Danguje tikimasi įspūdingo reginio: svarbiausias patarimas, kaip nelikti nusivylus

Info TV
2017-08-11 19:46

Šį savaitgalį dangus žada lepinti ne tik saulės kaitra, bet ir meteorų lietumi. Tikėtina, kad žvaigždėmis lis gausiausiai žmonijos istorijoje, o kitas toks reiškinys pasikartos nebent po 96 metų. Perseidų lietus gausiausias turėtų būti naktį iš šeštadienio į sekmadienį, nors dalis stebėtojų įsitikinę, kad pikas laukia jau šiąnakt. Reiškinio labai laukia fotografas Tadas Janušonis, fiksuojantis dangaus reiškinius. Šį meteorų lietų jis nufotografavo ankstesniais metais. Anot Tado Janušonio, geriausias jo matytas meteorų lietus buvo pernai, o šiemet esą trukdys mėnulis. Fotografo teigimu, geriausia dangų stebėti jau šiąnakt.

Geriausia norus galvoti apie trečią nakties – prieš pat pasirodant saulei. Šiemet reiškiniui gali sutrukdyti mėnulis, tad jei stebėsite šiandien – tai patartina daryti prieš pirmą valandą nakties, kol neužtekės mėnulis.

„Mėnulis kils, kils, kils, kad bus toks ryškus, kad tų meteorų nebebus taip matyt. Mėnulis viską sugadins, tai iki mėnuliui patekant turėtų būti labai gražu ir pakankamai tamsu“, – sako T. Janušonis.

Įspūdingi meteorai kris būtent iš Persėjo žvaigždyno, į pačią žemę jie nenukrenta. Įspūdingam reginiui jau ruošiamasi, bet astronomai sako, kad persistengti nereikia. Papildomi įrenginiai kaip tik gali trukdyti grožėtis reginiu. „Jokių prietaisų, jokių žiūronų, jokių teleskopų meteorų lietui stebėti nereikia. Fiziškai nereikia. Jie gali kaip tik sugadinti, pavyzdžiui, apriboti galimybes kažką tai pamatyt. <...> Viskas ko reikia gerų akių, gerų akinių, tamsaus dangaus be mėnulio, geros nuotaikos, kažką pasikloti, pievoj atsigulti ir gėrėtis tuo unikaliu reiškiniu“, – įsitikinęs astronomas Gunaras Kakaras.

Laukiantiems neįprasto reiškinio, dangaus fotografas turi esminį patarimą, kaip nelikti nusivylus: „stebėti žvaigždes ir nieko nesitikėt. Visiškai, visiškai nieko nesitikėt“, – sako T. Janušonis.

reklama

Nors reginys įspūdingas, bet iš tiesų romantikos moksliškai jame yra mažai – krenta ne žvaigždės, o kosminės šiukšlės. Jei jos nesudega atmosferoje ir nukrenta ant žemės – vadinamos meteoritais.