirti pinigus – 14 000 eurų – mėgėjų golfo čempionatui. Tarp jo dalyvių buvo ir ne vienas žinomas, pasiturintis žmogus. Prestižinės sporto šakos turnyrą rėmė beveik dvidešimt įmonių, čempionato nariams teko susimokėti ir 120 eurų startinį mokestį. Premjeras situaciją vadina nenormalia ir sako, kad yra informuotas dėl pradėto tyrimo. Kodėl 14 000 eurų buvo paskirti pasibaigusiam čempionatui, aiškinsis ir Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisija. Skaičiuojama, kad už tokią sumą galima nupirkti 700 krepšinio kamuolių.

Plačiau – reportaže.