Valdžios manevrai, artėjant šildymo sezonui: kokio dydžio sąskaitų galite sulaukti?

Šildymo sezonas
Šildymo sezonas
© BNS

2017 ir 2018 m. sandūra gali tapti išskirtinė Lietuvos šilumos vartotojams, mat panašu, kad su 9 proc. mokestine lengvata centralizuotam šilumos tiekimui gali tekti atsisveikinti ilgam ir imti pratintis prie kito mokesčio tarifo. Kaip šie pokyčiai atsilieps sąskaitoms už šildymą?

Šių metų pavasarį Seimas nutarė nepratęsti lengvatinio 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo centralizuotam šildymui – nuo birželio mėnesio įsigaliojo standartinis 21 proc. tarifas šioms paslaugoms.

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga liepą susitarė su opozicine Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija, kad, šiai parėmus urėdijų reformą, PVM lengvatos šildymui galiojimas bus pratęstas.

Konkretus PVM tarifas minėtame susitarime nebuvo įrašytas, tačiau konservatoriai neslepia norintys, kad būtų grąžinta anksčiau galiojusi 9 proc. PVM lengvata šildymui. Apie šias iniciatyvas kalba ir kitų partijų atstovai.

Tuo metu Vyriausybės planai yra visai kiti. Mokesčių pertvarkų plane ministrų kabinetas iki 2017 m. gruodžio 31 d. nesiūlo keisti šildymui taikomo PVM tarifo, taigi panašu, kad šiemet šildymo sezoną pasitiksime su 21 proc. tarifu, o nuo 2018 m. sausio 1 d. siūloma taikyti naują lengvatą centralizuotam šildymui – 15 proc. PVM.

Sąskaitos už šildymą augs

Kaip nurodo Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA), šie planuojami PVM tarifo pakeitimai bus aktualūs apie 17 tūkst. (apie 700 tūkst. butų) daugiabučių gyvenamųjų namų, kurie yra aprūpinami centralizuotai tiekiama šiluma, gyventojų, kitaip tariant, valdžios planuojami pokyčiai gali patuštinti apie 2 mln. gyventojų pinigines.

Remiantis LŠTA duomenimis, šiuo metu (2016–2017 m., 9 proc. PVM tarifas) vidutinė sąskaita už šildymą mažiausiai šilumos suvartojančiuose daugiabučiuose (naujos statybos namai) siekė 31 Eur, mažai arba vidutiniškai šilumos suvartojančiuose daugiabučiuose – 51 Eur, suvartojančiuose daug šilumos daugiabučiuose (senos statybos, nerenovuoti namai) – 72 Eur, suvartojančiuose daugiausiai šilumos daugiabučiuose (senos statybos, labai prastos šiluminės izoliacijos namai) – 121 Eur.

Kaip Alfa.lt patvirtino Finansų ministerija (FM), šilumos energijai taikomam PVM tarifo dydžiui padidėjus nuo 9 iki 21 proc., šios prekės kaina dėl mokestinių veiksnių padidėtų 11 procentų. Ministerijos skaičiavimu, jei PVM tarifo dydis būtų padidėjęs nuo 9 iki 15 procentų, poveikis kainai būtų 5,5 proc., jeigu PVM tarifo dydis sumažėtų nuo 21 iki 15 procentų, kaina sumažėtų 5 proc.

Taigi, remiantis šiais skaičiavimais, šiemet šildymo sezono metu (21 proc. PVM tarifas) labiausiai sąskaitos vidutiniškai turėtų išaugti labai daug šilumos suvartojančiuose daugiabučiuose – iki 134,31 Eur per mėnesį. Tai, LŠTA duomenimis, turėtų pajusti apie 0,34 mln. gyventojų.

Daug šilumos suvartojančiuose daugiabučiuose, kuriuose gyvena daugiausia žmonių (1,2 mln. gyv.), sąskaitos vidutiniškai (21 proc. PVM tarifas) išaugtų iki beveik 80 Eur per mėnesį.

Tiesa, jei nuo 2018 m. sausio 1 d. bus įvestas 15 proc. PVM tarifas šildymui, sąskaitos turėtų pasiekti panašų lygį, koks buvo, kai galiojo 9 proc. PVM lengvata.

Sąskaitos už šildymą (LŠTA)

Šilumos vartotojams, kurie galbūt tikėtųsi, kad, nesumokėjus sąskaitų už šildymą iki 2018 m. sausio 1 d., už jas būtų galima sumokėti sulaukus, kai PVM tarifas šildymui bus sumažintas, FM turi griežtą atsaką – šių asmenų suvartotai šilumai būtų taikomas iki 2018 m. taikytas tarifas, tai yra kaip numatoma, 21, o ne 15 proc.

Kainų augimą mėgins amortizuoti kompensacijomis

Seimas, nutaręs nepratęsti 9 proc. PVM lengvatos šildymui galiojimo laiko, ėmėsi kompensacijų už šilumą. Parlamentas praplėtė ratą asmenų, galinčių gauti šias kompensacijas. Numatyta, kad nepasiturintiems gyventojams kompensuojama didesnė būsto šildymo išlaidų dalis, viršijanti ne 20 proc., o 10 proc. skirtumo tarp šeimos (asmens) ir valstybės remiamų pajamų (102 Eur) šeimai.

Seime „valstiečių“ atstovai tikino, kad šie pakeitimai kompensuos dėl PVM tarifo už šildymą padidėjusias šilumos kainas ir kad asmenų, galinčių gauti kompensacijas, skaičius padvigubės.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) Piniginės paramos skyriaus vedėja Svetlana Kulpina Alfa.lt teigė, kad 2018 m. kompensacijas už šildymą gaus apie 257 tūkst. asmenų.

Anksčiau skelbta, kad, galiojant 9 proc. PVM lengvatai ir 20 proc. kompensacinei ribai, išmokas gavo apie 92 tūkst. žmonių.

Siekiant palengvinti socialinės paramos (tarp jų – ir kompensacijas už šildymą) gavimą, SADM supaprastino prašymo-paraiškos piniginei socialinei paramai gauti formą, kuri perkelta į elektroninę erdvę, bei sukūrė skaičiuoklę (www.spis.lt), kuria asmuo gali preliminariai paskaičiuoti, ar ši parama jam priklauso.

Pagal naują tvarką, savivaldybės lėšų kompensacijoms už šildymą turės ieškoti iš savų resursų, nors valstybės biudžetas, panaikinus 9 proc. PVM lengvatą šildymui, gaus apie 50 mln. Eur.

„Papildomos išlaidos (kompensacijoms už šildymą savivaldybėms) sudarys apie 21 milijoną eurų“, – tvirtino S. Kulpina.

Eurai