„Facebooke“ už 1,5 tūkst. eurų vairuotojo pažymėjimą pirkusi kaunietė pateko į sukčiaus ir prievartautojo spąstus

Naujojo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimas
Naujojo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimas
© Archyvas

Moterims skirtoje „Facebook“ grupėje skelbimu apie parduodamus vairuotojo pažymėjimus ir kitus dokumentus susigundžiusi moteris pateko į labai nemalonią istoriją – teises gauti norėjusi kaunietė sumokėjo 1480 eurų ir tik vėliau sužinojo pakliuvusi į teisėsaugai gerai žinomos ir jau ne kartą teistos sukčių iš Pasvalio porelės – Simo Žostauto ir Juliaus Petrausko – spąstus. Tačiau pirkėjai, kuri vėliau ėmė bandyti atgauti pinigus, galima sakyti, pasisekė – praėjus vos kelioms dienoms, kai moteris tiesiai į J. Petrausko rankas perdavė dalį pinigų, šis nusikaltėlis parodė tikrąjį savo veidą ir su kitu savo bendru padarė gerokai sunkesnį nusikaltimą – dviese įvairiais būdais išprievartavo kitą moterį.

Po sėkmingos apgaulės – grupinis išprievartavimas

Bylos duomenimis, S. Žostautas ir J. Petrauskas eilinį savo nusikaltimą padarė dar 2016 m. kovą, kai merginoms skirtoje „Facebook“ grupėje „Sportas ir dietos“ paskelbė, kad parduoda mokyklos baigimo atestatus, vairuotojo pažymėjimus ir kitus vertingus dokumentus, kuriuos galima įsigyti nelaikant egzamino. 2016 m. balandžio 3-iąją šiuo skelbimu susidomėjo nukentėjusioji, kuriai reikėjo teisių – susisiekusi su sukčiais-pardavėjais, moteris sutarė, kad už vairuotojo pažymėjimą sumokės 1200 eurų.

Po kelių dienų pirkėja pervedė 300 eurų avansą į specialiai sukurtą sąskaitą, o balandžio 8 d. likusią 900 eurų sumą perdavė jau tiesiai į rankas S. Žukauskui. Įsivažiavę nusikaltėliai negalėjo sustoti – po penkių dienų pranešė, kad dėl iškilusių nesklandumų pirkėjai reikės sumokėti dar 280 eurų, šiuos pinigus tą pačią dieną moteris perdavė J. Petrauskui.

1480 eurų sumokėjusi pirkėja liko it musę kandusi, o šiems dviem sukčiams toks nusikaltimas – toli gražu ne pirmasis; vos mėnuo prieš šį nusikaltimą, 2016 m. vasarį, abu pasvaliečiai buvo nuteisti lygiai už tokį patį nusikaltimą – prekybą „Facebook“ netikrais vairuotojo pažymėjimais, – kurį padarė dar 2014 m. pabaigoje.

Beje, J. Petrauskui šis nusikaltimas buvo ir nepaskutinis – 2016 m. balandžio 20 d., praėjus vos savaitei po sėkmingo sukčiavimo „Facebooke“, šis vyras su kitu savo bendrininku padarė gerokai sunkesnį nusikaltimą: Panevėžio ir Pasvalio apylinkėse vyrai važinėdami automobiliu žagino ir prievartavo moterį, grasindami šiai mirtimi ir fiziniu smurtu.

J. Petrauskui už šį ir anksčiau padarytus nusikaltimus buvo skirta 5 metų 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, o jo bendrui Vytautui Garšvinskui teko tik lygtinė ketverių metų laisvės atėmimo bausmė.

Abu vyrai tokį nuosprendį skundė, tikindami, kad nukentėjusioji jiems teikė seksualines paslaugas už atlygį, ir pasiekė mažą pergalę – abiem bausmės buvo sumažintos, tačiau J. Petrauskas kelionės į pataisos namus vis tiek neišvengė – jam paskirta laisvės atėmimo bausmė tebuvo sušvelninta iki 4 metų 8 mėnesių ir 15 dienų.

Gynėsi, kad kalta pirkėja: ji mane provokavo

Rodos, kad ne kartą su S. Žukausku už sukčiavimą „Facebooke“ teistas, o vėliau gerokai rimtesnį nusikaltimą padaręs J. Petrauskas – gerai pasikaustęs ginčuose ir mėgsta ginčyti jam paskelbtus nuosprendžius. Kai Kauno apylinkės teismas šių metų balandžio 7 d. nuteisė abu sukčius, S. Žukauskas susitaikė su jam paskelbtu nuosprendžiu, tuo metu aštuonių mėnesių laisvės atėmimo bausme nuteistas J. Petrauskas – ne.

Daugkartinis sukčius kreipėsi į Kauno apygardos teismą, nesuprasdamas, kaip prieš tai penkis kartus už analogišką sukčiavimą teistam jo bendrininkui nebuvo skirta reali laisvės atėmimo bausmė, o štai jam paskirta, nors prieš tai visus kartus teisėjai skirdavo tik paprastą areštą.

J. Petrauskas skundu taip pat užsipuolė vairuotojo pažymėjimo užsinorėjusią nukentėjusiąją, esą ši net provokavo jį padaryti nusikaltimą, o ir jai pačiai turėtų būti iškelta baudžiamoji byla dėl mėginimo įsigyti svetimą dokumentą. Tačiau moteris teismui pateikė atsikirtimą, kurio teigė, kad J. Petrauskas ją šmeižia, mat iš pradžių pats sakė, kad jai Vilniuje reikės laikyti vairavimo egzaminą, o kai paaiškėjo, kad nieko gero iš šios istorijos nesigaus, ir ėmė reikalauti grąžinti pinigus, J. Petrauskas ėmė ją bauginti, rašinėdamas gąsdinančių žinučių. Nukentėjusioji taip pat pareiškė besitikinti, kad toks aferistas kaip J. Petrauskas nesulauks jokio gailesčio iš Kauno apygardos teismo teisėjų.

Skundą išnagrinėjusi teisėjų kolegija atsižvelgė į nukentėjusiosios prašymą ir atmetė J. Petrausko skundą, nesušvelninusi jam paskirtos bausmės, o nagrinėjant šį skundą pro teisėjų akis nepraslydo ir faktas, kad nusikaltėlis po šios apgaulės padarė itin sunkų nusikaltimą – su bendru įvairiais būdais išprievartavo moterį, – todėl akivaizdžiai nėra linkęs taisytis.

J. Petrauskui nepalanki nutartis, po kurios įsiteisėjo nuosprendis dėl sukčiavimo, buvo paskelbta vos prieš kelias dienas, liepos 25 d., todėl teisėjams dar lieka viena užduotis: subendrinti visas pasižymėjusiam nusikaltėliui paskirtas bausmes į vieną galutinę bausmę.