Skaudžios pamokos Prancūzijoje: skylėta gynyba, tuščias Motiejūnas ir realiausi kandidatai palikti rinktinę

Donatas Motiejūnas
Donatas Motiejūnas

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė į Kauną sugrįš kur kas niūresnės nuotaikos, negu išvyko. Prancūzijos mieste Orleane šeimininkams nesugebėję pasipriešinti lietuviai skaudžiai krito 77:98, o Dainius Adomaitis namo grįžta su begale galvosūkių.

Vakarykštėse rungtynėse lietuviai trumpai pirmavo tik pačioje rungtynių pradžioje, o paskutinį kartą lygus rezultatas buvo likus žaisti dvi minutes pirmajame kėlinyje. Nuo to laiko prancūzai šovė į priekį 15:0. Nors svečiams ir buvo pavykę sumažinti atsilikimą iki šešių taškų, galutinai jie sugriuvo ketvirtajame kėlinyje.

Vis dėlto ne prastas rezultatas ir trečias pralaimėjimas iš eilės Lietuvos rinktinės trenerių štabui šiuo metu rūpi labiausiai. Likus mažiau nei trims savaitėms iki Europos čempionato, komandos gynyba atrodo itin skylėta, o kai kurie žaidėjai dar toli nuo savo geriausios sportinės formos.

Prastėjanti gynyba

Bene labiausiai vakar į akis kritęs dalykas – itin skylėta rinktinės gynyba. Prancūzams leista įmesti beveik 100 taškų, o lietuvių varžovų įmetamų taškų skaičius kol kas prastėja su kiekvienomis kontrolinėmis rungtynėmis.

reklama

Lenkai pirmame mače įmetė vos 58, gruzinai – 81, kroatai pelnė 82, o štai prancūzai jau net 98. Kad tai yra didžiulė problema, pripažino ir pats D. Adomaitis.

„98 taškai yra ne tai, ko norime. 56 taškai antroje pusėje – turime čia labai gerai padirbėti“, – sakė treneris. – Matėsi, kad tris paskutines dienas daugiau dėmesio skyrėme puolimui, norėdami įvesti naujai prisijungusius žaidėjus. Dabar grįžus reikės skirti didesnį dėmesį gynybai.“


Dėmesio trūkumas buvo didelė problema ne tik ruošiantis ir rungtynių plane, bet ir krepšininkams ginantis. Nemaža dalis prancūzų taškų buvo surinkta po elementarių klaidų pražiopsant įkertančius žaidėjus, taip pat nesugebant tinkamai pasirinkti taktikos per „du prieš du“ situacijas.

O prancūzai nėra ta komanda, su kuria būtų galima rizikuoti. Aukščiausio lygio žaidimo organizatoriai – Nando de Colo ir Thomasas Heurtelis – tiesiog varpė gynybą aštriais perdavimais, o Evanas Fournier siautė išleisdamas vieną laisvą metimą po kito.

Vis dėlto jeigu individualios gynybos aspektu sunku tikėtis, kad Martynas Gecevičius ims uždarinėti E. Fournier, o Artūras Milaknis sustabdys Bojaną Bogdanovičių, tai komandinė gynyba turėtų gerėti. Svarbiausia joje – tarpusavio komunikacija, o būtent tai D. Adomaitis išskyrė kaip vieną esminių bėdų.

„Komunikacinės klaidos yra neištaisyta mūsų problema. Turime ją ištaisyti, nes kartais gali užtekti vieno žodžio. Viskas prasideda nuo individualios gynybos, bet turime rasti stabilumą“, – sakė strategas.

Praktikos stokojantis Motiejūnas

Donato Motiejūno sugrįžimas į rinktinę nebuvo toks sklandus, kaip tikėtasi. Tokias išvadas galima daryti po pirmųjų trejų puolėjo sužaistų rungtynių.

reklama

Jeigu pirmas jo pasirodymas Klaipėdoje su Gruzija galėjo būti aiškinamas trumpu prisitaikymo periodu ir vis dar vykstančia aklimatizacija, tai Orleane D-Mo atrodė išties sunkokai.

Pastaruosius dvejus metus NBA daugiau laiko kontrakto sąlygas derinęs žaidėjas sudėtingai įsipaišo į per pastaruosius kelerius metus susiklijavusį rinktinės branduolį ir dabar naujo trenerio derinamą žaidimo mechanizmą.

Donatas Motiejūnas

D. Motiejūnas turnyre Prancūzijoje atliko keletą alejūpų, kurie labiau tiktų geriausių laikų Dwightui Howardui, o ne Jonui Valančiūnui ar Artūrui Gudaičiui. Neužtikrintai puolėjas jautėsi ir žaisdamas nugara į krepšį, kur kartą sužingsniavo, o keli jo metimai buvo toli nuo tikslo.

Neužtikrintai atrodo ir D-Mo metimas. Vasarą matytame vaizdo įraše baudos metimų techniką šlifavęs žaidėjas ir toliau pasižymi ne itin geru pataikymu nuo šios žymos (6/12, 50 proc.), o iš tolimos distancijos kol kas neįmetė nė karto (0/3, 0 proc.).

Vienintelė prošvaistė D. Motiejūno ligšioliniame žaidime – gynyba. Nors puolėjas prisirinko nereikalingų pražangų gaudydamas žemesnius žaidėjus, tačiau, keičiantis ginamaisiais ar skubant į pagalbą komandos draugams, jis savo vikresnėmis kojomis yra kur kas naudingesnis už J. Valančiūną.

