Sodininkų derliaus prognozės: obuolių bus bene perpus mažiau, pirkėjų kainomis nedžiugins ir Lenkija

LNK
2017-06-18 10:45

Sodininkams aiškėja šių metų prognozės – derliaus laukiama bemaž perpus mažesnio nei pernai, dėl to jie kaltina šaltą pavasarį ir šalnas. Visgi kalbinti sodininkai mėgėjai nesiskundžia ir abejoja, ar verslininkų ašaros dėl prasto derliaus yra nuoširdžios.

Pernai obuolių derlius tikrai nebuvo rekordinis, tad juos auginantys šįmet tikėjosi, kad antrais metais vaisiai gerai užderės, bet iš jų planų, kaip sakoma, Dievas juokiasi. Po užsitęsusių pavasario šalnų sodininkų prognozės niūrios – palyginti su pernai obuolių soduose bus perpus mažiau, mat nušalus žiedynams neliko kam megztis. Taigi šiuo metu obelys augina išlikusias obuoliukų užuomazgas, kurios ne iš geriausių žiedų, todėl obuoliai, sodininkų tvirtinimu, nebus gražūs.

„Visi tie pirmieji karališki žiedai pašalo ir pačių gražiausių obuolių nebebus, nes tų žiedų nebeliko, o tie šoniniai žiedai – ir jų dydis,ir spalva – ne tokie, kokie turėtų būti”, – pasakojo Aukštikalnių sodų vadovas Arvydas Paškevičius.

Obuoliai

Tuo metu po obelį ar kelias turintys sodininkai mėgėjai sako, kad obuolių bus kaip pernai, mat nelygu kur buvo kokia šalna, o dalis jų dėl šalnų verslininkų prognozuojamus nuostolius vertina įtartinai.

reklama

Sodininkai profesionalai kol kas ašarų tikrai nedemonstruoja, bet tvirtina, kad labiausiai šalnos pakenkė vasarinėms ir ankstyvosioms rudeninėms veislėms, taigi pagrindinis obuolių derlius bus iš vėlyvesnių. Lietuvos Verslinių sodų asociacijos duomenimis, pavasario šalnos prasisuko visoje šalyje, o labiausiai pažeidė Biržų krašto sodus, taigi iki pusės planuoto obuolių derliaus tikrai nebelaukiama. Beje, kaip ir konkurentų šalyse, ypatingai kainas diktuojančioje Lenkijoje. Ten kai kuriose rajonuose šalnų nuostoliai sodininkams dar didesni.

Pernykščiai lietuviški obuoliai vidutiniškai kainavo po 30 centų už kilogramą, šiemet, manoma pasieks pusė euro.