„Valstiečių“ ir konservatorių sąjunga: Kubilius atskleidė reikalavimų sąrašą

Valstiečių susitikimas su konservatoriais dėl koalicijos
Valstiečių susitikimas su konservatoriais dėl koalicijos
© Edvard Blaževič

Braškant valdančiajai koalicijai, premjeras Saulius Skvernelis toliau dairosi paramos daugumai nepriklausančių politinių jėgų frontuose. Alfa.lt šaltinių teigimu, labiausiai „valstiečių“ žvilgsnis krypsta į opozicinius konservatorius. Šie neatmeta galimybės paremti Vyriausybę, socdemams trenkus koalicijos durimis, tačiau turi ne vieną reikalavimą.

Daugėjant už partijos išėjimą iš koalicijos pasisakančių socialdemokratų skyrių, S. Skvernelis pranešė neabejojantis, kad bus inicijuojamas socdemų traukimasis iš valdančiosios daugumos, bei prabilo, kad vyksta pokalbiai su kitomis politinėmis jėgomis dėl Vyriausybės paramos.

Alfa.lt šaltinių teigimu, pastaruoju metu suaktyvėjo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovų derybos dėl paramos galimai mažumos Vyriausybei su opozicine Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partija. Anot šaltinių, „valstiečiai“ ir konservatoriai derina tam tikrą susitarimų paketą. Jame apibrėžiamos TS-LKD sąlygos, pagal kurias konservatoriai sutiktų remti 2018 m. valstybės biudžetą.

Prašys paramos V. Landsbergiui?

Šių metų liepą, socdemams neslepiant, jog jiems nėra priimtina tokia urėdijų reforma, kokią siūlo Vyriausybė, „valstiečiai“ liepą pasitelkė konservatorių paramą šiai pertvarkai, mainais jiems pažadėdami savo balsus už pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos šildymui pratęsimą. Tiesa, susitarime nebuvo įtvirtinta, kokios PVM lengvatos norėtų konservatoriai.

Šiuo metu Vyriausybė siūlo numatyti 15 proc. PVM tarifą šildymui. Alfa.lt šaltinių teigimu, vienas iš konservatorių reikalavimų derybose dėl paramos „valstiečių“ Vyriausybei – 9 proc. PVM lengvata šildymui.

Pasak šaltinių, taip pat TS-LKD esą siekia, kad nebūtų mažinamos valstybės dotacijos tam tikroms savivaldybėms – galimai toms, kuriose valdžią savo rankose sutelkę konservatoriai.

Kiti konservatorių reikalavimai manais į paramą S. Skvernelio Vyriausybei, šaltinių teigimu, yra Andriaus Kubiliaus inicijuoto Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo priėmimas (siūloma galimybė pirmame paso puslapyje varduose ir pavardėse naudoti „w“, „x“ ir „q“ raides) ir valstybės vadovo statuso suteikimas TS-LKD garbės pirmininkui Vytautui Landsbergiui.

Alfa.lt primena, kad praėjusią savaitę klausimą dėl valstybės vadovo statuso ir su tuo susijusių garantijų suteikimo V. Landsbergiui iškėlė „valstiečių“ deleguotas Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Premjeras S. Skvernelis antradienį LRT radijui teigė, kad tuometinis Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas V. Landsbergis buvo atkurtos Lietuvos valstybės vadovas, todėl palaikytų iniciatyvą jam suteikti valstybės vadovo garantijas. Tuo metu „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis abejoja, ar TS-LKD garbės pirmininkui reikėtų suteikti valstybės vadovo statusą.

Vytautas Landsbergis

Pokalbiai vyksta, bet turinys neatskleidžiamas

Alfa.lt pasiteiravus premjero S. Skvernelio apie derybas su konservatoriais, ministro pirmininko atstovas spaudai Tomas Beržinskas patikino, kad Vyriausybės vadovo pokalbiai dėl paramos ministrų kabineto projektams vyksta nuolat.

„Bendrieji pokalbiai su įvairiomis politinėmis jėgomis vyksta nuolatos“, – premjero poziciją Alfa.lt perdavė T. Beržinskas.

Tiesa, jis nepatvirtino, kad S. Skvernelis su konservatoriais jau yra sudaręs konkrečius susitarimus mainais į paramą kitų metų biudžeto projektui.

Įtakingas konservatorius neslepia – taikosi į Skvernelio flangą

Anksčiau Alfa.lt kalbintas TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis neslėpė, kad konservatorių parama „valstiečiams“ nebūtų besąlygiška.

