Smalsioji bankų akis: nenustebkite sulaukę klausimo apie savo ar giminaičių dalyvavimą politikoje

LNK
2017-07-15 12:05

Gali būti, kad bankas jūsų paklaus, ar dalyvaujate politikoje, pareikalaus informacijos apie gimines arba partnerius bei pašniukštinės tarp jūsų telefono kontaktų. Šios informacijos neva bankui reikia, kad jis žinotų, ar nesate pinigų plovėjas arba teroristas. Bankų klientų asociacija piktinasi, tačiau Lietuvos bankas ir duomenų apsaugos inspekcijos sako, kad komerciniai bankai įstatymų nepažeidžia.

„Yra reikalavimas, kad kiekvieną klientą bankas turi pažinti. Kokia veikla užsiima, kokias operacijas atlieka. Tai yra nauji reikalavimai, tai yra visose šalyse numatyti“, – telefonu trumpai paaiškino Bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas.

Jog tokia praktika nėra normali mano Rūtenis Paukštė, Bankų klientų asociacijos generalinis direktorius: „iš mūsų iš anksto daro teroristus arba pinigų plovėjus, jeigu mes kiekvieną kartą turim aiškinti, kad mes to nedarom. Informacija, jeigu ką nors domina, turėtų būti pasiekiama kitais būdais, o ne apkrauti visą gyventojų sluoksnį, kurie atsidaro sąskaitas atsakinėjimais į tokius klausimus“.

Lietuvos bankas sako, kad kamantinėdami bankai įstatymų nepažeidžia. „Įstatymas įpareigoja ne tik bankus, bet ir kitus finansų rinkos dalyvius rinkti informaciją ar klientas dalyvauja politikoje, ar politikoje dalyvauja šeimos nariai ir artimi pagalbininkai. Į artimų šeimos narių sąvoką įeina – vaikai, vaikaičiai, broliai, seserys, vaikų sugyventiniai, taip pat asmenys su kuriais santuoka sudaryta arba registruota partnerystė“, – dėsto Kotryna Filipavičiūtė, Lietuvos banko Operacinės rizikos skyriaus vyriausioji specialistė.

Gavę informaciją iš klientų bankai ją tikrina. Be klausimų apie politiką bankai įsigudrina klausti ir apie jūsų gimines, dirbančius valstybinėse įmonėse. Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija jau nagrinėja klientų skundus dėl pernelyg didelio bankų smalsumo, tačiau visus iki šiol atmeta kaip nepagrįstus, mat tokį griežtumą numato Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo įstatymas.

Maža to, bankas gali pašniukštinėti ir jūsų telefone, jeigu naudojatės programėlėmis išmaniajam telefonui. „Jeigu jūs įsidiegiate programėlę, ji peržiūrės jūsų telefone esančius kontaktus ir identifikuos tuos, kurie taip pat naudojasi programėle. Svarbiausia, kad vartotojas atidžiai susipažintų su naudojimo sąlygomis ir labai svarbu, kad būtų įvardinta, kokiu principu duomenys bus naudojami“, – sako laikinoji Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktorė Dijana Šinkūnienė.

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija sako, kad pažeidimo nėra – jeigu nesutinkate, kad programėlė pašniukštinėtų tarp jūsų kontaktų, jos nenaudokite. Galiausiai, bankų smalsumas atsirado ne iš niekur – to reikalauja Europos Sąjunga. „Prie ES reikalavimų Lietuvos bankas prideda savų, prie Lietuvos banko reikalavimų kiekvienas bankas prideda savų, o vartotojų asociacijos nepajėgios patikrinti visų anketų“, – sako R. Paukštė.

Jeigu klientas neatsako į banko klausimus, jis negauna kai kurių paslaugų.