Virš Žydų bendruomenės pirmininkės Kukliansky – machinacijų šešėlis

F.Kukliansky
F.Kukliansky
© Paulius Peleckis

Lietuvos žydų bendruomenę (LŽB) purto vidiniai skandalai, gilus susiskaldymas ir įtarimai dėl pirmininkės Fainos Kukliansky neskaidrios veiklos. Didelė dalis Žydų bendruomenės piktinasi, kad F. Kukliansky ir jos artimiausia aplinka neskaidriai tvarko lėšas, kurios patikėtos ne tik bendruomenei, bet ir per specialų fondą Lietuvos valstybės skirtos kaip geros valios kompensacija už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą – iš viso 37 milijonai eurų.

Apsišaukėlė pirmininkė ignoruoja teismo sprendimus?

Vidinių nesutarimų draskomos LŽB pirmininkė F. Kukliansky penktadienį paskelbė pranešimą, kad LŽB vykdomuoju direktoriumi paskirtas Renaldas Vaisbrodas.

R. Vaisbrodas dar iki šiol buvo Liberalų sąjūdžio atsakingu sekretoriumi, kaip juokauja kai kurie liberalai, partijoje pasižymėjo tik tuo, kad vykdavo į romantiškas keliones su dabar jau buvusia savo vadovaujamo sekretoriato darbuotoja. Anksčiau jis dirbo prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėju. Mažai kas žino, kad ten R. Vaisbrodas įsisuko savo (buvusios?) sutuoktinės Neringos Vaisbrodės dėka. Ji – gera universiteto draugė su tuomet įtakinga vyriausiąja prezidentės patarėja, o dabar Lietuvos nuolatine atstove Jovita Pranevičiūte-Neliupšiene.

Ši pasirūpino visais savo draugais, tarp jų – Vaisbrodais: N. Vaisbrodė tapo užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus patarėja, o R. Vaisbrodas atėjo talkinti J. Pranevičiūtei-Neliupšienei į prezidentūrą. Šiai išvykus ambasadoriauti, kurį laiką R. Vaisbrodas buvo prezidentės patarėju užsienio politikai. Iki tol, kol viešai išaiškėjo jo ryšiai su Liberalų sąjūdžiu. Teigiama, kad prezidentės D. Grybauskaitės, vengiančios save asocijuoti su politinėmis partijomis, komandoje tada jam nebeliko vietos ir jis perėjo vadovauti liberalų sekretoriatui.

reklama


R. Vaisbrodo paskyrimas sukėlė didelį pasipiktinimą Žydų bendruomenėje. Mažai kas žino, kad vyksta aršių teisinių procesų dėl LŽB tarybos ir pačios jos pirmininkės F. Kukliansky išrinkimo teisėtumo. Maža to, ignoruotas ir Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimas taikyti laikinąsias apsaugos priemones kai kurių bendruomenės teisės aktų pakeitimų atžvilgiu, dėl kurių F. Kukliansky itin neskaidriai ir, tikėtina, neteisėtai prasitęsė savo įgaliojimus. Dėl to į teismą kreipėsi Vilniaus žydų bendruomenė, kuri vienija daugiau nei pusę Lietuvos žydų.

Slėpė Vaisbrodo paskyrimą

Dar ketvirtadienį Alfa.lt domėjosi, ar planuojamas sprendimas skirti R. Vaisbrodą ir kodėl nelaukiama teisinių ginčų pabaigos dėl pačios pirmininkės veiklos teisėtumo. Tačiau pats kandidatas, nors klausiamas, ar bus skiriamas LŽB vykdomuoju direktoriumi, bandė klaidinti žurnalistus, atsakydamas, kad „į žydų bendruomenės pirmininkus nepretenduoja”.

Tuo metu LŽB pirmininke save laikanti, tačiau pusės bendruomenės nepripažįstama F. Kukliansky buvo nekalbi ir tepasakė, kad „teisiniai ginčai yra sprendžiami teisme”. Tačiau pati būdama teisininke F. Kukliansky puikiai turėtų žinoti fundamentalų teisės principą, kad iš neteisės teisė nekyla, ir susilaikyti nuo bet kokių sprendimų. Teigiama, kad R. Vaisbrodą galėjo pasiūlyti nušalintas, bet F. Kukliansky lojalus Šiaulių žydų bendruomenės pirmininkas verslininkas Josifas Buršteinas. Nepaisant nušalinimo, jis toliau remiamas F. Kukliansky ir jos pripažįstamas.

