Karbauskio likimas: „valstiečiai“ savo lyderį jau perspėjo

Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis
Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis
© Fotodiena.lt

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) ir partijos lyderis Ramūnas Karbauskis – neatskiriami. Jei nesiseka R. Karbauskiui, žemyn ritasi ir „valstiečių“ populiarumas. Kaip išspręsti šią problemą? Ar partijos lyderio pasitraukimas išgelbėtų LVŽS? Apie reikalavimus R. Karbauskiui prisiimti atsakomybę užsimena ir patys „valstiečiai“, tačiau panašu, kad savo lyderiui jie dar duoda laiko pasitaisyti.

Alfa.lt kalbintas visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius, sociologas Vladas Gaidys tikino, kad rinkėjų apklausos rodo, jog R. Karbauskis savo populiarumą, kuriuo galėjo didžiuotis po 2016 m. Seimo rinkimų, jau prarado.

„(2016 m. – Alfa.lt) gruodžio mėnesį buvo ta jo (R. Karbauskio – Alfa.lt) žvaigždžių valanda iš karto po Seimo rinkimų, kai maždaug 52 procentai žmonių jį palankiai vertino, o dabar 23 procentai, tai čia skirtumas daugiau negu du kartai. O neigiamų vertinimų padidėjo nuo 16 iki 52 procentų, tai yra tris kartus daugiau nuo gruodžio mėnesio. Jeigu R. Karbauskis gruodį buvo vienas iš populiariausių politikų šalia D. Grybauskaitės, S. Skvernelio, tai dabar jis yra vienas iš nepopuliariausių politikų“, – aiškino V. Gaidys.

Sociologas atkreipė dėmesį į tai, kad sumažėjo ir „valstiečių“ deleguoto premjero Saulius Skvernelio populiarumas, tačiau ne taip drastiškai kaip R. Karbauskio, mat, kaip aiškino V. Gaidys, panašu, kad visuomenė Vyriausybės vadovą ir jo ministrų kabinetą vertina kaip atskirą darinį nuo „valstiečių“ ir R. Karbauskio.

Pašnekovas pažymėjo, kad, krentant R. Karbauskio populiarumui, žemyn ritasi ir jo vadovaujamos LVŽS reitingai, taigi, anot V. Gaidžio, tarp šių reiškinių sąsajų tikrai yra.

„Manau, kad yra sąsaja, bet ne tai, kad su jo pavarde, su skambesiu, o su R. Karbauskio pareiškimais, veiksmais, palaikymais. Kita vertus, tas partijos populiarumo kritimas yra labai matomas, bet jis lieka viena iš populiariausių. Tėvynės sąjunga „valstiečius“ aplenkė, bet paklaidos ribose. Vis dar didelė dalis žmonių už „valstiečius“ balsuotų, tik nesimato požymių, kad jiems pradėtų geriau sektis“, – teigė sociologas.

Vladas Gaidys

R. Karbauskis ne kartą aiškino, kad „valstiečių“ populiarumas nusmuko dėl vykdomų reformų, kurios sujudino ir tam tikras pertvarkomis nepatenkintas interesų grupes, ir prastos „valstiečių“ komunikacijos. V. Gaidžio manymu, iš dalies LVŽS lyderis teisus, tačiau užmirštama ir itin keista bei iki galo nepaaiškinta R. Karbauskio ir buvusios parlamentarės Gretos Kildišienės istorija.

„Dėl nepaaiškintų reformų šiuo atveju (krenta partijos reitingai – Alfa.lt). Matyt, kad kažin ar jie ką nors daro iš blogų ketinimų, jie siekia, kad Lietuvai būtų geriau, bet tuo reikia įtikinti, paaiškinti. Pastaruoju metu to trūko <...>.

Matyt, ir ta linija su G. Kildišiene ne visai patraukli. Tai yra buvusi politikė, kuri turi labai žemą reitingą. Vieną kartą mes įtraukėme į apklausas, tai ji buvo nepopuliari, tai laikas nuo laiko jos pasirodymas neduoda naudos“, – svarstė sociologas.

„Valstiečiai“ savo lyderiui iškėlė sąlygų

LVŽS pirmininko pavaduotojas, Seimo narys Virginijus Sinkevičius, Alfa.lt paklaustas, ar dėl drastiškai krentančių partijos reitingų „valstiečiai“ kelia klausimą dėl R. Karbauskio tinkamumo vadovauti LVŽS frakcijai Seime ir pačiai partijai, atsakė, kad netiki, jog vien dėl R. Karbauskio elgesio mažėja ir politinės jėgos populiarumas.

Vis dėlto V. Sinkevičius užsiminė, kad jei „valstiečių“ lyderis ir išgirstų tokių kolegų būgštavimų, greičiausiai pasitrauktų.

„Žinant patį R. Karbauskį, jei jis girdėtų tokius nuogąstavimus, tai kaip ir nebūtų jam čia didelio klausimo. Turiu omeny, kad jis nėra įsikibęs tų pozicijų“, – kalbėjo V. Sinkevičius.

Pastarasis buvo vienas iš tų „valstiečių“ Seime, kurie išdrįso reikalauti R. Karbauskio pasiaiškinimų dėl jo galimų ryšių su G. Kildišiene. Parlamentaras tikina, kad ši tema šiuo metu yra svarbi tiek, kiek tai turi įtakos partijai.

