Tėvai nori keisti darželinukų meniu: valgo ir baltą mišrainę, cepelinus

Baltoji mišrainė
Baltoji mišrainė
© Asmeninis albumas

Vaiko meniu valstybiniame darželyje – tėvams galvos skausmą keliantis reikalas. Turintiems gydytojo pažymą apie alergiją arba sugebantiems rasti bendrą kalbą su vadovais jis gali būti taisomas. Kitais atvejais darželinukai geria saldintą arbatą, valgo sūrelius, cepelinus, baltą mišrainę su majonezu.

Valgo ir baltą mišrainę, vinegretą, cepelinus

Individualaus meniu vaikui valstybiniame darželyje neverta tikėtis – nebent tėvai pristato gydytojų pažymą, kad jis alergiškas. Užtat sveikesnių produktų savo atžaloms ieškantys tėvai bando išsiaiškinti, ar jų balsas gali būti išgirstas.

„Ar tėvai gali paveikti vaiko maitinimą darželyje? Mano dukrytė darželį lankys nuo metukų. Šeimoje stengiamės nevalgyti pridėtinio cukrus, baltų miltų ir panašiai. Valgome mėsą, kiaušinius, pieno produktus, daug daržovių ir vaisius, medų. Nesame pamišę dėl sveikos mitybos, tačiau vengiame to, kas nenaudinga. Alergijų neturi. Dabar, kai ateina laikas dukrytę leisti į darželį, jai dešimt mėnesių, iš naujo apgalvojau jos mitybą – juk gydytojas neįrašys į pažymą, kad cukrui alergiška.

Vyresniuosius sūnus namie maitiname sveikai, o darželyje – kaip išeina“, – savo patirtimi pasidalijo trijų vaikų mama, vilnietė Vita Leikūnienė.

Jai norėtųsi, kad valstybinėje ugdymo įstaigoje vaikų lėkštėse atsidurtų mažiau pigios mėsos, bulvių, vaikai negertų saldintos arbatos, nevalgytų sūrelių. Svarbu jiems pasiūlyti pakankamai daržovių, vaisių.

Savo pastebėjimais pasidalijusi su kitomis mamomis „Facebook“ grupėje „Priėmimas į Vilniaus darželius 2017“, ji sulaukė pasakojimų, kad didžiausia tikimybė tinkamai pasirūpinti vaiko mityba yra pristačius gydytojo pažymą apie alergiją. Visa kita priklauso nuo konkrečios ugdymo įstaigos: vienose meniu pakankamai sveikas, kitose kelia klausimų.

„Mūsų grupės tėvai su manimi sutiko, jog baltoji mišrainė 2 – 7 metų vaikams nėra sveika. Ypač pavakariams žiemos metu, kai po miegučio vaikams geriau šiltas maistas. Skambinau į savivaldybę, atsakymas mane primušė: „Jūsų vaikams mišrainė nepatinka, o kažkam gal virtos bulvės. Viskas subjektyvu“. Aš jai apie majonezą, o ji man apie bulves“, – piktinosi vilnietė Viktorija.

Darželinukams valgyti, pasak jos, duodama ir raudonosios mišrainės su burokėliais ir pupelėmis – vaikai šios nemėgsta, vadinamasis vinegretas utilizuojamas kibirais.

Rafinuotų produktų turėtų būti mažiau

„Pirmiausia, kasdieninėje vaikų mityboje neturėtų būti iki kaulų gelmių „rafinuoto skonio“ sistemos pamėgtų cepelinų su spirgučiais. Tokiems „rafinuoto skonio“ žinovams aukščiausia kokybė – rafinuoti miltai, rafinuotas aliejus, rafinuotas cukrus, stipriai perdirbtos bulvės ir panašiai, nes tik jie –„gryni“ produktai, ir juos valgydami jie jaučiasi rafinuotai gerai. Jei jau taip norisi išsaugoti tradicijas, vaišinkime tokiu maistu svečius šventinių pietų metu, bet ne vaikus darželyje ar mokykloje“, – yra pastebėjusi darželių meniu vis dar pasitaikantį sovietinį skonį, maisto technologė, sveikatos specialistė, Sveikataipalankus.lt įkūrėja Raminta Bogušienė.