Buvęs TS-LKD pirmininkas, konservatorių frakcijos narys Andrius Kubilius neslėpė, jog pokalbiai su „valstiečiais“ dėl TS-LKD paramos Vyriausybei vyksta. Tiesa, anot jo, konservatoriai, jei socdemai paliktų valdančiąją koaliciją, į parankę „valstiečiams“ nesikibtų.

„Natūralu, kad vienokie ar kitokie pokalbiai kur nors vyksta. Mes tikrai ten nekeliame kažkokių ypatingų sąlygų. Sunkiai įsivaizduoju kokį nors mūsų buvimą koalicijoje su visa „valstiečių“ partija. [...]

Ką mes ten paremtume ir kaip ta parama būtų išreikšta, tai čia dar klaustukų yra, nes tai priklauso ir nuo to, ar tai būtų mažumos Vyriausybė, ar čia būtų lipdoma kažkokia koalicija.

Mes tuose pačiuose „valstiečiuose“ matome visiškai skirtingus flangus. Vienas yra toks racionalesnis, tai yra S. Skvernelio, o kitas – R. Karbauskio, E. Jovaišos, P. Urbšio, su kuriais būtų žymiai sunkiau susikalbėti“, – Alfa.lt sakė A. Kubilius.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir socialdemokratų atstovai aptarė pažangą derinant programines nuostatas derybose dėl valdančiosios koalicijos sudarymo

Ko nori konservatoriai?

A. Kubilius, paklaustas, ko mainais į paramą Vyriausybei norėtų iš „valstiečių“, nepaneigė, kad konservatoriai norėtų 9, o ne 15 proc. PVM tarifo šildymui.

Politikas teigė, kad TS-LKD siektų įgyvendinti ir jo inicijuotą Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektą. Tiesa, A. Kubilius priminė, jog jo teisės akto variantas jau ir anksčiau yra sulaukęs S. Skvernelio paramos.

„Siūlėme tokį variantą, kur pirmame (paso – Alfa.lt) puslapyje būtų galima rašyti pavardes su „w“, „x“ ir kitomis raidėmis tuo atveju, jeigu tokia pavardė yra įgyjama santuokos atveju arba jeigu žmogus pakeitė pilietybę“, – aiškino A. Kubilius.

Tiesa, jis neigė, kad vienas iš TS-LKD reikalavimų „valstiečiams“ – valstybės vadovo statuso suteikimas V. Landsbergiui.

„Mes tikrai to nekeliame kaip kažkokio savo reikalavimo ar siūlymo. Tiesiog manome, kad tai yra garbingų politikų reikalas tą klausimą išspręsti, bet jo negalima spręsti taip, kaip tai siūlė dabar daryti Seimo pirmininkas, kuris, atrodo, net nesitaręs su savo frakcija, sukelia eilinę bangą šmeižto prieš profesorių (V. Landsbergį – Alfa.lt) ir viskas. Mes tai paliekame jų sąžinės reikalui ir tikrai nesiruošiame to klausimo kelti kaip kažkokios sąlygos“, – akcentavo konservatorius.

Pasak A. Kubiliaus, konservatorių iniciatyvų sąraše yra specialius įstatymas, kuriuo norima numatyti valstybės paramą, darbo vietų kūrimo skatinimą, resursų nukreipimą į biotechnologijų, informacinių, lazerinių technologijų sritis. Taip pat, anot konservatoriaus, TS-LKD, bendradarbiaudami su „valstiečiais“,bandytų priimti įstatymą, kuriuo būtų siekiama aktyviau vystyti regioninę plėtrą, pritraukiant investicijų į didžiausius regionų centrus. Apie jokį išskirtinį dėmesį tam tikroms savivaldybėms politikas neužsiminė.

Be to, kaip pažymėjo A. Kubilius, TS-LKD norėtų visai kitokios universitetų tinklo pertvarkos, sukoncentruojant valstybės dėmesį į du universitetus, turinčius potencialą iškilti į pasaulio geriausiųjų lygmenį.

„Vienas toks universitetas galėtų būti Vilniuje, kitas – Kaune. Vilniuje toks universitetas galėtų būti Vilniaus universiteto pagrindu, Kaune – turbūt KTU ir jei apsijungtų su Sveikatos mokslų universitetu“, – dėstė įtakingas konservatorius.

„Tokie projektai labai konkretūs galėtų būti mūsų sąraše. Mes ties tomis idėjomis labai intensyviai dirbame, kad tai nebūtų tik tušti žodžiai, o būtų konkretūs parengti projektai, kuriuos galėtų svarstyti Seimas ir toliau juos įgyvendintų Vyriausybė“, – reziumavo A. Kubilius.

Andrius Kubilius