„Man tikrai vienodai, kokie tarp jų ryšiai yra. Jeigu tai nesukelia interesų konflikto, jeigu tai nėra kažkokios korupcinės apraiškos, jeigu tai neliečia partijos, jeigu tai neliečia frakcijos, tai tada manęs tai nedomina, nedomina, su kuo R. Karbauskis praleidžia šeštadienio, sekmadienio vakarus“, – pažymėjo V. Sinkevičius.

Kiek atviresnis buvo kitas LVŽS vicepirmininkas, parlamentaras Kęstutis Mažeika. Jis neslėpė, kad po liepos viduryje sostinės centre įvykusio R. Karbauskio, G. Kildišienės ir kitų asmenų susitikimo „valstiečiai“ savo lyderiui iškėlė tam tikrų sąlygų.

„Tai yra jo asmeninė atsakomybė. Mes, aišku, apie tai kalbame ir diskutuojame, ir jis turi savo autoritetą apginti, kiek čia jo yra asmeninis reikalas, kiek tai tęsis. Ir buvo iškelta sąlyga, kad jeigu bent kažkoks dar tos istorijos tęsinys įvyks, tai tikrai nebus kažkokių išlygų taikomų. <...> Tai jo asmeninė atsakomybė turėtų būti šituo atveju prisiimta, nes tokioje situacijoje, aš manau, frakcija pradės išsivaikščioti“, – Alfa.lt komentavo „valstietis“.

K. Mažeika patikslino, kad frakcijos nariai R. Karbauskio reikalavo viešai visuomenei įrodyti, kad jo ir G. Kildišienės niekas nesieja.

Jis neslėpė, kad jei į viešumą iškiltų R. Karbauskio ir G. Kildišienės istorijos tęsinys, „valstiečiai“ gali reikalauti savo lyderio prisiimti atsakomybę, pasitraukiant iš frakcijos seniūno, o gal net ir iš partijos vadovo pareigų.

„Visų pirma, jeigu kalbame apie Seimo lygmenį, tai, be abejo, kaip frakcijos (seniūnas – Alfa.lt), nes kolegos Seimo nariai pirmiausia kalba apie jo atsakomybę, o tada jau, pasitelkiant skyrių kolegas, galime kalbėti ir skyrių kontekste, bet tada jau būtų kiti dalykai“, – sakė K. Mažeika.

Kęstutis Mažeika

Teigia matantis baimę pasakyti „tiesiai į akis“

Alfa.lt kalbintas „valstiečių“ frakcijos narys Povilas Urbšys tikino LVŽS gretose įžvelgiantis keistą situaciją. Anot jo, nors „valstiečiai“ suvokia, kad G. Kildišienės skandalai kenkia ir jų lyderiui R. Karbauskiui, ir pačiai partijai, mažai kas drįsta apie tai kalbėtis su savo vedliu.

„Jis (R. Karbauskis – Alfa.lt) gali prarasti pasitikėjimą dalies partijos narių. Man toks įspūdis susidaro, kad tarsi visi žmonės suvokia realybę vienaip, bet nedrįsta lyderiui tai pasakyti į akis, tai lyderis turi tokį iškreiptą realybės suvokimą. Jam mažai kas drįsta pasakyti, kurioje vietoje jis yra nuogas. Tada, kai susidaro toks iškreiptas mąstymas ir vertinimas, tada iškreiptai vertinama, kodėl situacija blogėja“, – tvirtino P. Urbšys.

Anot Seimo nario, vis dėlto kvestionuoti R. Karbauskio lyderystę yra per anksti. Be to, P. Urbšys, kaip ir V. Sinkevičius, teigė manantis, kad „valstiečių“ lyderis, matydamas prastėjančią partijos situaciją, iš vadovaujančių postų pasitrauktų pats.

„Bet kokiu atveju aš manau, kad jis yra tas žmogus, kuris, jeigu matys, kad kenkia bendram reikalui ir jis yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl smunka pasitikėjimas žmonių, tikrai nebus tas, kuris laikysis įsikabinęs (postų – Alfa.lt)“, – aiškino pašnekovas.

Paragino išsiblaivyti

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius, politologas Lauras Bielinis teigė, kad jei situacija „valstiečių“ atžvilgiu nesikeis, būtų logiška, kad R. Karbauskis turėtų priimti radikalius sprendimus.

„Teoriškai turėtų taip įvykti. Iš tikrųjų jo reitingai labai stipriai siejami su partijos reitingais, tai yra daug svarbiau yra R. Karbauskio reitingo kritimas negu partijos, nes partijos įvaizdis seka paskui R. Karbauskio įvaizdį. Partija matoma kaip R. Karbauskis, kaip S. Skvernelis, todėl lyderių reitingo kritimas nulemia ir partijos populiarumo kritimą.

Čia lyderis turi prisiimti atsakomybę ir suvokti tuos pavojus ne tik sau, bet ir partijai. Jeigu jis iš tikrųjų atsakingai žiūri į partiją ir nori, kad ji išliktų, jis turėtų kažką tokio komunikacine prasme efektingo padaryti arba pasitraukti iš lyderių, arba surengti kažkokį partijos diskusiją dėl lyderio keitimo arba jo patvirtinimo lyderiu ir toliau“, – Alfa.lt komentavo politologas.

Pasak L. Bielinio, jei R. Karbauskis nepripažins savo klaidų, tai pakenks ne tik jam, bet ir partijai.

„Čia yra jo problema ir iš tikrųjų jis, tokiu būdu skęsdamas, skandins ir likusiuosius. Tai ir toliau vyks tas kritimas tol, kol neišblaivės ir nesupras, kad jo problemos tampa visos partijos problemomis“, – kalbėjo VDU profesorius.

Ramūnas Karbauskis