Ekonomistai žada gerus laikus – atlyginimai kils, vartojimas didės, tačiau yra viena bėda

Lietuvos banko (LB) ekonomistai prognozuoja gerus laikus – gerėjant tarptautinei aplinkai, spartėja ir šalies ekonomikos augimas. Ekonomiką itin skatina ir vidaus vartojimas, kurį didina kylantis darbo užmokestis, tačiau kartu įžvelgiama ir viena problema.

„Šiuo metu stebime situaciją, kai kyla visų darbuotojų grupių darbo užmokestis, kad ir kokio dydžio atlyginimą darbuotojai gautų. Manome, kad padėtis darbuotojams bus palanki ir toliau, o didesnės algos leis gyventojams didinti išlaidas vartojimui“, – sakė LB Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius Gediminas Šimkus.

Skaičiuojama, kad gyventojų vartojimas šiemet bus 4,2 proc. didesnis nei pernai.

Tačiau tarnybos direktorius išskyrė ir kelias iš to kylančias problemas, kurios gali atsiliepti ateityje.

„Vis daugiau įmonių teigia, kad, nuolat didindamos darbo užmokestį, jos negali rasti pakankamai darbuotojų, tai riboja jų veiklą. Žinoma, situaciją dar labiau apsunkina prasta demografinė padėtis“, – pridūrė G. Šimkus.

reklama

Remiantis statistika, šiuo metu vienai laisvai darbo vietai tenkantis bedarbių skaičius siekia 6, istorinis vidurkis – 17 (2010 metais).

Vienai laisvai darbo vietais tenkantis bedarbių skaičius

Augant darbo užmokesčiui ir didėjant gyventojų vartojimui iškyla ir dar viena bėda – atlyginimų. Su jais susijusio vartojimo augimas gali ir išsikvėpti, nes darbo našumas nekyla taip sparčiai, kaip kyla darbo užmokestis.

Įmonių gaminamų produktų ar teikiamų paslaugų sąnaudos didėja, taip prarandamas konkurencinis pranašumas, todėl ilgainiui gamyba gali neaugti tiek daug, kiek augo iki šiol, o tai blogintų ir darbuotojų padėtį.

Prognozės keičiasi – BVP augs sparčiau

Gerėjant Lietuvos ekonominei situacijai Lietuvos bankas prognozuoja ir didesnį metinį BVP augimą – vietoj pavasarį prognozuoto 2,6 proc., dabar prognozuojamas 3,3 proc. augimas.

Prie ekonomikos augimo prisideda ir eksportas – prognozuojama, kad 2017 m. jis augs 3,9 proc. Dėl suintensyvėjusios tarptautinės prekybos Lietuvos eksportuotojai aktyviau prekiauja su partneriais Vakaruose, tiek Rytuose. Ypač išsiskiria transporto sektorius, kurio eksporto paslaugos pernai ūgtelėjo dešimtadaliu, o ir šiemet šis sektorius toliau nemenkai auga.

Kainos neatsilieka nuo kitų rodiklių ir šiemet taip pat kilstelės. Prognozuojama, kad infliacija šiemet sudarys 3,2 proc. Labiausiai didėjimą lemia aukštesnės pasaulinės naftos ir maisto žaliavų kainos, Lietuvoje šį pavasarį padidinti alkoholinių gėrimų ir tabako akcizo tarifai, taip pat padidintas PVM tarifas šildymui.

Verslo plėtrą ir didesnį viso ūkio aktyvumą 2017–2018 m. skatinti turėtų ir didėsiančios investicijos, ypač – atsigaunantys lėšų iš ES fondų srautai.

Lietuvos ekonomikos prognozės

reklama