Eksperimentas atskleidė karčią nūdienos realiją: iš minios praeivių sukniubusiam žmogui pagalbos ranką ištiesė vos 3 žmonės

Info TV
2017-08-24 11:29

Šokiruojantis visuomenės abejingumas. „Info diena“ atliko eksperimentą – slapta filmavo neva sukniubusį aktorių. Per pusvalandį pagalbą jam tepasiūlė 3 žmonės, nors praėjo geras šimtas.

Psichologai pastebi, kad vis dažniau žmonės kratosi atsakomybės patys ir tikisi, kad be jų įsikišimo sureaguos tarnybos ar kas nors kitas. Abejingi praeiviai buvo ir pusnuogei, basai vilnietei, kuri bastėsi centrinėmis gatvėmis prieš savaitę.

Gatvės fotografas Vincas Alesius praeivių į Vilniaus gatves filmuoti eina jau 8 metus. Prieš savaitę fotografo akis užkliuvo už neįprasto vaizdo.

V. Alesius internete sukėlė tikrą audrą, kai užfiksavo šią merginą: pusnuogę, basą, atrodytų, liūdną. Nuotraukos komentatoriai ant merginos kojų įžvelgė mėlynių. Aplinkui – daug žmonių, tačiau visi atrodo abejingi.

„Aš tiesiog paspaudžiau. Dar taip susistatė, kad minia žmonių laukia šviesoforo nusisukusi stovėjo ir toks kadras gavosi, kad abejingos nugaros atsuktos, nors toj minioj jos draugelis, tai jinai greitai susirado ir nuėjo toliau“, – sako fotografas.

Nuotrauka abejingų nepaliko. Vieni smerkė fotografą, kad paviešino nuotrauką ir išvis traukė fotoaparatą, užuot priėjęs ir padėjęs merginai. Kiti atvirai tyčiojosi iš nuotraukos herojės. Fotografas sako, kad pagalbos merginai nereikėjo, ji buvo ne viena ir apsvaigusi, pati provokavo praeivius. Anot V. Alesiaus, kiekvienas gali būti aktyvus ir didvyris, barškindamas klaviatūra, o realybėje žmonės abejingi. Tai patikrinome eksperimentu.

Aktorius ir režisierius Aleksandras Špilevojus sutiko viename didžiausių sostinės parkų, visai netoli katedros, suvaidinti susmukusį žmogų. Žmonių abejingumas – stulbinamas. Filmuojame slapta. Praeiviai, iš anksto pastebėję susmukusį vyrą, renkasi eiti kitu keliu. Ši grupelė sudvejojo, ar teikti pagalbą, atsisukusi stebėjo gulintį vyrą, bet nepriėjo. Dviratininkas taip pat sudvejoja, net atsisukęs iš smalsumo numina tolyn. 6-ą eksperimento minutę prie A. Špilevojaus priėjo kelios moterys.

Toliau pagalbos laukti tenka ilgiau. Maža mergaitė motinai parodo sukniubusį vyrą, bet moteris lieka abejinga dukros paraginimui. Abejinga ir turistų grupė.

Nors ką tik pro sukniubusį vyrą praėjo grupė žmonių, sureagavo du turistai. Jie vyrą pasodina ant suoliuko. Pamatęs, kad net ir pasodintas vyras blaškosi, prieina kitas praeivis.

Tokia ir buvo eksperimento pirminė idėja. Palyginti, ar skirtingai visuomenė reaguoja į įprastais ir varganais drabužiais apsirengusį žmogų. Tačiau pamatę, kad eksperimento dalyviui praeiviai ir taip abejingi, idėją pakeitėme. Vilniaus centre per pusvalandį pagalbą susmukusiam žmogui tepasiūlė vos trys iš gausybės praeivių, net ir mačiusių, kad pagalbos reikia.

Ne kiekvienas ir moka pasiūlyti pagalbą. Specialistai pataria nelikti abejingiems – jei patiems ir sunku prieiti, tai bent jau skambinti 112.

Plačiau – reportaže.