„Brexit“ derybų pradžia: istorinėje kovoje britai premjerės nepalaiko

LNK | Alfa.lt
2017-06-19 14:22

Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybės paskirtas „Brexit“ sekretorius Davidas Davisas pirmadienį Briuselyje pradės derybas su Europos Sąjunga (ES) dėl šalies išstojimo iš Bendrijos.

Remiantis pranešimais, sekretorius ragins pasiekti susitarimą, koks dar nebuvo pasiektas per visą istoriją. Tačiau ką apie tai galvoja patys britai?

Besikeičianti nuomonė

Prieš metus vykusiame referendume britai vos kelių procentų persvara (už „Brexit“ balsavo 51,9 proc. rinkėjų, už pasilikimą ES – 48,1 proc.) pritarė Britanijos ir Bendrijos skyryboms. Radikalus sprendimas šalyje sukėlė pasipiktinimo audrų ir chaosą. Vieni džiūgavo, kitus neramino pokyčiai.

Po 9 mėnesių (kovą) atliktos apklausos duomenys parodė, kad britai nusprendė išlikti demokratiški ir nusprendė pritarti daugumos (kad ir kokia menka bebūtų) nuomonei.

reklama

„BREXIT“ DERYBOS BRITŲ NEIŠGĄSDINO: ATSISKYRIMO ŠALININKŲ GRETOS DIDĖJA

Tačiau netrukus į šalį atėjo neramesni laikai: chaotišką derybų laikotarpio laukimą pranoko vienas po kito vykę teroristiniai išpuoliai, negana to, premjerė Theresa May, siekdama svaresnės daugumos parlamente, kuri užtikrintų „ramesnį ir patogesnį“ išstojimo vykdymą, paskelbė pirmalaikius rinkimus.

Ši idėja netrukus atsisuko prieš pačią politikę. Rinkimų rezultatai parodė, kad premjerė ne tik nepasiekė savo tikslų, bet ir prarado prieš tai turėtą daugumą. Parlamentas Britanijoje „pakibo“ (angl. hung parlament).

PIRMALAIKIAI RINKIMAI BRITANIJOJE: PREMJERĖ PATYRĖ PAŽEMINIMĄ

Ambicingų permainų parlamente troškulys užrūstino ne tik progą puikiai išnaudojusius opozicijos atstovus, tačiau ir gyventojus. Pradėta reikalauti Th. May atsistatydinimo, kuri ir taip neramiais laikais nustūmė šalies parlamentą į nežinomybę ir prarado piliečių pasitikėjimą.

Apžvalgininkai postringavo, kad rinkimų naktis premjerei buvo „tikras pažeminimas“, tačiau jau kitą dieną po rinkimų politikė pranešė apie koalicinės daugumos formavimą su Šiaurės Airijos junijonistų partija. Nepaisant gana prasilenkiančių idėjų ir nuomonių, konservatoriai ir junionistai tapo dauguma parlamente, o Th. May gavo dar vieną progą įgyvendinti bekompromisį „kietąjį Brexit“.

Sekmadienį nuomonės tyrimų agentūra „Survation“ paviešino apklausos dėl „Brexit“ proceso rezultatus.

Atlikti tyrimai parodo, kad dauguma britų šiandien nepritaria pagrindinėms premjerės siūlomo „kieto Brexit“ (angl. hard Brexit) gairėms. Pavyzdžiui, net 69 proc. apklaustųjų nemano, kad palikti Muitų sąjungą būtų išmintinga.


„Survation“ respondentų taip pat klausė, ar jie pageidautų dar vieno „Brexit“ referendumo. Šį kartą net 53 proc. atsakė, kad reikėtų surengti pakartotinį referendumą. Palyginimui, anksčiau minėtos kovo mėnesį atliktos apklausos duomenimis, dauguma respondentų atmetė pakartotinio referendumo idėją.

reklama

Paskutinės apklausos duomenys taip pat parodė, kad britai jau nebepritaria premjerės pozicijai „verčiau jokio susitarimo nei prastas susitarimas“. Vos 35 proc. apklaustųjų palankiai vertina Th. May strategiją.

Derybos nestoja

Pirmoji derybų diena prasidėjo apie 11.00 val. Britanijos vasaros laiku Europos Komisijos (EK) pastatuose Briuselyje. Derybose bus aptariami emigrantų statuso, Britanijos „išstojimo sąskaitos“ ir Šiaurės Airijos sienos klausimai.

NUTEKINTI DUOMENYS ATSKLEIDŽIA: ES IŠ BRITANIJOS REIKALAUS 99 MLRD. EURŲ KOMPENSACIJOS

Anot D. Daviso, priešakyje laukia ilgas kelias, tačiau jis prognozavo „gilią ir ypatingą partnerystę“.

Derybų išvakarėse Britanijos iždo kancleris Philipas Hammondas išsakė griežtą įspėjimą dėl pasekmių, su kuriomis tektų susidurti, britams palikus ES šeimą be jokio susitarimo. Ph. Hammondas patikino, kad, nepasiekus jokio susitarimų, pasekmės būtų „labai labai blogos.

Pirmąją oficialią išstojimo iš ES derybų dieną aišku viena – premjerės strategija abejoja ne tik gyventojai, bet ir jos partijos kolega kancleris.

„Brexit“ derybų pradžia: istorinėje kovoje britai premjerės nepalaiko

„Hard Brexit“