Ar Lietuvoje autistams yra vietos?

Info TV
2017-06-24 07:54

Ar Lietuvoje autistams yra vietos? Tokius vaikus auginantys ar jau užauginę tėvai sako, kad tikrai ne. Trūksta specialistų, efektyviausios terapijos ir net psichologo paslaugos nekompensuojamos. O suaugę autistai apskritai paliekami likimo valiai – savarankiškai verstis su kelių šimtų eurų pašalpa. Prieš kelerius metus valdžios žadėtas naujas Vaiko raidos centras taip pat dar nepradėtas statyti, o senojo būklė vis dar avarinė.

30-metė Justė ypatinga, kitokia nei dauguma jos amžiaus žmonių. Dienas dažniausiai ji mėgsta leisti viena savo kambaryje prie kompiuterio ar su dviem augintiniais. Justei diagnozuotas įgimtas intelekto sutrikimas su autizmo požymiais. 30-metė vis dar gyvena su tėvais. Be jų jai būtų sudėtinga. Tiesa, institucijos merginą pripažino galinčia gyventi savarankiškai. Ir tai ji esą turėtų daryti su kelis šimtus eurų siekiančia pašalpa.

„Tie specialistai nusprendžia, kad šitas žmogus gali gyventi savarankiškai. Duoda 200 litų savarankiškai gyventi. Pats dirbti, kas neįmanoma. Nei tokių žmonių laukia, nes jie greitai pavargsta“, – sako Justės patėvis.

Merginos patėvis sako, kad pilnametystės sulaukę autistai paliekami likimo valiai.

„Jeigu yra žmogus yra su aiškia negalia... <...> atvažiuoja spec. Automobilis. tokiems žmonėms stovyklos. O tokiems be 5 minučių protingiems, nėra nieko. Psichologų paslaugos mokamos, psichiatras nemokamas, bet tik išsirašyti eilinę antidepresantų seriją“, – sako Evaldas.

Su tuo sutinka ir kiti autistus vaikus auginantys tėvai. Asociacijai „Lietaus vaikai“ priklausančios motinos Rasa ir Lina sako, kad pagalbos Lietuvoje sulaukti be galo sunku. Dažnai autistų net ir šeimos gydytojai ar stomatologai nenori priimti. O iš savivaldybės tarnautojų 16-mečio autisto motina Rasa yra net sulaukusi siūlymų vaiką atiduoti į globos namus.

Pažangiausios terapijos Lietuvoje esą yra mokamos, todėl turėti vaiką autistą šeimoms tampa tiesiog nepakeliama. Šeimos iš Lietuvos emigruoja.

Tėvai sako, kad valstybės požiūrį į autistus puikiai atspindi ir centro, kuriame jie gydomi, būklė. Sostinės Žvėryno rajone esantis Vaiko raidos centras – vis dar avarinis, būklės, kiáuru stógu. Naują centrą valdžia žadėjo dar prieš kelerius metus. Tačiau nepadėjo net prezidentės raginimai. Viešasis pirkimas statyboms baigsis tik liepą, o centras geriausiu atveju būtų pastatytas tik 2020 metais.