„Valstiečiai“ gal ir išdurs konservatorius, bet rizikuoja likti vieni

Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis
© Edvard Blaževič

Socialdemokratai vis dar svarsto, ar trenkti koalicijos durimis. Tuo metu konservatoriai jau ima piktintis Vyriausybės planais dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos šildymui. „Valstiečiai“ rudenį gali atsidurti itin nepavydėtinoje situacijoje – netekus ir oficialių, ir neoficialių partnerių, jiems gresia pasilikti vieniems. O gal Saulius Skvernelio ir Ramūno Karbauskio vedami „valstiečiai“ jau dabar gali džiaugtis, savo žaidimo taisykles primetę ir partneriams?

Socdemams neslepiant, kad jiems nėra priimtina tokia urėdijų reforma, kokią siūlo Vyriausybė, „valstiečiai“ pasitelkė konservatorių paramą, mainais jiems pažadėdami savo balsus už PVM lengvatos šildymui pratęsimą.

Šiame raštu įtvirtintame susitarime nenumatyta, dėl kokios konkrečiai PVM lengvatos šildymui sutarta, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis ne kartą akcentavo, kad konservatoriai nori 9 proc. PVM tarifo. Beje, kad tokį tarifą palaikytų ir socialdemokratai, ne kartą teigė ir socdemų lyderis Gintautas Paluckas.

Vis dėlto visas šias viltis braukia premjeras S. Skvernelis – Vyriausybės vadovas antradienį pareiškė, kad ministrų kabinetas 9 proc. PVM tarifo šildymui nesiūlys.

Neoficialiai kalbama, kad Vyriausybė ketina siūlyti 15 proc. PVM tarifą šildymui.

reklama

Ragina neprarasti likusių partnerių

Alfa.lt kalbintas buvęs TS-LKD pirmininkas Andrius Kubilius, kurio vedami konservatoriai 2007 m. sutarė su tuometiniu premjeru, socdemu Gediminu Kirkilu remti jo mažumos Vyriausybę, akcentavo, kad politiniai daugumos ir opozicijos susitarimai negarantuoja, kad kuri nors iš pusių nebus apgauta.

Anot jo, „valstiečių“ ir TS-LKD susitarimo atveju konservatoriai negali būti garantuoti, kad jų neapgaus.

„Apgauti visada gali tas, kas turi daugiau politinės galios, šiuo atveju Vyriausybė arba valdantieji. Bet mes tikime padorumu politikoje, ir jeigu jau buvo sutarta, kad (šildymo – Alfa.lt) lengvata turi išlikti, tai tada klausimas, ar tikrai verta jos dydį keisti“, – kalbėjo A. Kubilius.

Įtakingos, konservatoriaus manymu, pasklidusios kalbos, kad Vyriausybė norėtų numatyti du lengvatinius tarifus – 5 ir 15 proc. – pastarąjį taikant šildymui, suvels likusią lengvatų sistemą, mat tai reikš, kad taikomi lengvatiniai tarifai keisis ir daliai likusių prekių ir paslaugų.

A. Kubiliaus teigimu, jei bus siūlomas didesnis negu 9 proc. PVM tarifas šildymui, tai dar nereikš, kad „valstiečių“ ir TS-LKD susitarimas yra pažeistas. Vis dėlto konservatorius perspėja, kad „valstiečių“ lyderiai privalo įvertinti tai, kad šiuo metu jų koalicija su socdemai braška, taigi jiems opozicijos parama gali būti kaip niekad svarbi.

„Apie tai turi galvoti ir premjeras, ir „valstiečių“ lyderiai, nes atrodo, kad vienus partnerius koalicijoje – socialdemokratus – jie baigia prarasti ir būtent todėl, kad būdami didesni partneriai neieškojo, kaip mažesniesiems partneriams sudaryti galimybę jaustis vertingiems koalicijoje“, – perspėjo A. Kubilius.

Prisišauks pirmalaikius rinkimus?

Tuo metu TS-LKD vicepirmininkė Irena Degutienė tikino, kad konservatoriai jau dabar gali jaustis „išdurti“ dėl PVM lengvatos šildymui.

„Negalėčiau jau dabar taip tvirtai teigti, kad jau esame išdurti, bet <...> pagal pasisakymus šiai dienai galima jau taip jaustis“, – Alfa.lt teigė I. Degutienė.

reklama

Konservatorė teigė matanti, kad „valstiečiai“, neieškodami kompromisų, nuo savęs stumia ir TS-LKD, kurie siūlo savo paramą. I. Degutienės manymu, turint omenyje, kad socdemai svarsto pasitraukimo iš koalicijos galimybę, „valstiečiams“ reikėtų susimąstyti, su kuo jie dirbs toliau.

„Politiškai žiūrint, jeigu „valstiečiams“ griūva šita koalicija, tada man kyla klausimas arba jiems paties turi kilti klausimas, tai kaip jie ir su kuo toliau dirbs. <...> Tai yra rizikingas politinis žingsnis ir reikėtų žymiai svariau pasverti visas galimybes. Visus galimus kontaktus vienu ypu taip nutraukti, man atrodo, politiškai būtų labai neįžvalgu“, – tikino Seimo narė.

Kita įtakinga TS-LKD veikėja, parlamentarė Rasa Juknevičienė, Alfa.lt paklausta, ko galima tikėtis, jei „valstiečiai“ dėl PVM lengvatos šildymui neteks konservatorių paramos, ėmė svarstyti ir apie pirmalaikių Seimo rinkimų galimybę.

