Iš mokyklos – į akmens skaldyklą

Info TV
2017-08-12 11:10

215 milijonų vaikų pasaulyje kiekvieną dieną sunkiai dirba, kitaip jie neišgyventų ar negalėtų mokytis. Ugandoje berniukai ir mergaitės nuo pat mažumės po mokyklos eina į akmens skaldyklą – vaikai plaktukais smulkina didžiulius akmenis.

Tokiose skaldyklose – tikras akmens amžius. Sunkiosios technikos čia nėra, o žmonės iki šiol lenkia nugaras ir smulkina akmens luitus plaktukais. Kartu su suaugusiais darbininkais čia pluša ir jų vaikai. „Normalu, kad vaikai dirba kartu su mumis. Valdžiai tai nepatinka, bet ką mums daryt? Vaikai padeda mums užsidirbti“, – atvirauja darbų vadovė Nolunga.

Suskaldytus akmenis perka cemento gamyklos, kurios už didelę krūvą akmenų moka tik apie 30 eurų. Už darbą moteris kartu su vaikais gauna 5 eurus, o darbas pavojingas, nes skraidančios akmens atplaišos gali sužeisti akis. Tiesa, įstatymai Ugandoje jaunesniems nei 14 metų vaikams draudžia dirbti, o sunkių darbų imtis leidžiama nuo 16-os. Tačiau akmenų skaldyklose vargsta daugybė vaikų.

Vienas iš jų – trylikametis Aleksas. „Norėčiau, kad nereikėtų mokėti už mokyklą. Galėtume nusipirkti maisto ir gal net naują suknelę mano motinai“, – nesiskundžia berniukas. Jam padeda jaunesnysis brolis ir Aleksas žino, kad reikia prikrauti į sunkvežimį pakankamai akmenų, kad gautų savo žadėtus 5 eurus. Motina atsinešė jį į akmens skaldyklą, kai šis dar buvo tik kūdikis.

„Aš pradėjau vestis Aleksą į darbą, kai jam jau buvo vieneri metai. Būdamas ketverių jis jau turėjo nuosavą plaktuką“, – pasakoja berniuko mama Elisabeth.

reklama

Ji išsiskyrė su vyru, kadangi šis vertę Aleksą mesti mokyklą ir kibti į darbą skaldykloje visu etatu. Nuo mažų dienų pati dirbti pradėjusi Alekso motina mokyklos niekada nelankė, ji net negali perskaityti sūnaus mokyklinių pasiekimų. Elisabeth norėtų, kad sūnui nereikėtų dirbti skaldykloje, tačiau jam reikia pinigų mokyklai.

Mokyklų įkainiai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl vaikai Afrikoje dirba. Daugiau nei penktadalis milijardo pasaulio vaikų priversti dirbti.