Lietuvoje – neeilinis reginys: vyko dalinis Mėnulio užtemimas

Mėnulio užtemimas
Mėnulio užtemimas
© Edvard Blaževič
Alfa.lt
2017-08-07 22:29

Lietuvos gyventojai galėjo stebėti neeilinį reginį – vyko dalinis Mėnulio užtemimas. Pilnas Mėnulis vakarą Vilniuje tekėjo 20:56 val. pietrytinėje horizonto pusėje, Ožiaragio žvaigždyne, su jau užtemdytu apatiniu dešiniuoju kraštu. Labiausiai Mėnulis užtemo 21:20 val., tuomet Žemės šešėlis uždengė apie ketvirtadalį Mėnulio disko.

Jau tapo įprasta, kad artėjant Mėnulio arba Saulės užtemimams Lietuvos žiniasklaidoje pasirodo gausybė rašinių vadinamosios astrologijos tema. Juose žmonės įspėjami apie esą artėjančius įvairius poveikius jų savijautai, sveikatai, gerovei ir net likimui.

Ką mano apie tokius pranešimus, paklausėme žinomo etnoastronomo Jono Vaiškūno, kuris daugelį metų tyrinėja žinių apie dangaus šviesulius apraiškas kultūroje.

J. Vaiškūnas patvirtino, kad nuo seno Saulės ir Mėnulio užtemimus žmonės sureikšmindavo kaip ypatingą ženklą, kurio buvo būtina paisyti. Senojoje pasaulėžiūroje ir tradicinėje kultūroje užtemimams bei kitiems dangaus reiškiniams buvo priskiriama tam tikra dvasinė religinė prasmė, pasirodantys ženklai priversdavo žmogų susimąstyti apie savo gyvenimą, elgesį, primindavo ūkines, dorovines ir dvasines visuomenės narių priedermes.

Pasak J. Vaiškūno, dabar gyvendami moksline pasaulėžiūra grindžiamoje žinių visuomenėje, sureikšminančioje objektyvias, mokslo žiniomis grįstas tiesas, ir astrologai bando prie to derintis, tad naudodamiesi šiuolaikinio mokslo sąvokomis dažnai bando astrologines žinias savotiškai objektyvizuoti, taip diskredituodami ir pačią astrologiją kaip atskirą įdomią pažintinę sistemą.

Šiuolaikinis išsilavinęs žmogus turėtų skirti astrologiją nuo astronomijos. Astronomija kalba apie fizinius reiškinius, tarkime Mėnulio užtemime astronomas temato tik Žemės šešėlio slinkimą Mėnulio paviršiumi, o astrologas siekia sureikšminti šį fizinį reiškinį priskirdamas jam tam tikrą mistinę, dvasinę, religinę reikšmę.

Visuomenė priimanti šias reikšmes Mėnulio užtemimą išgyvena kaip savotišką ženklą – gebantį veikti mintis, nuotaiką, elgesį. Taip atsiranda užtemusio Mėnulio poveikis žmogui.

Lietuvoje – neeilinis reginys: vyko dalinis Mėnulio užtemimas

Mėnulio užtemimas
+5