„Nežinau, ko jie tada siekia. Ten kažkiek proto pas juos gal yra arba jie nori priešlaikinių rinkimų. Galbūt, nes situacija yra bloga, jiems nesiseka, nelabai kas vyksta. <...> Kol dar visai nesugriuvo, gal ir yra tokių planų“, – kalbėjo R. Juknevičienė.

Nesijaučia esantys kampe

„Valstiečių“ frakcijos seniūnas ir partijos vadovas Ramūnas Karbauskis Alfa.lt teigė, kad „turgus dėl procentų“ diskutuojant, koks turėtų būti PVM tarifas šildymui, yra beprasmis, mat viskas atsiremia į valstybės finansinius pajėgumus.

Jis neatmetė galimybės, kad „valstiečiai“, remdami Vyriausybės siūlymus, kuriuose 9 proc. PVM tarifo šildymui gali ir nebūti, gali ir be socdemų, ir be konservatorių paramos.

„Aš tą suprantu pilnai – mūsų balsų gali neužtekti vienam ar kitam sprendimui. Bet pasakysiu paprastai – jeigu bus siūlomas koks nors ne toks sprendimas, kokį siūlo Vyriausybė, tai bus perduota Vyriausybės nuomonė <...>.

Jeigu nėra finansinių resursų, tada tie tiekėjai arba tie, kurie palaiko vieną ar kitą sprendimą, jie turės pasiūlyti, iš kur paimti lėšas. Tada gausis tokia situacija, jeigu, pavyzdžiui, opozicija ir dalis pozicijos vienodai mąstys apie 9 procentus, bet tam nėra finansinio resurso, tai gal jie pasiūlys kokį mokestį įvesti. Tada mokesčių įvedimo kaltę jie prisiims patys“, – komentavo R. Karbauskis.

Tuo metu „valstiečių“ atstovė, Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė buvo labiau optimistiška. Ji teigė tikinti, kad pavyks rasti kompromisus dėl PVM lengvatos šildymui ir „valstiečiai“ neliks be paramos parlamente.

reklama

„Baimintis, manau, nėra ko, o reikia kalbėti, reikia kalbėti ir kalbėti argumentų kalba, skaičiais, o ne emocijomis, nes visi supranta ir atsakomybę. Yra valstybės biudžete tiek lėšų, turime tokią galimybę, nes laukia ir kiti dalykai. Laukia ir pensijų padidinimas, laukia ir vaiko pinigai, laukia ir begalės kitų sprendinių, kuriuos reikia padaryti <...>.

Nenoriu sakyti, kad štai viskas, tragedija, „valstiečiai“ yra kampe. „Valstiečiai“ teiks vienus ar kitus siūlymus, ieškos vienų ar kitų galimų susitarimų“, – Alfa.lt pasakojo R. Baškienė.

Politikė neatmetė, kad jei jau „valstiečiams“ pritrūktų balsų, tvirtinant naują PVM tarifą šildymui, jie galėtų kreiptis į kitas frakcijas paramos, pavyzdžiui, į Lietuvos lenkų rinkimų akciją-Krikščioniškų šeimą sąjungą ar mišrią Seimo narių grupę.

Kas ką apžaidė?

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docentas, politologas Kęstutis Girnius įsitikinęs, kad „valstiečiai“, sukirtę rankomis su konservatoriais dėl PVM lengvatos šildymui, primetė savo žaidimo taisykles.

„Aš manau, kad čia faktiškai „valstiečiai“ gudriai sužaidė su konservatoriais, faktiškai juos „išdūrė“. Konservatoriai pasitenkino, kad bus sumažinimas (PVM tarifo šildymui – Alfa.lt). Teoriškai tą sutartį būtų galima vykdyti, sumažinant (tarifą šildymui) iki 20 procentų, tai yra vienu procentu.

Kitaip sakant, kad jie (konservatoriai – Alfa.lt) neišsiderėjo ko nors konkretaus, tai tik rodo, kad jaunesnysis G. Landsbergis ir jo artimoji komanda dar nėra pribrendusi rimtai politikai. Tokių klaidų neturėtų daryti“, – Alfa.lt komentavo K. Girnius.

VU TSPMI docentas tikino nemanantis, kad socdemai išdrįs pasitraukti iš valdančiosios koalicijos, o konservatoriams gali tekti pritarti net ir 15 proc. PVM tarifui šildymui. Taigi, politologo manymu, „valstiečiai“ vieni likti tikrai neturėtų.

„Kai konservatoriai pasirašė šitą sutartį (dėl paramos urėdijų reformai, mainais į lengvatinį tarifą šildymui – Alfa.lt), tai tarsi nutarė, kad gyvensime trise – turime haremą, kur „valstiečiai“ turi dvi partneres ir, priklausomai nuo sąlygų, gali susitarti arba su viena, arba su kita <...>.

Jeigu staiga (konservatoriai – Alfa.lt) supyksta, tai užmiršta tą paprastą žmogų. Kitaip sakant, jei jie rūpinasi, kad žmonės nepermokėtų PVM, tai gal 15 procentų nėra taip gerai kaip 9 procentai, bet vis dėlto geriau negu 21 procentas“, – aiškino K. Girnius.

reklama