Sala, kurios gyventojai itin seka įkaitusį JAV ir Šiaurės Korėjos dialogą: mums belieka melstis

Tai maža sala, į kurią nukrypusi geopolitinė audra. Šiaurės Korėja grasina smogti Guamo salai, žinomai savo balto smėlio paplūdimiais, ir JAV strateginiam objektui Ramiajame vandenyje. Šių bauginimų pasipylė po JAV prezidento Donaldo Trumpo grasinimų pulti Šiaurės Korėjos lyderį Kim Jong-uną su „ugnimi ir įniršiu“.

Šalies kariniai lyderiai baigia planą, kurį pristatys Kim Jong-unui rugpjūčio viduryje, kaip paleisti keturias balistines raketas „Hwasong 12“ į teritoriją, esančią 40 kilometrų nuo Guamo, ketvirtadienį informavo Korėjos žiniasklaida.

Šiaurės Korėja skelbia smūgių JAV planą: dialogas su Trumpu neįmanomas, jį galima paveikti tik jėga

Atrodo, Guamas – pagrindinis taikinys, nes tai artimiausia JAV karinė bazė, esanti netoli Šiaurės Korėjos. Be to, kariniai ištekliai iš čia kartais dislokuojami netoli Korėjos pusiasalio.

Guamas

reklama

Dėl šio artumo Šiaurės Korėja jau ilgą laiką salą pažymėjo kryžiuku, tačiau vis didėjantis žodžių karas įstūmė 16 tūkst. žmonių, gyvenančių šioje teritorijoje, į mirtiną pavojų.

„Nesakau, kad neturėtume nerimauti, nes niekada nežinome, ar šįkart jie nenuspręs veikti“, – sako Tayana Pangelinana, gyvenanti Dededo saloje, labiausiai apgyvendintame Guamo kaime.

„Tačiau atsižvelgiant į tai, kad Guamas tariamai turi didžiulį ginklų skaičių, viskas, ką aš galiu padaryti, tai yra melstis ir tikėtis, kad viskas bus gerai“, – sako ji.

Žemės nulis

Trečiadienį atvykus į salą atrodo, kad gyvenimas čia vyksta kaip įprasta. Keliautojai iš Japonijos ir Pietų Korėjos vis dar nusileidžia oro uoste, o ir sunku rasti laisvą kambarį viename iš populiarių atostogų kurortų. Liepos mėnesį atvykstantys turistai pasiekė šio mėnesio rekordą.

„Sveiki atvykę į Žemės nulį“, – taip atvykus pajuokauja JAV muitinės pareigūnai. Žinodami apie Šiaurės Korėjos grėsmę, jie vis tiek šmaikštauja.

Guamas

Be turistų, saloje taip pat yra apie 5000 JAV karių dviejose karinėse bazėse. Guamas yra raktas į JAV kariuomenės tolesnio buvimo užtvirtinimą Ramiojo vandenyno regione.

Karininių bazių kūrimo Japonijoje ir Pietų Korėjoje svarba nuo Antrojo pasaulinio karo sumažėjo, tačiau analitikai tvirtina, kad tai vis dar atlieka pagrindinį vaidmenį Ramiojo vandenyno regione.

Pasitiki kariuomene

reklama

Dauguma vietinių Guamo gyventojų įsitikinę, kad JAV kariuomenė suteikia apsaugą. Siekdama apsiginti, JAV 2003-iaisiais įdiegė Didžiausio aukščio oro erdvės gynybos sistemą (Terminal High Altitude Area Defense, THAAD).

Ši sistema specialiai sukurta šaudyti balistines raketas. Be to, JAV įprastai naudoja „Aegis“ įrengtus karo laivus aplink Marianos salų grandinę, iš kurių Guamas yra didžiausia sala.

Guamas

„Šiaurės Korėja turės gerą mūšį, jei jie ketina susigrumti su Guamu“, – sakė gyventojas Andrea Salasas.

Vis dėlto Jeremijas Tenorio sakė, kad, net ir turint THAAD, yra susirūpinęs. „Mano nuomone, nėra realios apsaugos nuo raketos“, – įsitikinęs jis.

Kelia nerimą kai kurie pasisakymai

Guamo gubernatorius Eddie Baza Calvo patikino salos gyventojus, kad dėl Šiaurės Korėjos nėra jokių grėsmės lygio pokyčių.

Jis CNN sakė, kad baimės yra, bet žmonės ir toliau gyvena su tokia Šiaurės Korėjos padėtimi. Vis dėlto jis išreiškė susirūpinimą dėl neseniai pareikštų kai kurių JAV politikų pasisakymų, išskirdamas respublikonų JAV senatorę Lindsey Grahamą.

JAV senatorius netiki prezidento grasinimais Šiaurės Korėjai: tai klasikinis Trumpas

Praėjusią savaitę L. Graham sakė: „Jeigu bus karas, kad juos sustabdytų, tuomet bus viskas. Jeigu mirs tūkstančiai, jie mirs šioje vietoje ir nemirs kitur. Tai man į akis pasakė (prezidentas Donaldas Trumpas).“

reklama

Guamas

E. B. Calvo iškėlė prielaidą, kad tai buvo pavojingas pokalbis.

„Jei šiame regione kiltų konfliktų, supraskite, čia yra archipelagas, kuris tęsiasi 600 mylių ir vadinamas Marianu, kuris apima dvi JAV teritorijas – Guamą ir Šiaurės Marianų Sandraugą“, – CNN sakė Jake’as Tapperis.

„Jus taip pat kalbate apie 200 tūkst. Amerikos piliečių, paprastų gyventojų, kurie atsidurs kryžkelėje“, – teigia jis.

Sala, kurios gyventojai itin seka įkaitusį JAV ir Šiaurės Korėjos dialogą: mums belieka melstis

Guamas
+9