Per ES aplinkos ministrų susitikimą Liuksemburge – ir apie Astravo BE bylą

Astravo AE
Astravo AE
© Edvard Blaževič
Alfa.lt
2017-06-19 13:37

Liuksemburge aplinkos ministras Kęstutis Navickas kartu su kolegomis iš kitų ES šalių, susirinkusiais į Aplinkos tarybos posėdį, svarsto aktualiausius ES aplinkos politikos klausimus. Posėdžio metu ministras primins Astravo branduolinės elektrinės (BE) bylą – supažindins su Minske praėjusią savaitę įvykusio Espo konvencijos šalių susitikimo rezultatais.

„Minsko susitikimas aiškiai parodė, kad siekiant objektyvumo tokie susitikimai neturi būti rengiami šalyse, kurioms yra iškeltos pažeidimo bylos. Ne mažiau svarbu sutarti, kad kitas neeilinis Espo konvencijos šalių susitikimas turėtų būti organizuojamas kuo skubiau – jau kitų metų rudenį, o ne nukeltas į 2019 metus. Sprendimai dėl Astravo BE negali būti toliau atidėliojami“, – sako Kęstutis Navickas. Ministro žodžiais, Lietuva vertina puikų ES valstybių bendradarbiavimą ir solidarumą Minske.

Per Aplinkos tarybos posėdį Liuksemburge ministrai pirmiausia aptars, kokios pažangos pasiekta derantis dėl Paryžiaus klimato kaitos susitarimui įgyvendinti skirtų reglamentų. Tai Pastangų pasidalijimo bei Žemės naudojimo, žemės naudojimo keitimo ir miškininkystės reglamentai. Derybos dėl šių teisės aktų vyksta jau metus.

Lietuva, pasak Kęstučio Navicko, suprasdama Paryžiaus susitarimo įgyvendinimo svarbą, yra pasirengusi prisiimti sąžiningai paskirstytus įsipareigojimus mažinti šiltnamio dujų išmetimus, tačiau be papildomų ekonominių ir investicinių priemonių bus sudėtinga vykdyti metinius mažinimo tikslus ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemoje nedalyvaujančiuose sektoriuose (žemės ūkis, transportas, namų ūkiai ir kt.). Todėl mūsų šalis sieks, kaip pažymi ministras, kad būtų užtikrintos pakankamos lankstumo priemonės reglamentų nuostatoms įgyvendinti.

Kitas Aplinkos tarybos posėdžio darbotvarkės klausimas – ES gyvosios gamtos veiksmų planas, numatantis konkrečias priemones biologinės įvairovės nykimui stabdyti. Jam Lietuva pritaria. Svarbu, ministro teigimu, kad būtų baigtas kurti „Natura 2000“ tinklas ir sukurtos priemonės jam veiksmingai valdyti.

reklama

Aptariant informaciją apie derybas su Europos Parlamentu dėl vadinamojo žiedinės ekonomikos atliekų paketo, Kęstutis Navickas išsakys mūsų šalies poziciją, palaikančią ambicingus atliekų tvarkymo tikslus ir įgyvendinimo mechanizmų lankstumą. Lietuvai tai reiškia, kad reikės pasitempti atliekų perdirbimo srityje, pasitelkus efektyvesnias atliekų tvarkymo priemones, pasiekti aplinkosaugos tikslus, nedidinant gyventojams mokesčio už komunalinių atliekų tvarkymą.