Per savaitę – vos keliasdešimt pirkėjų, arba kam Kildišienei reikėjo 30 tūkst. knygų?

Festivalio "Naisių Vasara 2017" akimirkos
Festivalio "Naisių Vasara 2017" akimirkos
© Edvard Blaževič

Ankstyvą pavasarį Seime įsisukusi Gretos Kildišienės drama jauną politikę pavertė viena labiausiai linksniuojamų parlamento narių viešojoje erdvėje. Palikusi profesionalios politikos karjerą, dabar G. Kildišienė debiutuoja kaip rašytoja. Išleistoje autobiografinėje knygoje „Atvirai“ moteris atskleidžia savo 32 metų gyvenimo istoriją.

Knygos tiražas išties įspūdingas – autorei priklausanti leidykla „Amatas“ išspausdino 30 tūkst. egzempliorių. Pavyzdžiui, lietuvišku bestseleriu tapusių Kristinos Sabaliauskaitės knygų „Silva rerum“ tiražai įprastai svyruoja tarp 3–5 tūkst. egzempliorių, kurie yra šluote šluojami iš knygynų lentynų, todėl leidimai kartojami ir po 16 kartų. Vidutinis knygų tiražas Lietuvoje dažniausiai siekia apie 4 tūkst. vienetų.

O štai, pavyzdžiui, politikos vilkas Viktoras Uspaskichas pasitenkino kuklesniu – 2,5 tūkst. egzempliorių – savo knygos „Mano ligos ir priešai – mano geriausi draugai“ (leidykla „Viktoras“) tiražu. Tiesa, knyga taip pat buvo išleista ir rusų kalba, o dabar ją galima nemokamai parsiųsti internete.

Mokėti nori nedaugelis

G. Kildišienei prakalbus apie tai, kad netrukus knygynuose pasirodys jos knyga, kilo sujudimas. Spėlioti apie biografijos turinį ėmėsi net ir kai kurie Seimo nariai, sarkastiškai tikėjęsi atsidurti pasakojimo sūkuryje. Įvairūs komentatoriai internete taip pat dėjo daug vilčių, kad pagaliau bus atskleisti mįslingi moters ir „valstiečių“ partijos lyderio Ramūno Karbauskio ryšiai.

Ramūnas Karbauskis ir Greta Kildišienė

„Vertinant viską iš komunikacijos pusės, knygos populiarumas yra susijęs su skandalu tarp R. Karbauskio ir ponios Kildišienės. Jos skandalas yra įdomus tik per pono Karbauskio pusę, bet tai nereiškia, kad pati Kildišienė ir jos pozicija yra kam nors įdomi“, – mano viešųjų ryšių specialistas Arijus Katauskas.

Šiandien internetiniuose knygynuose G. Kildišienės biografiją „Atvirai“ galima įsigyti už apytikriai 9 eurus, o knygynuose jos kaina viršija 11 eurų.

Didžiausio šalyje knygynų tinklo „Vaga“ pardavimo vadovė Zita Borusevičienė teigia, kad sunku spręsti apie pirkėjų lūkesčius, tačiau kol kas knyga nėra tarp populiariausių. Per savaitę 35 Lietuvoje veikiančiuose „Vagos“ knygynuose žmonės įsigijo 28 G. Kildišienės knygos egzempliorius.

„Tai yra visiškai suprantama. <...> Vienas dalykas yra komentuoti ponią Kildišienę „Facebook“ tinkle ar žiniasklaidos priemonėse, bet visai kas kita, kai vartotojas turi už tai susimokėti. Panašu, kad vartotojai nemato poreikio tai daryti“, – situaciją komentuoja A. Katauskas.

Knygynų tinklo „Pegasas“ viešųjų ryšių vadovė Audronė Mockuvienė pažymėjo, kad 25-iuose šio tinklo knygynuose šiandien yra apie 500 buvusios politikės knygų, nors pateikti konkrečios pardavimo statistikos ji negalėjo.

Kaip pažymi Z. Borusevičiūtė, sunku lyginti biografinių knygų pasisekimą, nes kai kurie leidiniai populiarumo sulaukia dėl sėkmingos reklamos, kaip tai nutiko Agnės Jagelavičiūtės knygos atveju, arba knygose turi būti pasakojami įdomių žmonių spalvingi prisiminimai, kaip tai savo knygose daro prezidentas Valdas Adamkus arba aktorė Nijolė Narmontaitė.

Abejotina, ar finansine prasme G. Kildišienės „Atvirai“ atsipirks. Išpardavus visas knygas maksimalia kaina, būtų įmanoma uždirbti daugiau nei 330 tūkst. eurų. Vis dėlto portalo Delfi.lt skaičiavimu, iš šios sumos atėmus apie pusę pelno pasiimančių knygynų dalį, knygos gamybos kaštus, autorei liktų kiek daugiau nei 102 tūkst. eurų pelno.

Miglotas tikslas

Žvelgiant į didelius knygos leidybos kaštus ir nedidelį jos perkamumą, kyla klausimas, ar G. Kildišienė iš tiesų pasakodama savo gyvenimo peripetijas siekė įsitvirtinti Lietuvos literatūrinėje padangėje.

„Negalime atmesti, jog jei žmogus turi pinigų arba už jo stovintis žmogus turi pinigų ir turi kažkokius tikslus, galima pasirinkti išleisti knygą ir šis žingsnis yra pakankamai įdomus“, – teigia A. Katauskas.

Specialistas pabrėžia, kad leidžiant knygą neabejotinai buvo numatytas didelis jai teksiantis žiniasklaidos priemonių dėmesys. „Dabar apie G. Kildišienę kalbame kaip apie rašytoją, o ne kaip apie žmogų, kuris atsistatydino iš Seimo dėl nuslėptų pažeidimų“, – knygos privalumus vardija A. Katauskas.

Arijus Katauskas

Kokių tikslų vedama G. Kildišienė nusprendė keisti savo įvaizdį visuomenėje ir žiniasklaidos priemonėse, neaišku. Galima numanyti, kad, žmonėms neskubant įsigyti autobiografinės knygos, netrukus prasidės įvairūs autorės turai ir pristatymai skirtingose Lietuvos vietovėse, o galbūt knyga bus nemokamai dalijama per kultūrinis renginius.

Visų Lietuvoje pasirodžiusių leidinių egzemplioriai per 20 dienų nuo išleidimo privalo būti pristatyti į Nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką, taip pat Kauno apskrities viešąją biblioteką, Vilniaus universiteto biblioteką, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteką ir Lietuvos technikos biblioteką.

Tačiau kol kas visuomenė neturi progos nemokamai bibliotekose susipažinti su G. Kildišienės autobiografija, mat knyga į bibliotekas dar nebuvo pristatyta.