Skandalas dėl Registrų centro: LSDP viceministras nepakluso ministrei ir bandė pridengti milijoninius pirkimus?

Registrų centras
Registrų centras
© Edvard Blaževič
Tomas Dapkus | Alfa.lt
2017-06-19 05:55

Registrų centre, kuriam dvidešimt metų vadovavo Kęstutis Sabaliauskas, o dabar laikinai vadovauja ilgametis buvęs jo pavaduotojas Arvydas Bagdonavičius, toliau klestėjo neskaidrūs pirkimai ir, tikėtina, korupciniai ryšiai su konkrečiomis įmonėms. Ši valstybės įmonė ne tik ir dabar veikia be Teisingumo ministerijos kontrolės, bet ir toliau yra globojama įtakingų valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovų.

Ką slepia mįslingas tiekėjas?

Alfa.lt paviešinus, kad Registrų centro direktoriaus pirmasis pavaduotojas Rimantas Ramanauskas vadovavo septyniems įtartiniems pirkimams, kuriuos laimėjo bendrovė „EME Solutions“ elektroninio parašo projekte beveik už 3,5 mln. eurų, gegužės 15 d. Teisingumo ministerija pareiškė, kad dėl jų kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT). Tačiau praėjus mėnesiui paaiškėjo, kad jokio kreipimosi VPT nėra gavusi. Už tai ministerijoje atsakingas ne kas kitas, o viceministras ir LSDP pirmininko pavaduotojas Justas Pankauskas.

Kur iš Lietuvos plaukė Registrų centro viešųjų pirkimų milijonai?

Po Alfa.lt publikacijos ministrė kreipėsi į VPT dėl įtartinų pirkimų

reklama

Paaiškėjus šiai skandalingai situacijai, buvo pradėta aiškintis visa situacija. Tapus aišku, kad viceministras ignoravo ministerijos vadovės valią, tik birželio 16 d. pačios ministrės asmenine iniciatyva VPT buvo pateiktas kreipimasis dėl įtartinų milijoninių pirkimų.

Įmonė, apie kurią rašėme, registruota nušiurusiame name Adutiškio gatvėje Vilniuje – bute, kuriame, pasak kaimynų, tikrai nėra jokios įmonės. Ten esą gyvena jauna pora.

Beje, ankščiau žiniasklaida skelbė, kad šiuo adresu buvo užregistruota daugiau nei 300 įmonių.

„EME Solutions“ dalyvavo tik Registrų centro konkursuose ir visus juos laimėjo, nurodoma, kad joje dirba 4 darbuotojai, kurių vidutinis atlyginimas yra tik 400 eurų.

Įmonės akcijas valdo direktorius ir Šveicarijoje registruota bendrovė, kuri šiuo metu likviduojama, o vienas iš jos valdytojų – buvęs „Snoro“ banko departamento vadovas, kurį bankininkai apibūdino kaip tiesiog turtingų žmonių pinigų valdytoją.

Ragino aiškintis, kas slypi už šių pirkimų

Seimo nariai viešai ragino išsiaiškinti tikrąjį galutinį naudos gavėją, galimai besislepiantį už Šveicarijos įmonės.

„Labai keistai atrodo, kai viena įmonė laimi tokius konkursus ir jinai tampa vienintele nepakartojama, ir po to kažkaip tos pinigų sumos perpumpuojamos į Šveicarijos banko sąskaitą. Jeigu kalbame apie tai, kad Registrų centre yra kažkokie vieninteliai ir nepakartojami konkursų laimėtojai, tai visų pirma turėtų būti nustatyta, kas stovi už tų įmonių pavadinimų, ir tada gali paaiškėti, kad atsiranda sąsajos arba su tų įmonių būtent vadovais, o gal ir atsiranda ryšiai ir su politikais“, – sakė Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Povilas Urbšys.

Prasuko ir dar vieną įtartiną pirkimą

Maža to, kol viceministras J. Pankauskas, nepaisant teisingumo ministrės Mildo Vainiutės viešo pareiškimo, jog kreiptasi į VPT, tyliai tokį kreipimąsi sabotavo, A. Bagdonavičiaus vadovaujamas Registrų centras nesėdėjo rankų sudėjęs.

reklama


Kaip rodo vieša VPT informacinė sistema, Registrų centras sudarė dar vieną sutartį su mįslinga „EME Solutions“. Šįkart už beveik 0,5 mln. eurų. Kas atsakys, ar iš to naudos turėjo ir viceministras J. Pankauskas?

Senoji sistema liko nepajudinta

Laikinasis įmonės vadovas A. Bagdonavičius Registrų centre vadovaujant K. Sabaliauskui kuravo ir skandalingąjį e. sveikatos projektą, vadovavo viešiesiems pirkimams dėl elektroninės sveikatos. A. Bagdonavičiaus vadovaujama komisija laimėtojais pripažindavo tuos tiekėjus, su kuriais tuo metu kaip tik po egzotines šalis kartu keliaudavo jo vadovas K. Sabaliauskas.