„Vilniaus vandenys”, Alfa.lt paklausti, ar J. Buršteino iniciatyva tuometis Liberalų sąjūdžio atsakingas sekretorius R. Vaisbrodas organizavo savivaldybės įmonės vizitą į Izraelį, atsakė, kad tokie vizitai nėra planuojami.

Spjovė į bendruomenės balsą

LŽB pirmininkė F. Kukliansky su sau artimiausia nomenklatūrine aplinka sugebėjo užvaldyti ne tik bendruomenės vadovų postus, bet ir tam skirtas milžiniškas lėšas.

Alfa.lt turimi dokumentai rodo, kad F. Kukliansky LŽB tiesiog pavertė savo ir artimiausios aplinkos gero pasipelnymo šaltiniu: LŽB pirmininkė F. Kukliansky apmoka sąskaitas, kurias išrašo advokatė F. Kukliansky, komandiruočių metu apmokamos net ir jos vyro Alfonso išlaidos, F. Kukliansky automobilio remontas ir kitos įvairios išlaidos. Nuo smulkių iki didesnių. Svarbu, kaip sako žinomas posakis, nuolat, Tačiau finansai verti atskiro ir plataus tyrimo, prie to dar grįšime.


reklama

Neapsieinama ir be nepotizmo. Vilniaus žydų bendruomenę papiktino ir F. Kukliansky dukros istorija. Dar 2016 m. spalio mėn. sukuriamas Lietuvos žydų bendruomenės vaikų darželis „Šalom“. Jo direktoriumi be LŽB tarybos pritarimo yra paskiriamas Miša Jakobas. 2017 m. vasario 3 d. LŽB taryba patvirtina LŽB biudžetą, kuriame 100 tūkst. eurų skiriama vaikų darželiui „Šalom“. Tą pačią dieną be suderinimo su taryba atleidžiamas direktorius Miša Jakobas ir tas pats Miša Jakobas, neva LŽB jaunimo reikalų direktorius (tokios pareigybės iki tos dienos LŽB nebuvo), yra įgaliojamas sudaryti sutartis su nauju darželio direktoriumi. Ir vėlgi tą pačią dieną Ruth Reches yra paskiriama Lietuvos žydų darželio „Šalom“ direktore, jai skiriant mėnesinį atlyginimą. Be jokio konkurso ir be jokio tarybos pritarimo. Ruth Reches yra F. Kukliansky dukra.

Geros valios fondui, kuris skirsto Lietuvos valstybės skirtus 37 milijonus eurų, vadovauja du pirmininkai – LŽB pirmininkė F. Kukliansky ir Amerikos žydų komiteto tarptautinių reikalų direktorius rabinas Andrew Bakeris.

Afera su įgaliojimų pratęsimu

Baigiantis F. Kukliansky kaip LŽB pirmininkės kadencijai ir kylant vis didesniam pasipiktinimui dėl jos vadovavimo, ji sugalvojo neįtikėtą schemą, kaip toliau tvarkytis LŽB ir tuo pačiu Geros valios fonde.

LŽB sudaro regioninės bendruomenės ir įvairios bendruomenės įsteigtos organizacijos. Visų pirma sukilo Vilniaus žydų bendruomenė (VŽB), kurią sudaro apie 2200 narių. VŽB yra pati didžiausia organizacija, jai priklauso dvigubai daugiau narių nei visose likusiose regioninėse organizacijose, ji turi 20 balsų LŽB konferencijoje, tad nulemia ir LŽB tarybos bei pirmininko rinkimus. Tačiau F. Kukliansky nelaimei VŽB pirmininku išrinktas Simonas Gurevičius, jos oponentas ir aktyvus bendruomenės narys, kuris pats paskelbė sieksiantis LŽB pirmininko posto, nesutikdamas su F. Kukliansky veikla.

F. Kukliansky bandė stabdyti Vilniaus žydų rinkimus, norėdama, kad jie vyktų jau po jos perrinkimo, tačiau jai nieko nepavyko. Bet panaudota dar klastingesnė schema. Ir kas, kad VŽB vienija daugiau nei pusė Lietuvos žydų, juos nuspręsta tiesiog apeiti. Ko nepadarysi dėl didelių pinigų ir valdžios.

