Kiaulių maras gali pakoreguoti lietuvių mitybą ir smulkių augintojų planus: verslo teks atsisakyti?

LNK
2017-08-12 21:06

Plintant kiaulių marui ir brangstant kiaulienai, sunerimo smulkieji ūkininkai. Po savaitgalį patvirtintų šešių naujų maro atvejų Žemės ūkio ministerija sako, kad gali tekti uždrausti smulkiesiems ūkininkams auginti kiaules ir išmokėti šiems kompensacijas, mat kiaules greitai galėsime matyti tik raudonojoje knygoje.

Brangs toliau?

Lietuvių pamėgta kiauliena brangsta, tad neilgai trukus gali tekti keisti savo mitybos įpročius – kainų šuolis greitai atsispindės ir restoranų meniu, ir parduotuvių lentynose. Ekonomistai sako, kad per pastaruosius metus kiauliena Europoje brango vidutiniškai 16 procentų, o Lietuvoje – net 19 procentų, t.y. beveik penktadaliu. Kol kas skerdienos kainų brangimas parduotuvėse menkas, vos kelių procentų, tačiau drastiškesnio kainų augimo galima tikėtis jau artimiausiu metu.

Kiauliena

„Situacija vartotojui nėra dėkinga. Ilgą laiką nebrangusi kiauliena gali ir brangti. Dabar prekystalyje mes matome apie 4-iais procentais didesnę kainą“, – pakomentavo ekonomistas Albertas Gapšys.

reklama

Populiari sostinės užkandinė „Kiaulė rūkė“ patys rūko kiaulieną. Užkandinės atstovai pastebi, kad per metus perkama skerdiena jau spėjo pabrangti penktadaliu. Mėsainių sako dar nebranginę, tačiau kiauliena ir toliau brangs. Mat Lietuvoje ją brangina ir plintantis kiaulių maras. Dėl mažėjančio kiaulių skaičiaus vis daugiau kiaulienos tenka importuoti – Lietuvoje dabar užauginama tik trečdalis kiaulių, likusi mėsa atvežama iš Lenkijos, Belgijos, Nyderlandų ir kitų šalių. Jei kiaulių maras dar labiau plis, kiauliena toli gražu nebebus pigiausia mėsa.

Ministras: galbūt kiaulę greit matysim Raudonojoj knygoj

Savaitgalį naminių kiaulių ūkiuose užfiksuoti šeši nauji kiaulių maro atvejai. Žemės ūkio ministras sako, kad situacija rimta ir būtina imtis radikalių priemonių užkratui stabdyti. „Situacija yra ekstremali ir priemonės turi būti taikomos ekstremalios. Aš manau, kad neturime turėti iliuzijų, kad ryt poryt liga baigsis, zona plečiasi. <...> Galbūt kiaulę greit matysim Raudonojoj knygoj“, – sako ministras Bronius Markauskas.

Bronius Markauskas

Stambieji kiaulių augintojai siūlo smulkiesiems ūkininkams, kurie savo tvartuose laiko po kelias kiaules, išmokėti kompensacijas ir priversti šio verslo atsisakyti. Ministras tokiems siūlymams pritaria – esą tam, kad užkratas būtų sustabdytas, būtina imtis radikalesnių priemonių. „Logiškiau būtų, kad įvyktų susitarimas. Kad jie galėtų ant savo pečių pasiimti, kad duoti pažadą. Kiaulė – ne karvė. Nebūtų problemų, jei porą metų neaugintų. Jei liga praeina, jie galėtų gauti paršelių, kad vėl galėtų auginti“, – sumanymą išdėstė B. Markauskas.

Kiaulių maras Lietuvoje pradėjo plisti 2013 metų pabaigoje, užkrėstiems šernams migruojant iš Baltarusijos. 2014 metais liga išplito ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Estijoje bei Lenkijoje. Nuo 2013 metų kiaulių skaičius Lietuvoje sumažėjo dvigubai. Siekiant kovoti su siautėjančiu kiaulių maru, prie Vyriausybės siūloma steigti specialią komisiją, kuri koordinuotų visų institucijų veiksmus.