XXI amžiaus Vilnius: moteris pakraupo, bute išvydusi žiurkę

LNK
2017-08-13 10:07

Mūsų dienų Vilnius: vienas miegamųjų rajonų ir... žiurkės. Regis, neįtikėtina, bet realybė tokia, kad žiurkės braunasi ir į butus – štai pas vieną vilnietę žiurkė atkeliavo per kanalizacijos vamzdžius. Biologai aiškina, kad nesvarbu, kokiame pažangiame laikmetyje gyvename, žiurkės – gajus ir prisitaikantis gyvūnas, jos ir landžios, ir nardo gerai.

Graužikų buvo pasirodę ir anksčiau

Vilnietė Zita beveik trisdešimt metų gyvena tame pat bute, bet tokio išgąsčio, kokį patyrė paryčiais, nepamena. „Atidarau dangtį, o ten žiurkė sėdi. <...> Nors esu suaugus sena moteriškė, bet aš pelės bijau, o čia – žiurkė tualete. Aš negalėjau visą dieną nieko veikti, visą laiką stovi akyse ta žiurkė. Baisu. Ir, įsivaizduojat, jinai norėjo išlipti, bet slidu ir neišlipa, ji žviegia, kaip aš dangtį užmečiau. Ji tokiu balsu žviegia“, – su siaubu prisimena moteris.

Zita sako, kad klozete uždaryta žiurkė, matyt, prigėrė, nes kai į pagalbą atėjo pakviesta kaimynė, beliko nugaišusią žiurkę išmesti. Žinia greit apskriejo devynaukštį. Kaimynai sako, kad pernai namą tikrai buvo užplūdę žiurkės, tačiau pastatą prižiūrinti įmonė jas išnaikino, po to visi ramiau atsikvėpė. Iki to ryto.

„Bet šitas įvykis su žiurke – be komentarų. Net nežinau, kaip išspręsti šitą problemą. Prisižiūrim, kiek galim, „Fabeta“ žiūri, bet aš manau, kad kova su malūnais. Šiaip yra baisu, XXI amžius, ateini į tualetą, o ten – žiurkė su ūsiukais. Nežinau, kaip ta močiutė greitosios neišsikvietė“, – kalbėjo tame pačiame name gyvenanti Edita.

Neišnaikinamas kaimynas

Zitos istorija nėra išimtis ar pramanas, tikina biologai. „Ne, ne paistalai – turim tokių atvejų ir daugiabučiuose, ir įmonėse. Kai yra šalia populiacija žiurkių, jos atranda keistus patekimo kelius kaip per klozetą. Atneria ir dairosi, kur toliau, jei nėra kur, grįžta tuo pačiu keliu, nerdama atgal. <...> Kadangi tie vamzdžiai nėra pilnai vandeniu užpildyti, tai jos ten sau nuropoja, o pranerti nieko nereiškia, nes plaukia puikiai ir nardo žiurkės gerai“, – paaiškina biologas Liutauras Grigaliūnas.

Ne tik gąsdina žmones šie graužikai, jie yra ir pavojingų ligų platintojai, nors apkrėsti žmones joms pavyksta retai. „Tų ligų, kurias platina žiurkės, susirgimas labai mažas, registruojami pavieniai atvejai, taigi gyventojai neturėtų panikuoti. Žinoma, <...> reikia sutvarkyti aplinką, kad tos žiurkės nesiveistų“, – sako Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėja Galina Zagrebnevienė.

Biologas, ne vienerius metus padedantis kovoti su šiais graužikais, sako, kad žiurkės praktiškai neišnaikinamos – jos gerai prisitaiko ir visiškai nepaiso, ar tai viduramžiai, ar dabartinis technologijų amžius: „Pakankamai išmanus ir prisitaikantis gyvūnas. Žmonės nuolatos kovoja, kai kur pavyksta, bet visumoj tai gyvūnas, kuris gyvena žmogaus kaimynystėje, ieško maisto, ko daugiau reikia?“ – teigia L. Grigaliūnas.

Prieš kelerius metus žiurkės buvo užpuolusios Kauną. Čia, viešame miesto parke prie tvenkinio, užsiveisė visa žiurkių šeimyna – dešimtys mažesnių ir didesnių graužikų įsitaisė tvenkinio pakrantėse, išsikasė urvus ir mito paukščiams beriamu lesalu. Žiurkės buvo užpuolusios ir Panevėžio centrinės dalies gyventojus. Kol kas jų atakas higienistams pavyko atremti.