Medienos perdirbėjai nesutaria – ar naujoji tvarka miškuose įves skaidrumą?

LNK
2017-07-29 20:12

Priėmus daug ginčų sukėlusią urėdijų reformą, medienos perdirbėjai tikisi, kad žaliavos pardavimai taps skaidresni, daugiau medienos liks Lietuvoje ir bus galima plėsti verslą. Dabar aukcionuose jie pralaimi perpardavėjams.

„Perpardavinėtojai gali laimėti pasiūlę pusė euro daugiau. Jeigu kalbant apie perdirbimą, tai mūsų „Baltic American Concord“, kur mes perdirbam iki galutinio baldo, tai mes sukuriam prie 1 euro dar 5 eurus. 03:11 Tai reikėtų pagalvoti, ar parduoti žaliavą 1 prie 1 euro ar tiesiog sukruti čia pridėtinę vertę“, – teigia „Užmojai su garantijomis“ direktorius Gintaras Pakulnis.

Negalėdami konkuruoti aukcionuose, perdirbėjai pritrūkdavo lietuviškos medienos, todėl negalėdavo plėstis.

„Per paskutinius 3 metus žinau realius keturis projektus, kurie buvo sustabdyti vien tik dėl to, kad nebuvo aiškumų dėl žaliavos apsirūpinimo stabilumu, ne kainos, o tiesiog, kad mes galėsim šičia įsigyti medienos, kad ją būtų galima perdirbti“, – pasakoja Arvydas Urbis, Vakarų Lietuvos medienos perdirbėjų ir eksportuotojų asociacijos vadovas.

Prekybos mediena taisykles dar turės patvirtinti Vyriausybė. Perdirbėjai viliasi, kad ji numatys vietos pramonei išskirtines sąlygas arba pirmumo teisę aukcionuose pirkti medieną. Tokia tvarka įtvirtinta Latvijoje ir Estijoje, todėl sulaukę jos Lietuvoje verslininkai po reformos tikisi ne tik plėstis patys, bet į šalį pritraukti daugiau investicijų.

„Aš manau, kad daugiau bus kuriama darbo vietų, esu tai girdėjęs iš vienų ar kitų įmonių, visi tikisi, kad įsigyti medieną bus lengviau ir, kad ta mediena neišvažiuos kažkur tai kitur, o čia bus vietoje perdirbama, bus sukurtos darbo vietos ir bus pridėtine vertė“, – dėsto asociacijos „Lietuvos mediena“ prezidentas Gintautas Pangonis.

Miško pramonės ir miškininkų profsąjungos su perdirbėjų skundais nesutinka. Esą medienos Lietuvoje užtenka, tereikia pasiūlyti didesnę kainą. Jie baiminasi, kad Vyriausybei patvirtinus vietos pramonei palankesnes prekybos taisykles, Lietuvos miškai bus pigiai išparduoti.

Plačiau – reportaže.