Atomines atakas išgyvenę japonai pasauliui siunčia žinią: sunkiai pasiekta taika neegzistuoja savaime

Atominis sprogimas Hirošimoje
Atominis sprogimas Hirošimoje
© SCANPIX
Alfa.lt
2017-08-12 15:48

„Mieli jaunieji žmonės, nesate patyrę karo, tačiau jis prasideda patylomis. Jei jaučiate, kad jis gali prasidėti, galbūt jau per vėlu“, – tokią žinią siunčia Nagasakio sprogimus išgyvenęs Takato Michishita.

Japonija yra pirmoji ir vienintelė šalis, kurios teritorijoje buvo susprogdintos atominės bombos. Šiandienėje valstybės konstitucijoje 9 straipsnis numato tarptautinės taikos sąlygą. 72 metus – tiek laiko praėjo nuo Hirošimos ir Nagasakio bombardavimo – Japonija nebuvo minima karo kontekste. Iki šiol...

„Suklestėjome kaip taiki valstybė“, – ramiai patikino T. Michishita, kuris jaučia milžinišką pareigą papasakoti, ką reiškia karas, o ypač – branduolinis ginklas.

Japonas yra įsitikinęs, kad branduolinis ginklas nesuderinamas su žmonija. Vyras apgailestauja dėl dabartinės valdžios įsitraukimo į konfliktą su Šiaurės Korėja ir kitų pasaulio šalių branduolinių pajėgumų demonstravimo.

„Man 78-eri, visą gyvenimą aktyviai agitavau prieš branduolinį ginklą. Tačiau šiandien atėjo laikas jaunajai kartai suprasti, ką reiškia spekuliacijos branduoliniu ginklu, ir pasipriešinti nenutylantiems grasinimams“, – tikino T. Michishita.

reklama

Atominę ataką išgyvenęs vyras pabrėžia, kad pagrindinės karo aukos VISUOMET yra civiliai.

Atominio sprogimo Hirošimoje aukos

„Mieli jaunieji žmonės, kurie niekuomet nepatyrėte karo žiaurumų, manau, kad šią sunkiai pasiektą taiką jūs laikote savaime egzistuojančiu reiškiniu“, – perspėjo japonas.

Pagrindinis prioritetas

83 metų Sachiko Matsuo prisimena, kaip prieš 72 metus amerikiečių bombonešis B-29 virš jos namų išmėtė skrajučių su perspėjimais „Nagasakis virs pelenais“.

Skrajutės buvo išplatintos rugpjūčio 8 dieną. Imperinės Japonijos armijos kariai skubiai konfiskavo skrajutes, tačiau S. Matsuoprisimenos tėvas spėjo perskaityti perspėjimą. Jau tą pačią dieną japonė su visa šeima išvyko į savadarbį bunkerį.

Rugpjūčio 9-osios rytą S. Matsuoprisimeno mama ir teta panoro grįžti į namus, tam prieštaravo jos tėvas.

„Grįžkite į slėptuvę, negi pamiršote, kad valstijų laikas atsilieka viena para?“ – paragino japonas.

Suaugusieji susikivirčijo, susierzinęs tėvas išskubėjo į darbą, o prieš tai namo norėjusios moterys grįžo į slėptuvę. Tai S. Matsuoprisimeno šeimai buvo lemiama akimirka. 11.02 ant Nagasakio buvo numesta atominė bomba.

Nagasakyje sprogusi atominė bomba

reklama

Moters šeimos narių gyvybes išgelbėjo tėvo pastatytas bunkeris. S. Matsuoprisimeno prisimena, kad netrukus po sprogimo šeima surado tėvą. Iš pirmo žvilgsnio vyras neatrodė stipriai nukentėjęs, tačiau po 19 dienų žiaurių kančių jis mirė.

„Taika turėtų būti mūsų pirmas ir pagrindinis prioritetas“, – pasakojimą užbaigė S. Matsuoprisimeno.

Nužudo tris kartus

Yoshiro Yamawaki buvo 11 metų, kai virš Hirošimos sprogo atominė bomba. Šiandien koledže profesoriaujantis vyras tikina, kad atominė bomba žmogų nužudo tris kartus.

Atominis sprogimas Hirošimoje

„Atominis sprogimas susideda iš trijų komponentų – karščio, smūgio bangos ir radiacijos. Tai beprecedentė kombinacija, šluojanti mases“, – dalijosi Y. Yamawaki.

Ant Hirošimos numesta bomba detonavo 500 metrų iki žemės paviršiaus. Tai sukūrė 200–250 metrų skersmens žiedą, po kuriuo atsidūrė dešimtys tūkstančių žmonių. Smūgio banga, dvigubai greitesnė už taifūną (70 m/sek.), akimirksniu nušlavė namus 2 km spinduliu nuo sprogimo centro.

Išgyvenusieji ataką ir šių žmonių palikuonys iki šios dienos jaučia radiacijos pasekmes. Tūkstančiai žmonių kenčia nuo įvairių vėžio formų ir kitų spinduliuotės sukeltų ligų.

Atominio sprogimo Hirošimoje aukos

Nepaisant tragiškų pamokų, galingiausios pasaulio valstybės tęsia branduolinio ginklo kaupimą. Vien Rusija ir JAV turi daugiau kaip 15 tūkst. atominio ginklo vienetų. Negana to, buvo sukurta „naujos kartos“ atominių bombų. Viena tokių sukeltų daugiau kaip 1000 kartų galingesnį sprogimą, nei nugriaudėjo Hirošimoje.

reklama

Atomines atakas išgyvenę japonai teigia netikintys, kad jų karta gyvens pasaulyje be atominių ginklų. Tačiau visi jie taip pat vienbalsiai tiki ateities kartomis, kurios, suvienijusios jėgas, pasipriešins visą planetą sunaikinti pajėgiam ginklui.

Atomines atakas išgyvenę japonai pasauliui siunčia žinią: sunkiai pasiekta taika neegzistuoja savaime

Atominis sprogimas Hirošimoje
+10