Nors elektroninės sveikatos sistemai išleista per 40 mln. eurų, ji kol kas neveikia taip, kaip turėtų. Tiek pozicijos, tiek opozicijos atstovai teigia, kad elektroninės sveikatos projektas, kuriame daugybė projektų buvo kuriami dubliuojant vienas kitą tam, kad būtų išleista kuo daugiau lėšų, baigėsi visiška nesėkme.

Laikinojo vadovo atsakomybė

Už projekto įgyvendinimą atsakingas buvo ir Registrų centras bei asmeniškai laikinasis jo vadovas A. Bagdonavičius.

Registrų centras – Sabaliausko tvirtovė, neįveikiama jau du dešimtmečius

„Be abejo, tai, kad jeigu išleista keliasdešimt milijonų eurų ir nėra nustatyta, kas vis dėlto atsakingas už šitų lėšų neefektyvų panaudojimą, nors tiek ankstesnė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kuravo šitą projektą, tiek ir Registrų centras buvo atsakingas už šio projekto įgyvendinimą, bet eilinį kartą pas mus tarsi diagnozuojamos situacija, kad ligoninės serga ir, matyt, nepagydoma liga. Bet kas būtent tą virusą atnešė, taip ir nenustatoma“, – anksčiau yra sakęs P. Urbšys.

Maža to, į šią istoriją įsipainiojęs ir tuomečio sveikatos apsaugos ministro socialdemokrato Vytenio Povilo Andriukaičio patarėjas ir, kaip spaudoje skelbta, rinkimų štabo vadovas Darius Prialgauskas, kuris iš ministro patarėjo pareigų turėjo pasitraukti, kai buvo perduotas teismui dėl įtariamų finansinių nusikaltimų. Tada jį priglaudė Registrų centras, kur teisiamasis, prižiūrint A. Bagdonavičiui, rūpinosi skandalingu e. sveikatos projektu. Turbūt šio veikėjo atsiradimas valstybės įmonėje paaiškino sunkiai suvokiamą faktą, kuo Registrų centras susijęs su e. sveikatos projektais.

reklama

Toliau globoja socialdemokratai

Už Registrų centro veiklą socialdemokratai ir šioje Vyriausybėje atsakingu paskyrė savo partijos veikėją teisingumo viceministrą Justą Pankauską, kuris ne tik gina projektą, bet ir dėjo pastangas, kad įmonės vadovu taptų e. sveikatos kuratorius A. Bagdonavičius.

„Pirmiausiai nesutinku, kad projektas e. sveikata neveikia. Kaip žinot, užsakovas arba šeimininkas yra SAM, o Registrų centras yra partneris arba tas subjektas, kuris turi užtikrinti ir užtikrina techninę projekto įgyvendinimo pusę“, – anksčiau yra sakęs teisingumo viceministras J. Pankauskas.

Maža to, Vyriausybei ėmusis (per Sveikatos apsaugos ir Finansų ministerijas) e. sveikatos projekto, J. Pankauskas ir A. Bagdonavičius ėme visaip sabotuoti šio projekto perdavimą iš Registrų centro.

Skandalinga afera – Seimo akiratyje

Registrų centro veikėjai atsidūrė ir Seimo Antikorupcijos komisijos akiratyje. Komisija užregistravo Seimo nutarimo projektą, kuriuo prašo suteikti laikinosios tyrimo komisijos statusą ir pavesti atlikti parlamentinį tyrimą dėl Lietuvos elektroninės sveikatos sistemos (e. sveikata) projekto visų trijų etapų įgyvendinimo.

Komisija sieks išsiaiškinti, kokie asmenys inicijavo ir dalyvavo kuriant e. sveikatos projektą, jį įgyvendinant, kas yra atsakingas už tai, jog projekto tikslai nepasiekti, ar projekto įgyvendinimo procese dalyvavę asmenys nepatyrė viešųjų ir privačių interesų konflikto, dėl kokių priežasčių trečiajame projekto etape įdiegta ESPBI IS dirba neefektyviai, stringa, o gydymo įstaigos, užuot naudojęsi e. sveikatos sistema, kuria naujas integracines sąsajas su gydymo įstaigų informacinėmis sistemomis. Galiausiai aiškinsis, kokia Registrų centro, dalyvavusio įgyvendinant projektą, atsakomybė.

Teisingumo ministrė gavo audito išvadas dėl Registrų centro: išsakyta kritinių pastabų

Valstybės kontrolė yra konstatavusi, kad už informacinės sistemos palaikymą su Registrų centru atsiskaitoma be pagrįstos informacijos, neįsitikinus atliktų darbų kokybe, neįgyvendintos visos visaverčiam informacinės sistemos veikimui reikalingos tarpusavio sąsajos ir kt.

E. sveikatos projektui įgyvendinti 2005–2015 m. buvo išleista daugiau nei 40 mln. eurų (40 609 591 Eur).

reklama

Skandalas dėl Registrų centro: LSDP viceministras nepakluso ministrei ir bandė pridengti milijoninius pirkimus?

Registrų centras