Vis dėlto tokia Kinijoje ateinantį sezoną žaisiančio krepšininko forma jau turėtų neraminti tiek D. Adomaitį, tiek, ko gero, ir naujosios jo komandos vadovus. Gali būti, kad sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje savęs nerandantis D-Mo čempionate liks geriau už jį atrodančių J. Valančiūno ir A. Gudaičio šešėlyje.

Konkurencinė kova tarp atakuojančių gynėjų

Jeigu kitose pozicijose viskas daugiau mažiau aišku, tai tarp atakuojančių gynėjų ir toliau verda bene aršiausia kova dėl vietų dvyliktuke.

Akivaizdu, kad ir pačiam D. Adomaičiui kol kas šioje pozicijoje niekas nėra aišku. Per rungtynes su kroatais į startinį penketą išleidęs A. Milaknį, vakar strategas jau davė šansą M. Gecevičiui, o nuo suolo pirmą kartą Orleane pakėlė ir Adą Juškevičių.

reklama

„Ieškome žaidėjų rotacijoje, kurie galėtų pakeisti rungtynių eigą, kad duotų kažkokį impulsą gynyboje arba puolime. Ado pasirodymas nebuvo blogas“, – po rungtynių sakė vyriausiasis treneris.

Nors A. Juškevičius per 10 minučių aikštėje pasižymėjo tik vienu taikliu tritaškiu, D. Adomaičiui kur kas labiau turėjo patikti jo neblogas judėjimas ginantis. Nors šis krepšininkas nėra itin tvirtas fiziškai, jis turi staigias kojas, o tai padėjo jam bent kiek pristabdyti universalius prancūzų gynėjus.

Visiška priešingybė ginantis – M. Gecevičius. Šiam gynėjui akivaizdžiai trūksta stiprybės kojose, o tai lemia nuolatinį atsilikimą nuo tiesioginių oponentų ir retą pasisekusį išlindimą iš už užtvarų. Geriausias dalykas, kurį gynėjas padaro gindamasis – laiku susirenkamos pražangos, apsaugančios nuo garantuotų taškų.

Martynas Gecevičius

Bet visa tai kiek nublanksta prieš M. Gecevičiaus rodomą formą puolant. Sunkiai įsivažiavęs Klaipėdoje, Orleane per dvejas rungtynes jis įskraidino net šešis tritaškius, o savo galimybėmis iškišti perdavimus po pikenrolo jau nebestebina nieko.

Tad bent jau kol kas jis akivaizdžiai pranoksta vakar poilsio gavusį A. Milaknį. Šiam be skylėtos gynybos (tiesa, kiek geresnės dėl jo stipresnio kūno), kol kas užsirišęs ir krepšys – vos trys taiklūs tritaškiai iš 13.

Be viso to, nereikia pamiršti ir dar vieno stipraus kandidato – traumą bebaigiančio gydytis Mariaus Grigonio.

Kas paliks rinktinę?

Po rungtynių vyriausiasis strategas vakar teigė, kad jau tą patį vakarą nuspręs dėl komandos sudėties pokyčių. Tai, ko gero, reiškia viena – kažkam rinktinės stovyklą teks palikti dar iki artėjančio susitikimo su tais pačiais prancūzais.

Kas yra pagrindiniai kandidatai atsisveikinti su Lietuvos rinktine?

reklama

Akivaizdu, kad tai žaidėjai, kurie mažiausiai rungtyniavo Orleane. Trys krepšininkai – Mindaugas Girdžiūnas, Eimantas Bendžius ir Rokas Giedraitis – nesužaidė nė minutės, o A. Juškevičius ir Deividas Gailius rungtyniavo tik epizodiškai (po 10 min.).

Iš šių krepšininkų lengviausiai galime atmesti A. Juškevičiaus atsisakymo galimybę. Šis žaidėjas parodė, kad gali būti naudingas atlikdamas atakuojančio gynėjo vaidmenį, o būtent šioje pozicijoje D. Adomaitis sprendžia didžiausius rebusus.

Deividas Gailius

Nežinomybės klausimai gali paskatinti pasilikti ir D. Gailių su E. Bendžiumi. Abu šie krepšininkai gali būti naudojami sunkiojo krašto pozicijoje, o, formos vis neįgaunant D. Motiejūnui, tai irgi gali tapti ūmia problema.

Tad neramiausiai jaustis turėtų M. Girdžiūnas ir R. Giedraitis. „Neptūno“ įžaidėjas nesugebėjo sužavėti trenerio žaisdamas kaip įžaidėjas, o atakuojančio gynėjo pozicijoje jam trūksta fizinio tvirtumo ir geresnių gynybinių sugebėjimų. Tuo metu „Lietuvos ryto“ puolėjo pozicija ir taip perkrauta, o, nesigindamas itin patikimai, jis, ko gero, nelabai įsipaišys į D. Adomaičio proteguojamą krepšinį.

Tarp kandidatų palikti komandą yra ir Evaldas Kairys bei M. Grigonis, tačiau šių žaidėjų atveju treneris greičiausiai palauks, kol krepšininkai išsigydys savo traumas ir bent jau per treniruotes galės pademonstruoti sugebėjimus.

Kitas kontrolines rungtynes lietuviai žais ateinantį antradienį Kauno „Žalgirio“ arenoje. Varžovai – lietuvius jau nuskriaudę Prancūzijos krepšininkai.