„Žvalumo dienos“ organizatorė Žukauskienė: ši šventė tarsi pati sau augina dalyvius

Ramunė Žukauskienė
Ramunė Žukauskienė
© Paulius Peleckis

„Šita aplinka spinduliuoja ir sodą prižiūrinčių žmonių energiją. Tai įkvepia. Iš dalyvių visada girdžiu, kad Žvalumo diena jau užsiaugino savo atmosferą. Virš sodo tądien pakimba labai gero jausmo debesėlis“, – džiaugėsi viena Žvalumo dienos sumanytojų Ramunė Žukauskienė. Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose šį šeštadienį vilniečiai kviečiami mankštintis, kvėpuoti, atsipalaiduoti, šokti, žaisti, eiti į pirtį, masažus arba tiesiog sėdėti ant suoliuko ir stebėti.

Pirties diena, išaugusi į draugų šventę

Ar žvalumo turėjote per kraštus, norėjote juo dalytis, ar trūko ir siekėte atrasti žvalinimosi būdų, kad surengėte tokią dieną?

Žvalumo – nei perteklius, nei stygius. Žvalumo dienos atsiradimo istorija nesusijusi su mano asmeniu. Šventės ištakos siekia Lietuviškos pirties bičiulių draugiją, kuriai atstovauju. Su ja aštuonerius metus iš savanoriškų paskatų rengėme gražią didelę respublikinę šventę – Pirties dieną.

Penkerius metus šios pirties kultūros sklaidos dienos vykdavo Lietuvių liaudies buities muziejuje Rumšiškėse. Paskui jos išsisklaidė po Lietuvą, kasmet vyksta vis kitame krašte. 2013 metais tapau Pirties dienos koordinatore ir pradėjau galvoti apie naują jos formatą.

Gal reikėtų pridėti dar ką nors, kad žmonėms su mažais vaikais ar nemėgstantiems pirčių šis pasibuvimas nebūtų beprasmis? Taip atsirado scena, kurioje visą dieną vyko veiksmas, skambėjo muzika – ir meditacinė gongų, ir grupė „Skylė“ grojo, ir koncertavo Domantas Razauskas, vyko įvairios paskaitos, mankštos.

Galbūt po šios pasisekusios, papildytos Pirties dienos ir kilo mintis surengti šventę sostinėje. Vilniaus universiteto Botanikos sodui Kairėnuose pateikėme Žvalumo dienos koncepciją, kaip gražias sodo erdves užpildyti ne tik pirties, bet įvairiausiomis kitomis veiklomis, ir jie mus mielai įsileido.

Pirtininkai ne tik savo draugijos pavadinime įtraukė žodį „bičiuliai“. Peržvelgus Žvalumo dienos programą, akivaizdu, kad esate draugiški, daug skirtingiausia veikla užsiimančių žmonių įsileidote į savo šventę. Ar buvo sudėtinga įkalbinti joje dalyvauti ar tereikėjo jau esamų draugystės ryšių virveles truktelėti?

Esate teisi, tereikėjo tas virveles truktelėti. Idėja kurti Vilniaus sveikatintojų bendruomenę ir formuojasi per renginius, neformalius susitikimus, taip vieni kitus pažįstame, – pasakojo pirtininkė, Žvalumo dienos koordinatorė R. Žukauskienė. –

Šiemet vyksta ketvirtoji šventė ir, kas yra gražiausia, keturi ar penki buvę Žvalumo dienos lankytojai ateina vesti čia užsiėmimų, su savimi atveda savo komandą ir sekėjus. Ši šventė tarsi pati sau augina dalyvius. Žmonės patys rodo iniciatyvą, dažnai užtenka vieną laišką išsiųsti su priminimu ruoštis šventei, o informacija jau pati keliauja.

Gausi programa atskleidžia, kad dalyvių Žvalumo dienoje tikrai yra daug, o kaip su lankytojais? Peržvelgusi tris praėjusius metus, kokias jų tendecijas pastebite?

Kiekvienas metais sulaukiame apie tūkstančio žmonių, taigi lankytojų srautas beveik nesikeičia. Jeigu turime rėmėjų, jų lėšas taupome ir neleidžiame užsakomosioms renginio reklamoms, kad skalambintų apie Žvalumo dieną visam Vilniui ir Lietuvai. Informacija sklinda per socialinius tinklus ir iš lūpų į lūpas.

Mes jau turime savo lankytoją, kasmet pamatau ir tų pačių žmonių, kuriems šios šventės reikia. Labai smagu, kad čia ateina solidesnio amžiaus lankytojai, kurių jaunimui skirtuose renginiuose nepamatysi. Jiems išvyka į Botanikos sodą yra ir pasivaikščiojimas, ir pasėdėjimas ant žolės, suoliuko ar veiklų stebėjimas. Bet tikrai matau ir solidaus amžiaus damų, kurios stojasi šokiui, bando padaryti taiči elementus.

Taip pat ateina tėvų su kūdikėliais, mažais vaikais. Jiems rengiami ir polinezietiški šokiai, ir žaidimai. Ma-uri.lt užsiaugino jaunųjų sekėjų kartą, o jų pačių vaikai šiemet organizuoja užsiėmimus lankytojų vaikams. Pažiūrėsime, ar šita idėja pasiteisins.

