Prezidentės kritika valdantiesiems: ragina nedemonstruoti arogancijos ir sutvarkyti Darbo kodeksą bei urėdijų reformas
Atnaujinta

Dalia Grybauskaitė ir Saulius Skvernelis
Dalia Grybauskaitė ir Saulius Skvernelis
  © Dmitrijus Radlinskas
Alfa.lt
2017-06-30 15:23

Penktadienį šalies vadovė Dalia Grybauskaitė pažėrė kritikos valdančiųjų Vyriausybei dėl neaiškių reformų planų ir neįsiklausymo į interesų grupių argumentus.

Paklausta apie tai, kodėl visuomenė nepritaria naujajam Darbo kodeksui, prezidentė pažymėjo, kad problema ne tik naujas darbo santykių reglamentavimas, bet ir aukštojo mokslo bei urėdijų reformos.

„Visos trys (reformos) buvo panašiai klaidingai pradėtos ir sukėlė didžiulį negatyvų atgarsį visuomenėje. Gal net ne dėl turinio, bet dėl to, kaip tai buvo daroma. Darant bet kokias reformas, pirmiausia būtina žinoti, ko nori. Antra, įtikinti visuomenę ir kalbėtis su ja, girdėti. Ir tik radus konsensusą imtis reformos. Dabar susidaro vaizdas, kad viskas daroma atvirkščiai. Valdančiajai daugumai ir Vyriausybei kartais atrodo, kad užtenka, jog užtenka žinoti, ko jie nori, kad kitų nuomonė nesvarbi, kad įtikinėti kitų nereikia. Tokiu būdu labai atvirai demonstruojama politinė arogancija“, – valdančiuosius kritikavo prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Ji sakė, kad tokiomis sąlygomis pradėta bet kokia reforma yra „ant žlugimo ribos“, nes be visuomenės pritarimo visos reformos yra pasmerktos.

„Darbo kodekso atveju yra lygiai tas pats. Pirmiausiai buvo pažadai, toliau neva proceso ir derybų imitacija ir vėliau pažadų atsisakymas. <...> Kai politikai mėgina savo atsakomybę paslėpti už trišalės tarybos, tai koks pasitikėjimas gali būti tokiu Darbo kodeksu?“ – retoriškai klausė prezidentė. Ji pabrėžė, kad kodeksą dar teks taisyti.

Prezidentė pareiškė, kad pasirašė tik jau priimto naujo Darbo kodekso pataisas, mat jei nebūtų to padariusi, kodeksas būtų dar blogesnis.

Šalies vadovė teigia sutinkanti, kad reformuoti Lietuvos miškų ūkį būtina. Tačiau, anot jos, viskas vėl daroma ne iš to galo. „Nekalbama su žmonėmis, kišamas vienintelis variantas, nors kompromisų gali būti įvairių. <...> Gąsdinimai, kad bus atleidžiami žmonės, kad tik vienintelis variantas yra teisingas, yra visiškai politiškai nekorektiškas ir griauna dar neprasidėjusią reformą“, – sakė D. Grybauskaitė.

Prezidentės teigimu, Seimas ir vyriausybė turi suprasti, kad laikas keisti reformų vykdymo būdą ir pradėti kalbėtis su žmonėmis.