Ruoškitės įspūdingam reginiui: tokio meteoritų lietaus žmonija dar nematė

Perseidų lietus
Perseidų lietus
  © Archyvas
Alfa.lt
2017-08-01 15:59

Rugpjūčio mėnuo naktinėtojams bei dangaus stebėtojams yra bene pats smagiausias laikas, kadangi būtent paskutinį vasaros mėnesį dangus pasidabina ryškiausiomis žvaigždėmis. Maža to, būtent rugpjūtį naktinį dangų itin dažnai ima skrosti meteoritų lietūs.

Naktimis iš rugpjūčio 11-os į 12-ą ir iš 12-os į 13 d. bus stebimas vieno ryškiausių ir gražiausių metų meteorų srautų – perseidų – maksimumas. Užsienio astronomai skelbia, kad būtent šiemet perseidų lietus bus ryškiausias, nei kada žmonija matė iki šiol.

Neatmetama, kad piko metu, rugpjūčio 12-ąją, perseidai danguje bus matomi netgi dieną. Kitas toks reginys pasikartos tik po 96 metų!

Perseidų lietus

Perseidų meteorų strėlės žvaigždėtame danguje sužimba skriejančiai apie Saulę mūsų planetai kertant Svifto-Tutlio kometos orbitą. Meteorai įsižiebia, kai kadaise kosminėje erdvėje praskriejusios kometos pažertos dulkelės papuola į Žemės atmosferą ir sudegdamos žybteli meteorų šviesa.

Svifto-Tutlio kometa atrasta 1862 m., o paskutinį kartą arčiausiai žemės praskriejo 1992 m., kito jos sugrįžimo laukiama po 130 metų – 2126 m. rugpjūčio 5 d. Tuomet ji bus matoma plika akimi.

Astronomai Svifto-Tutlio kometos sukeliamą meteorų srautą vadina perseidais, nes, stebint iš Žemės atrodo, kad meteorų „strėlės“ susikryžiuoja Persėjo žvaigždyno srityje. Perseidai regimi kasmet nuo liepos 17 iki rugpjūčio 24 d.