Žvalumo dienos lankytojų spektras labai platus – nuo kūdikio iki senjoro, bet jaunimas sudaro pagrindą. Daug jaunimo (paugliško, studentiško amžiaus ir vyresni) ateina į jogą, taiči grupes. Aikido užsiėmimai organizuojami ir suaugusiems, ir vaikams nuo penkerių iki keturiolikos metų. Visoms amžiaus grupėms yra ką veikti.

„Ką pradžioje įvardijome žodžiais, dabar tapo kūnu“

Žvalumo dienos programoje įrašyta NIA, regos terapijos pratybos, mankšta su riedučiais ant žolės ar mankštinamasis ant irklenčių... Tenka pasukti galvą, ką neįprasto pasiūlyti vilniečiams?

Stengiamės, kad dalyvių veikla nesidubliuotų, kviečiame teikti siūlymus ir taip vyksta dialogas. Šio renginio užduotis, – kad žmogus iš gausios įvairovės išsirinktų, kas jam patinka ir galbūt tai praktikuotų visus metus. Per vieną dieną keturių jogos mokyklų neapeisi, o čia, prašom, kas valandą gali dalyvauti skirtingose praktikose.

Gražu ir tai, kad jau turime nemažai savanorių, padedančių renginyje. Šiemet šventę ant scenos ves ir parodys NIA, naują amerikietišką šokių praktiką, jos trenerė Rasa Norvaišaitė. Siekėme bendruomeniškumo, ką pradžioje įvardijome žodžiais, o dabar tai tapo kūnu.

Dar labai smagu, kad vienos praktikos dalyviai (šiemet jų bus per 180) ateina į kitų rengiamus užsiėmimus, susipažįsta su jų veikla, galbūt ir sau dar susieško papildomų užsiėmimų. Tarkime, jogos praktikas, kuris žavisi egzotiškesniais sveikatinimosi būdais, čia gali susipažinti su lietuviškos pirties kultūra ir ji tokiame renginyje jam tampa daug artimesnė, suprantamesnė.

Taip gimsta bendradarbiavimas, vėliau atsiranda bendra stovykla ar viename renginyje susijungia kelios praktikos, kur vedėjai yra susipažinę Žvalumo dienoje. Toks tęstinumas jaučiamas visus metus.

Botanikos sode Kairėnuose atradote vietą renginiui. Ji pasiteisino, neketinate ieškoti naujos?

Renginio koncepcija kaip tik sukurta Botanikos sodui. Tam, kad žmogus per šitą šventę atrastų naują vietą pasivaikščioti. Sodą atranda ir daugelio praktikų vedėjai, jie nusiperka bilietus ir čia atsiveda savo komandas pasimankštinti.

Tai yra idealu, nes sodas yra atokiau nuo miesto šurmulio, automobilių taršos, čia draudžiama rūkyti. Čia saugu, nes teritorija aptverta. Vingio parke būtų sunkiau kontroliuoti, kad į ją nepatektų besisvaiginantis žmogus ir galbūt sutrikdytų besimankštinančiųjų veiklą.

Kitos tokios erdvės su tokia komunikacija, infrastruktūra, prižiūrėtomis higienos vietomis Vilniuje ir nerastume, – sakė viena Žvalumo dienos organizatorių. Šis renginys yra nemokamas, jo lankytojams tereikia įsigyti bilietą (nuo 3 iki 1, 5 euro) į Botanikos sodą Kairėnuose. –

Šita aplinka spinduliuoja ir sodą prižiūrinčių žmonių energiją. Tai įkvepia. Iš dalyvių visada girdžiu, kad Žvalumo diena jau užsiaugino savo atmosferą. Virš sodo tądien pakimba labai gero jausmo debesėlis. Siūlau visiems ateiti ir jį pajausti, paganyti akis ir nieko nedaryti, jei nesinori dalyvauti. O mums šita vieta jau šimteriopai pasiteisino.

Organizuoti kitiems – smagu, bet ir pats turi iš to gauti pasitenkinimo. Ramune, Jūs esate pirtininkė, ar lankėte kitų dalyvių užsiėmimus, atradote sau naujos neįprastos veiklos?

Visuomet kažką atrandu. Mano šių metų atradimas – NIA mankšta, ją su komanda išbandėme dar prieš renginį. Nors pirtis yra mano „sporto aikštelė“, labai mėgstu intensyvesnius šokius kaip zumba ar NIA. Man toks šokis yra kaip sportas. Kažkada, tikiuosi, zumba ir į Žvalumo dienos sceną užlips.

Taip pat labai mėgstu eksperimentuoti su žolėmis. Žvalumo dienos Sveikaturgio dalyviai pristato pačių užsiaugintus, gamtoje surinktus derinius, visąlaik siūlo naujovių, kurias paskui galiu išbandyti pati ir palepinti draugus, pirčių klientus, – sakė R. Žukauskienė su vyru turintys „Vabalynės“ pirtis Šalčininkų rajone. –

O ateityje norėčiau pramokti taiči meno, nes mane šitos mankštos žavi, galbūt dar surasti sau tinkamų jogos pratimų. Iššūkių gyvenime dar galėtų daug būti.

„Žvalumo dienos“ organizatorė Žukauskienė: ši šventė tarsi pati sau augina dalyvius

Ramunė Žukauskienė
+22