Irakiečių ir kurdų žvalgybos neigia pranešimus apie IS lyderio mirtį: „99 proc. įsitikinę“

Visų musulmonų kalifu pasiskelbęs Abu Bakras al Baghdadi
Visų musulmonų kalifu pasiskelbęs Abu Bakras al Baghdadi
© SCANPIX
ELTA | Alfa.lt
2017-07-17 13:43

Aukšto rango Irako Kurdistano kovos su terorizmu pareigūnas pirmadienį pareiškė esąs beveik 100 proc. įsitikinęs, kad grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) lyderis Abu Bakras al Baghdadi yra gyvas ir šiuo metu slaptosi į pietus nuo Sirijos miesto Rakos, nepaisant neseniai pasirodžiusių pranešimų apie jo žūtį. Tą patvirtino ir vienas Irako žvalgybos vadų.

„Baghdadi tikrai gyvas. Jis nežuvo. Turime informacijos, kad jis gyvas. Esame 99 procentais įsitikinę, kad jis gyvas“, - interviu naujienų agentūrai „Reuters“ sakė Kurdistano autonominio regiono žvalgybos vadas Lahur Talabany.

„Nepamirškite, kad jo šaknys siekia “Al Qaedos" laikus Irake. Jis slėpėsi nuo saugumo pajėgų. Jis žino, ką daro", - kalbėjo pareigūnas.

Irako žvalgybos ir kovos su terorizmu tarnybos prie vidaus reikalų ministerijos vadovas Abu Ali Basri taip pat patikino „The Daily Telegraph“, kad Abu Bakras al Baghadi turėtų slapstytis Sirijoje.

„Stebėjimo grandys neigia pranešimus apie jo mirtį bei kitus neseniai pasirodžiusius pranešimus apie jo sveikatą“, – sakė jis.

„Mes turime daugiau interesų už kitus, daugiau už tarptautines ir arabų šalių žvalgybos tarnybas, jį persekioti ir sumedžioti, sekti visus jų lyderio ir jo pasekėjų judesius“, – pridūrė Abu Ali Basri.

Irako saugumo pajėgos neseniai nutraukė trejus metus besitęsusią IS kontrolę Mosulo didmiestyje. Intensyvų spaudimą grupuotė patiria ir Sirijos Rakos mieste. Abu šie miestai buvo svarbiausi dabar jau griūvančio grupuotės „kalifato“ bastionai.

Tačiau L. Talabany pažymėjo, kad, nepaisant patirtų pralaimėjimų, grupuotė keičia taktiką ir norint visiškai ją eliminuoti, gali prireikti nuo trejų iki ketverių metų.

Pasak pareigūno, pralaimėjusi IS surengtų maištą ir primintų „steroidų“ pavartojusią „Al Qaeda“.

Manoma, kad IS lyderiais ateityje taps žvalgybų pareigūnai, šias pareigas ėję Iraką valdant diktatoriui Saddamui Husseinui. Teigiama, kad būtent tie žmonės ir kūrė grupuotės pastarųjų metų strategiją.

Apie tariamai nukautą Abu Bakrą al Baghadi anksčiau skelbta ne kartą. Paskutinį kartą tai padarė interesų Sirijoje turinti Rusija, pareiškusi, kad tai jos aviacija nukovė IS lyderį per susitikimą su karo lauko vadais netoli Rakos gegužės 28 dieną. Šių pranešimų nepatvirtino joks nepriklausomas šaltinis.