Sveikatos ministerija neseniai pritarė, kad cepelinų darželinukams siūlyti nevertėtų, bet iki sveikos mitybos visose ugdymo įstaigose dar tolokai.

Tuo metu V. Leikūnienė, kalbėdamasi su Alfa.lt, sakė tiesiog norinti tinkamesnio maisto valstybinius darželius lankantiems vaikams. „Kaip minėjau, nesame pamišę dėl sveikos mitybos, tačiau stengiamės valgyti sveikiau. Kepame ir blynus, tačiau vietoj baltų miltų vartojame viso grūdo ar viso grūdo avižas, trintą pernokusį bananą ir šaukštelį medaus saldumui. Skonis tikrai puikus. Kas kartą dar pridedant įvairių priedų, prieskonių, tie blynai nenusibosta. Norėtųsi, kad ir ugdymo, gydymo įstaigose panašiai paeksperimentuotų“, – sakė vilnietė, pastebėjusi, kad sveikatai palankaus meniu nėra ir daugelyje gydymo įstaigų.

Ne vienas darželinukų tėvų tvirtino, kad valstybiniuose darželiuose vaikams tenka valgyti sumuštinius su pigiausia dešra, maltinius, kuriuose daugiau batono negu mėsos, saldžius sausainius, silkę, mišrainę su majonezu, cepelinus.

Tėvams tenka tartis individualiai

„Kiekvienas darželis sudaro sutartį su tuo tiekėju, su kuriuo savivaldybė pasirašė sutartį. Vykdant viešuosius pirkimus, būna numatytas tiekiamų į darželius produktų sąrašas. Darželio dietistas sudaro valgiaraštį, pagal kurį ir vyksta maitinimas darželyje. Valgiaraštį tvirtina Maisto ir veterinarijos tarnyba“, – paaiškino Kristina Cibulskytė, Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento laikinoji Ikimokyklinio ugdymo skyriaus vedėja.

Maitinimas darželyje turi būti subalansuotas ir visavertis. Tik Maisto ir veterinarijos tarnyba gali nustatyti, ar jis būtent toks ir yra.

„Maisto ir veterinarijos tarnyba gali patvirtinti ir įprastą darželio meniu, ir vegetarišką. Išskyrus alergiškų vaikų atveju, Vilniaus mieste nėra nei vieno valstybinio darželio, kur būtų pritaikomi abiejų tipų meniu: ir įprastas, ir vegetariškas. Tačiau Vilniaus mieste yra keletas nevalstybinių darželių, kuriuose vaikai maitinami pagal vegetarišką meniu“, – sakė K. Cibulskytė.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, šiuo metu su Vilniaus tarnyba suderinti dviejų privačių darželių, „Vaikystės sodo“ ir Lauko darželio, vegetariniai valgiaraščiai.

Prieš keletą metų darželinukų tėvai buvo parašę peticiją, prašančią leisti vaikus valstybiniuose darželiuose maitinti vegetariškai, tačiau atsakingos institucijos sureagavo skeptiškai.

Vaikus į tokius darželius vedantys tėvai gali tikėtis, kad jų administracija geranoriškai sutiks pakoreguoti racioną.

„Visuomet stengiamasi atsižvelgti į tėvų susirinkimų metu išsakytus pageidavimus atsisakyti kai kurių patiekalų ar produktų, pavyzdžiui, dešrelių, cukraus, druskos ir panašiai. Tuomet darželio direktorė, atsižvelgusi į tėvų bendruomenės pageidavimą ir susitarimą, pakoreguoja darželio valgiaraštį, vietoje dešrelių į racioną įveda vištieną, atsisako cukraus ir druskos“, – sakė savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento laikinoji Ikimokyklinio ugdymo skyriaus vedėja.

Individualus meniu sudaromas tik alergiškiems vaikams.