Vilniuje įsilaužimo metu nufilmuoti paaugliai – bauginantys „veteranai“: tiesiog ėjom ir darėm

Nepilnamečiai sostinės nusikaltėliai
Nepilnamečiai sostinės nusikaltėliai
© Paulius Peleckis

Šių metų balandį lietuvišką internetą kuriam laikui buvo užkariavęs vaizdo įrašas, kuriame buvo nufilmuoti du Vilniuje, Pilaitės mikrorajone į butą vidury dienos laužęsi vaikinai. Nusikaltėliai po kurio laiko buvo išaiškinti ir sulaikyti, o penktadienį stojo prieš Vilniaus miesto apylinkės teismą. Nors abu vagys – dar nepilnamečiai, todėl negalima viešinti jų veidų ir vardų bei pavardžių, bylos metu paaiškėjo, kad abu teisiamieji yra bauginantys nusikaltėliai-veteranai: ne kartą teisti, praėjusį balandį padarė virtinę operatyvių nusikaltimų, veikė itin metodiškai. Stebina ir nusikaltėlių pasiteisinimai teisme – jauni vilniečiai teisinosi „atidirbtais“ šabloniškais atsakymais, tarsi būtų šių išmokę per ilgus bylinėjimosi metus, kad labai gailisi, o visus nusikaltimus padarė tarsi netyčia, neplanuotai, eidami pro šalį ir nelemtai pasitaikius galimybei.

Nusikaltimų virtinė – visą mėnesį

Šių metų balandį Vilniuje, Ievos Simonaitytės gatvėje esančio namo savininkus nuo didelių nuostolių išgelbėjo ne policijos pareigūnai, o tik, regis, laimingai susiklosčiusios aplinkybės ir akylas kaimynas. „Facebook“ pasidalytame vaizdo įraše buvo užfiksuota, kaip du jaunuoliai Pilaitės mikrorajone viduryje dienos mėgina įsilaužti į namą (rankomis, laužtuvu ir spyriais), tačiau durų neįveikė ir pasidavę ir spruko.

Nors po šio vaizdo įrašo itin daug kritikos teko policijai, nesiteikusiai reaguoti į pranešimą ir neįžvelgusiai nusikaltimo, po kurio laiko nusikaltėliai buvo sulaikyti.

Penktadienį atvertus dviem įsilaužėliams iškeltą bylą paaiškėjo, kad šie du nepilnamečiai, kurių asmens duomenų, deja, dar neleidžia viešinti įstatymai, praėjusį balandį surengė tikrą vagysčių virtinę – jiems pateikti kaltinimai dėl dviejų sėkmingų vagysčių ir dviejų nesėkmingų bandymų.

2017 m. balandžio 13 d. abu jaunuoliai įvykdė sėkmingiausią savo vagystę – atsuktuvu atidarė Vilniuje, Karaliaučiaus gatvėje esančio buto langą ir pavogė planšetinį kompiuterį, daugybę juvelyrinių dirbinių, 500 eurų grynųjų, kuprinę, batus ir drabužius, iš viso – turto už 1540 eurų.

Balandžio 15 d., apie 22 val., abu vagys, atstūmę plastikinį langą, įsibrovė į bendrovės „Cinamonas“ kavinės patalpas, ištuštino kasą, pavogė šokoladą ir 50 skardinių „Pepsi“, iš viso padarė žalos už 118,19 eurų.

Balandžio 25 d., apie 12 val., vaikinai pabandė įgyvendinti nufilmuotą nusikaltimą Pilaitės mikrorajone – vagys prisipažino, kad juos domino ant buto palangės padėtas dronas, o iš įvykio vietos pabėgo, kadangi suveikė signalizacija.

Tą pačią dieną, po kelių valandų, vagišiai pabandė įsilaužti į kitą butą Juozo Rutkausko gatvėje – perlipę terasą paaugliai bandė įsilaužti per balkoną, bet buvo pabaidyti atsitiktinės stebėtojos.

Visus šiuos nusikaltimus vienija bendra metodika – nusikaltėliai nebijojo laužtis į namus net vidury dienos, tačiau jų taikiniais tapdavo tik butai pirmame aukšte. Iš pradžių vienas iš vaikinų atsuktuvu atidarydavo langą arba balkoną ir eidavo į sargybą, tuomet kitas vaikinas lauždavosi į vidų ieškoti vertingų daiktų. Prieš įsilaužimą vienas iš nusikaltėlių dar paskambindavo į planuojamą apiplėšti butą, kad įsitikintų, ar namuose nėra šeimininkų.