Balandžio 19 d. F. Kukliansky kontroliuojamos Lietuvos žydų bendruomenės taryboje įžūliai nuspręsta, kad visos regioninės žydų bendruomenės nuo šiol turės po 1 balsą (delegatą). Anksčiau 100 žmonių atstovavo vienas delegatas. Jei Vilniaus bendruomenei priklauso 2200 narių, palyginimui Ukmergės bendruomenę vienija 50 narių, Panevėžio – 70–90, Šiaulių – 160–180, Kauno – apie 450 narių. Todėl buvo būtina eliminuoti Vilniaus žydus. Tokiu būdu pažeidžiami LŽB įstatai, kad visi turi po 1 balsą, išskyrus regionines bendruomenes, kurios balsų turi proporcingai nuo atstovaujamų žmonių. VŽB per savo konferenciją gegužės 24 dieną nutarė apskųsti teismui tokią rinkimų tvarką. Teismas pritaikė laikinąsias apsaugos priemones, bet dieną po to, kai F. Kukliansky jau spėjo pasinaudoti neteisėta rinkimų tvarka, nes gegužės 28 d. ji perrinkta abejotinuose rinkimuose, išrinkta taryba, patvirtintos ataskaitos, bet VŽB atstovai neįleisti.

Pinigų viliotinis valdomiems delegatams

LŽB konferencijoje dalyvavę organizacijų atstovai turėjo parodyti savo lojalumą, jie pakabinti per pinigus: dvi dienas iki konferencijos gavo savo biudžetų patvirtinimus iš Geros valios fondo (viena jo iš pirmininkių yra F. Kukliansky), o sutartys su jais pasirašytos kitą dieną po LŽB konferencijos, po jų „teisingo” balsavimo. Todėl viskas ėjo sklandžiai. Patys vienbalsiai save išrinko į tarybą, kas prieštaravo, fiziškai buvo neįleisti į LŽB konferenciją.

Iš 28 juridinių asmenų 2 balsus turi Vilniaus ir Lietuvos religinės bendruomenės pirmininkas Shmuelis Levinas, kurį praktiškai paskyrė F. Kukliansky, nes tai labiau popierinės organizacijos. Du balsus turi Sergejus Kanovičius kaip viešųjų įstaigų „Maceva” ir Šeduvos memorialinio fondo vadovas, pati F. Kukliansky yra LŽB labdaros fondo likvidatorė, GVF pirmininkė ir dar neteisėtai tuo metu atstovavo VŽB, t. y. paskyrė atstovą, nors tam neturėjo teisės. Gercas Žakas irgi praktiškai turi 3 balsus, nes, be Kauno žydų bendruomenės, kurios pirmininkas yra, dar atstovauja Kauno hasidų ir Kauno krašto judėjų religinėms bendruomenėms, kurios iš esmės yra popierinės nei realios. 4 žmonės ir iškart 10 balsų, o nuo 2200 Vilniaus žydų – tik 1 balsas. Dar yra ansamblis „Fajerlech” ir „Makabi” organizacija, kurios beveik absoliučią daugumą lėšų gauna iš GVF per LŽB pateiktą biudžetą, tad yra visiškai priklausomi. Apskritai dauguma F. Kukliansky palaikiusių delegatų viena ar kita forma buvo gavę kokią nors paramą iš jos valdomų organizacijų: kam sumokėta už jubiliejų, kam – už akies operaciją užsienyje, kieno dukra gauna atlyginimą, kas iš projekto lėšų pasikeitė ratus ir t. t. Taip, grubiai paminant demokratijos principus, buvo užvaldyta LŽB.

reklama

LŽB biudžetas yra daugiau 2,5 mln. eurų. Geros valios fondas iš Lietuvos valstybės gauna 3,7 mln. eurų per metus. Alfa.lt kelis kartus bandė susisiekti su F. Kukliansky, kuri tik trumpai atsakė į kelis klausimus telefonu, o vėliau, pažadėjusi atsakyti plačiau, tiesiog pradėjo slapstytis. Naujienų portalas Alfa.lt pasiruošęs paskelbti LŽB pirmininkės, kurios veiklos teisėtumu suabejota, poziciją, jei ši pageidautų.

Kaip siekiant išlaikyti Lietuvos žydų bendruomenės valdymą vienose rankose buvo pasitelkti net nusikalstamo pasaulio atstovai? Kur nusėda Lietuvos žydų bendruomenės milijonai? Laukite tęsinio.