Tragiška diena Virdžinijoje: per ultranacionalistų eitynes žuvo 3 žmonės, šalis smerkia radikalus

LNK | Alfa.lt
2017-08-12 22:36

Charlottesville'io mieste, Virdžinijos valstijoje, vienas didžiausių kraštutinės dešinės susibūrimų per pastarąjį dešimtmetį Amerikoje baigėsi tragiškai: vyrui sportiniu automobiliu tyčia įvažiavus į minią, žuvo 32-ejų moteris, dar dvi gyvybes nusinešė, manoma, nelaimingas įvykis, kai dužus virš miesto patruliavusiam sraigtasparniui žuvo du Jungtinių Valstijų kariai. Nėra duomenų, jog įvykis būtų tiesiogiai susijęs su eisena ir neramumais mieste.

Žmogžudyste įtariamas 20-metis

Vadinamosios alternatyvios dešinės (angl. alt-right) ir ultranacionalistų eitynes šeštadienį smurtas dar iki incidento automobiliu – eisenos dalyviai ir šios stovyklos priešininkai santykius aiškinosi ne tik kumščiais ir tuo, kas po ranka. Šeštadienį vakare (Lietuvos laiku), dar kliudęs dvi kitas mašinas, į minią žmonių trenkėsi automobilis, pražudęs 32-ejų metų moterį ir sužeidęs dar bent 19 asmenų. Pasak CNN, moteris padėjo prižiūrėti viešąją tvarką.

Atskleista ir įtariamo vairuotojo tapatybė – tai 20-ies metų Jamesas Fieldsas iš Ohajo, jam pareikšti įtarimai antrojo laipsnio žmogžudyste. Federalinis tyrimų biuras (FTB) tiria įvykį.

Puolimas užfiksuotas vaizdo įraše – jame matyti, kaip į eisenoje skanduojančius kraštutinės dešinės priešininkus dideliu greičiu įsirėžia sportinė mašina.


Smurto protrūkis Virdžinijoje

Gubernatorius: jums čia vietos nėra

Po virtinės incidentų valstijos gubernatorius Terry McAuliffe'as dar šeštadienį paskelbė nepaprastąją padėtį, siekiant mobilizuoti policijos pajėgas. Vėliau jis gyvai kreipėsi į Charlottesville'io gyventojus ir eisenos dalyvius.

Jo žinia radikalams buvo paprasta, bet ryški: „Eikite namo. Jūs nelaukiami šioje puikioje bendruomenėje, gėda jums. Jūs apsimetate patriotais, bet esate bet kas, tik ne jie. Norite kalbėti apie patriotus – kalbėkite apie Thomą Jeffersoną ir George'ą Washingtoną, kurie sutelkė mūsų šalį. <...> Jūs – ne patriotai, jūs atėjote čia šiandien tam, kad skaudintumėte žmones, ir jūs skaudinote žmones. Mano žinia aiški – mes esame stipresni, nei jūs. Jūs padarėte mūsų valstybę stipresne. Jums nepavyks, jums nėra vietos čia, jums nėra vietos Amerikoje“, – kalbėjo gubernatorius.

Nacionalistų susibūrime Virdžinijoje – smurtas ir aukos

Į eitynes susibūrė dėl šalinamų simbolių

„Esu sukrėstas, jog čia buvo prarasta gyvybė. Raginu visus geros valios žmones – keliaukite namo“, – „Twitter“ žinutėje apgailestavo miesto meras. „Unite the Right“ eiseną mieste pakurstė vietos valdžios planai pašalinti JAV pilietinio karo generolo Roberto Edwardo Lee, pasisakiusio už vergijos išlaikymą, statulą.

Dėl to ultranacionalistų demonstracijos prasidėjo dar penktadienį, šalia Virdžinijos universiteto, šiandien įtampa peraugo į muštynes ir apsimėtymą akmenimis. Miesto teisėtvarkai „Unite the Right“ susibūrimą paskelbus nesankcionuotu ir pradėjus areštus, tai dar labiau papiktino jo atstovus.

Smurto protrūkis Virdžinijoje

Trumpui – kritika dėl aptakaus komentaro

Į incidentus sureagavo ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuriam alternatyviosios dešinės atstovai ne sykį reiškė paramą. „Twitter“ žinutėje šalies vadovas rašė: „Mes VISI turime būti vieningi ir pasmerkti visa, kam atstovauja neapykanta. Tokiam smurtui nėra vietos Amerikoje. Būkime kartu kaip viena!“. Vėliau prezidentas pasakė per televiziją ištransliuotą kalbą, kurioje kaltę dėl smurto priskyrė ne vienai pusei.

Tai kliuvo kai kuriems Demokratų ir Respublikonų partijų nariams. Pastariesiems priklausantis Marco Rubio, buvęs D. Trumpo konkurentu prezidento rinkimuose, sakė, jog šaliai būtų labai svarbu išgirsti prezidentą „įvardijant įvykius Charlottesville'yje tuo, kas jie iš tiesų ir yra – baltųjų radikalų (originale white supremacists – red. past.) teroro ataka“.

„Pone prezidente, blogį turime vadinti tikruoju vardu. Tai buvo baltosios rasės dominavimo šalininkai ir tai vadinama vidaus terorizmu“, – antrino ir kitas respublikonas, senatorius Cory Gardneris.

Eitynėse plevėsavo ir nacių vėliava

Nors neretai pavadinamas judėjimu, alt-right neturi bendros organizacinės struktūros ar visiškai tapačių pažiūrų. Jo atstovai dažnai kaltinami rasizmu ir ksenofobija, tokius kaltinimus sustiprina ir tai, jog pačiame Charlotesville'yje per eitynes galima buvo pamatyti ne tik konfederatų, tačiau ir nacių vėliavą.

Dalis ultranacionalistų akivaizdžiai iš anksto buvo pasirengę ne tik eitynėms, bet ir susirėmimams – žygiavo nešini plastikiniais skydais ir mūvėjo šalmus. Susibūrime dalyvavo ir alt-right įžymybė Richardas Spenceris. Jis socialiniuose tinkluose skundėsi, jog priešininkai jį apipurškė pipirinėms dujomis, o policininkai apspardė.

Smurto protrūkis Virdžinijoje

Tragiška diena Virdžinijoje: per ultranacionalistų eitynes žuvo 3 žmonės, šalis smerkia radikalus

Charlottesville'io gyventojai gedi aukų
+19