Nušlifuoti atsakymai: labai gailisi, žalą atlygins

Nors abu paaugliai jau yra teisti (vienas – net tris kartus, o iš mokyklos buvo išmestas baigęs vos šešias klases), o vagysčių metodika rodo, kad abu „pasikaustę“ šioje veiklos srityje, apklausiami vagys, net ir pripažinę kaltę, atsakinėjo, rodos, apgalvotais ir nušlifuotais atsakymais, jog jokio organizuoto nusikalstamumo nebuvo, visos vagystės įvykdytos tarsi atsitiktinai, sutapus nelemtiems atsitiktinumams. „Negalvojom apie tai, tiesiog ėjom ir darėm“, – teigė nusikaltėliai, paklausti, kodėl vogė.

„Ėjom pro šalį, pastebėjom, kad lango rankena šiek tiek pasukta, galima atidaryti“, – apie pirmąją vagystę Karaliaučiaus gatvėje pasakojo vienas iš vaikinų, ir tik teisėjos priremtas pripažino, kad žvalgėsi buto, kurį būtų galima apiplėšti, o ne atsitiktinai jį surado. Lygiai taip pat pasiteisinta dėl vagystės iš kavinės – pastebėta, kad langas šiek tiek pradarytas, todėl tiesiog įstūmė jį į vidų.

Apie tai, kaip įsilauždavo į butus, pasitelkę atsuktuvą, nusikaltėliai taip pat pasakojo taip, tarsi tai būtų labai lengva ir nereikalautų jokių specifinių žinių. „Ten nėra ką veikti. Dirbau statybose, ten išmokau“, – teigė vienas iš vaikinų.

Standartiniai buvo paauglių atsakymai ir dėl vagysčių tikslo – pavogtus daiktus kartą padavė Justiniškėse esančiame lombarde (už vertingus sidabro gaminius teigė gavę vos 30 eurų), pinigus pasidalijo perpus ir išleido savo reikmėms.

Nors įkliūva jau ne pirmą kartą, teisiamieji teisinosi taip, tarsi netyčia būtų įsivėlę į nusikalstamą veiklą ir daugiau to nebedarys. „Nuoširdžiai gailiuosi, padariau klaidingus veiksmus. Tiesiog noriu susitvarkyti gyvenimą, pradėti dirbti“, – teigė vienas iš teisiamųjų.

Jaunas amžius negelbsti: prašo sodinti už grotų

Kadangi paaugliai pripažino padarę vagystes ir teigė nuoširdžiai besigailintys, jiems paskirtos bausmės automatiškai bus sušvelnintos trečdaliu.

Kadangi draudimas atlygino vienam iš apvogtų asmenų padarytą žalą, paaugliams neteks atlyginti padarytos 1540 eurų žalos, nebent šiuos pinigus vėliau iš jų prisiteis draudikai.

Tačiau prokuroras Mantas Januškevičius teigė manantis, kad švelnios bausmės nepilnamečiams jokio poveikio nedaro, todėl reikėtų skirti griežčiausią numatytą bausmę – laisvės atėmimą. Vienam paaugliui prokuroras siūlo skirti dvejų metų laisvės atėmimo bausmę, kuri, subendrinta su ankstesniu nuosprendžiu, pailgėtų dar devyniais mėnesiais, o kitą nuteisti 1 metų 4 mėnesių laisvės atėmimo bausme.

Bausmę paaugliai turėtų atlikti nepilnamečių pataisos namuose. Tačiau jų gynėjai teigė, kad laisvės atėmimo bausmės būtų neprotingos – už grotų patekusios jaunos asmenybės į laisvę išeitų nesusiformavusios ir neturėdamos socialinių įgūdžių, greičiausiai būtų ne padariusios išvadas ir pasitaisiusios, o lengvai pastūmėtos į naujus nusikaltimus.


Vilniuje įsilaužimo metu nufilmuoti paaugliai – bauginantys „veteranai“: tiesiog ėjom ir darėm

Nepilnamečiai sostinės nusikaltėliai
+2