Įspėja vairuotojus: atėjo itin pavojingas metas, galintis kainuoti kiekvieno iš mūsų gyvybę

Kelyje Vilnius - Panevėžys partrenktas briedis
Kelyje Vilnius - Panevėžys partrenktas briedis
© Edvard Blaževič

Atėjus rudeniui pasipylė skaudžių avarijų, kurių pagrindiniais kaltininkais tapo laukiniai gyvūnai. Štai vien naktį iš antradienio į trečiadienį įvyko du eismo įvykiai, kurių metu automobiliai susidūrė su briedžiais. Laimei, per avarijas žūčių išvengta, tačiau neapsieita be rimtų sužalojimų, o ir transporto priemonės liko sumaitotos taip, kad šias galima palikti tik metalo laužyne.

Policijos pareigūnai su draudikais perspėja – atėjus rudeniui suintensyvėja laukinių gyvūnų migracija, todėl tikimybė su jais susidurti kelyje išauga keletą ar net keliolika kartų. Todėl vairuotojai raginami būti atidūs užmiesčio keliuose, ypač tamsiu paros metu, ir paisyti keleto patarimų.

Įspėja ženklai

Lietuvos kelių policijos tarnyba atkreipia vairuotojų dėmesį į tai, kad užmiesčio keliuose, vietovėse, kur kelias kerta miškus ir laukus, dideli kanopiniai žvėrys (briedžiai, stirnos, šernai), dažnai migruoja iš ganyklų laukuose į miškus ir atgal. Kirsdami kelius, kuriais važiuoja transporto priemonės, laukiniai gyvūnai sukelia didelę susidūrimo grėsmę.

Tokie susidūrimai labai pavojingi, o eismo įvykių metu labai padidėja rizika sunkiai susižaloti. Pirminiais duomenimis, vien per pirmuosius šešis šių metų mėnesius dėl susidūrimų su laukiniais gyvūnais buvo sužeista 12 žmonių, beveik visi šie eismo įvykiai įvyko tamsiuoju paros metu.

Apie didelę tikimybę, kad per kelią gali judėti laukinių gyvūnų, įspėja kelio ženklai „Laukiniai gyvūnai", įrengti pavojingose vietose esančiuose kelio ruožuose.

Tradiciškai daugiausia susidūrimų su gyvūnais užfiksuota Vilniaus, Kauno, Utenos, Trakų ir Rokiškio rajonuose. Deja, itin dažnai apie skaudžius susidūrimus su gyvūnais gaunama pranešimų iš kelio Vilnius–Panevėžys, kuris yra vienas intensyviausių mūsų šalyje.

Pikas – jau netrukus

Nors laukiniai gyvūnai migruoja nuolat, suintensyvėjimas ypač pastebimas rudenį, spalio bei lapkričio mėnesiais. Draudikų teigimu, gyvūnų migracijai nemažą įtaką daro besikeičiančios oro sąlygos, gyvūnai pradeda labiau migruoti po pirmųjų ryškesnių šalnų.

„Susidūrimų su gyvūnais pikas, mūsų duomenimis, fiksuojamas spalio–gruodžio mėnesiais. Rudenį tokio tipo avarijų padaugėja dėl kelių priežasčių. Pirmoji, prasidėjus šalnoms, pasnigus, gyvūnai pradeda aktyviai migruoti, ieškoti maisto, ypač dažnai – pradedant temti, t. y. apie 17–19 val., kai darbo valandos pasibaigia ir eismas būna itin intensyvus. Antra svarbi priežastis, kodėl rudenį avarijos dažnesnės – blogesnės vairavimo sąlygos: ne tik anksti temsta, bet ir dažniau lyja, susidaro rūkas, krenta šlapdriba ir panašiai, – kalba „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis.

Jis pastebi, kad spalį avarijų su gyvūnais įvyksta daugiau dar ir dėl to, kad nors eismo sąlygos suprastėja, magistraliniuose keliuose vis dar leidžiama važiuoti dideliu greičiu – automagistralėse – 130 km/val., greitkeliuose – 120 km/val. „Tuo tarpu nuo lapkričio pradžios, kai vairuotojai automobilius apauna žieminėmis padangomis ir pradeda važiuoti saugesniu greičiu, susidūrimų su gyvūnais nuostoliai būna mažesni“, – teigia ekspertas.

Nesiblaškyti ir stebėti aplinką

Saugaus vairavimo ekspertai vairuotojams rudenį pataria tokiose vietose, kur tikėtina susidurti su laukiniais gyvūnais, sulėtinti greitį, kad, atsiradus kliūčiai, bet kuriuo momentu būtų galima tinkamai reaguoti, suvaldyti automobilį, o prireikus sustoti.

„Stebėkite kelkraščius – dažniausiai gyvūnai į važiuojamąją kelio dalį įbėga būtent nuo krūmais ar medžiais gausaus kelio krašto. Jeigu pastebėjote kelkraštyje stovintį gyvūną – važiuokite pro jį itin lėtai ir atsargiai, nemirksėkite tolimosiomis žibintų šviesomis, jokiu būdu nenaudokite garsinio signalo – apakinto ir išgąsdinto gyvūno elgesys gali būti labai pavojingas ir nenuspėjamas“, – pataria policijos pareigūnai.

Beje, grubi vairuotojų klaida – kai per kelią prabėgus žvėrims galvojama, kad pavojus nebegresia. „Jei gyvūnas sėkmingai kerta važiuojamąją kelio dalį, vairuotojui atsipalaiduoti nereikėtų ir tą atkarpą pravažiuoti labai atsargiai. Šernams ar stirnoms iš paskos neretai eina ir daugiau jų giminaičių, todėl išlieka pavojus, kad į kelią gali iššokti ir jie“, – teigė „ERGO Insurance“ Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Lietuvoje Raimondas Bieliauskas.

Susidūrimas su gyvūnu – eismo įvykis

Visgi ne visuomet susidūrimas su žvėrimi priklauso tik nuo vairuotojo. „Išvengti susidūrimo su laukiniu gyvūnu kartais gali būti ir visai neįmanoma – žvėris šoka tiesiai po automobilio ratais, todėl vairuotojas nieko padaryti nebegali. Vis dėlto net ir šią nuo vairuotojo, atrodytų, visai nepriklausančią riziką kelyje galima sumažinti“, – sakė „ERGO Insurance“ Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Lietuvoje.

Lietuvos kelių policijos tarnyba vairuotojams taip pat primena Kelių eismo taisyklių reikalavimus, taikomus susidūrus su laukiniu gyvūnu.

Susidūrimas su laukiniu gyvūnu kelyje – tai traktuojama kaip eismo įvykis, jeigu tokio įvykio dalyvio veiksmai nulemia kitiems asmenims priklausančių transporto priemonių, krovinių, kelio ir kitų įrenginių arba kitokio turto sugadinimą (apgadinimą).

Jeigu apgadinti kelio ženklai, atitvarai arba kitokie kelio elementai, jeigu buvo sužeistas arba nugaišo gyvūnas, vairuotojas privalo telefonu pranešti policijai apie eismo įvykį ir vykdyti pareigūnų nurodymus. Nugaišusiu gyvūnu pasirūpins aplinkosaugininkai ir medžiotojai.