Viešbučiai sukilo prieš didinamus mokesčius: Lietuvoje niekas nenorės apsistoti

LNK
2017-06-17 14:42

Viešbučiai prašo valdžios nedidinti mokesčių, neva Lietuvoje tada nebeiškils naujų viešbučių ir apskritai liksime tranzitine šalimi. Tačiau finansų ministras kol kas į prašymus nereaguoja sakydamas, kad šie mokesčiai kažkada nė kiek nesumažino kainų, nors buvo žadėta.

Sauliaus Skvernelio Vyriausybė žada naikinti daugybę mokesčių lengvatų, tarp jų ir 9 procentų PVM tarifą viešbučiams. Viešbučių ir restoranų asociacija finansų ministrą prašo šią lengvatą palikti, verslininkų teigimu, padidėję mokesčiai gali stabdyti tarptautinių tinklų investicijas, o viešbučiams bus sunkiau konkuruoti su kaimyninėmis šalimis.

„Yra be galo svarbu verslui stabili investicinė aplinka – dabar mes nežinom, ką sakyti investuotojams, nes vasarą pats statybų metas. Paaiškės rezultatas tiktai spalio mėnesį, tai ką atsakyti investuotojams, frančizėms ir visiems tarptautiniams tinklams. Mes nežinom, nes tai nėra emocinis pasakymas, čia iš esmės pakeis bankines sąlygas, nes ir dabar bankai sunkiai duoda 20-iai projektų finansavimą, tai reikia perskaičiuoti verslo planus ir matomai dalis projektų stos“, – sako asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Finansų ministras į verslininkų nuogąstavimus žiūri ramiai. Pasak jo, du tūkstančiai vienuoliktais metais viešbučiams suteikta devynių procentų PVM lengvata apgyvendinimo kainų nesumažino.

„Viešbučių atveju analizė parodė, jog turistų skaičiui ir srautui į Lietuvą įtakos neturi turėjimas ar neturėjimas šitos PVM paskatos ir neturėjo įtakos kainai – tai šitie du pagrindiniai buvo argumentai“, – valdžios ketinimus aiškina ministras Vilius Šapoka.

reklama

Tą patvirtina ir buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė: „Tuo metu lengvata buvo nustatyta, tačiau kainos be jokios abejonės didėjo. Kodėl didėjo? Todėl, kad didėjo paklausa, dėl labai paprastų priežasčių. Aišku, tuomet viešbučiai turėjo daug argumentų kitų – kad mes padidinome atlyginimus, kad pas mus yra daugiau užimtųjų, kad štai yra kitų gerų antrinių ekonominių efektų. Bet tai yra ekonomikos ciklo nuopelnas, tai ne PVM lengvatos nuopelnas ir todėl, tiesą sakant, tas lengvatos motyvavimas, kuris yra naudojamas, kad čia kažkoks paklausos reguliavimas, tikrai, manau, yra visiškas nesusipratimas.“

2010 m. verslininkai mažesnių mokesčių išsiprašė žadėdami, kad mažins apgyvendinimo kainas. Dabar asociacijos prezidentė sako, kad kainos nesikeitė, nes ir neturėjo keistis. Viešbučių verslo atstovai toliau tvirtina, kad kylant mokesčiams Lietuva gali likti tranzitinė šalis ir turistai pas mus nakvoti nebeliks.

Tačiau I. Šimonytė netiki, kad gali būti taip blogai. „Kai tu matai rinkos potencialą, tai PVM tarifas, tiesą sakant, nėra pagrindinis dalykas, kuris tą rinkos potencialą lemia, ypatingai jeigu didžiausias rinkos segmentas arba sparčiausiai augantis rinkos segmentas yra verslo žmonės, nes verslo žmonės arba turi reikalų toje šalyje arba ne. Tikrai priimdami sprendimą, kur turėti reikalų, jie mažiausiai turbūt žiūri į viešbučių PVM tarifus“.

Ar viešbučiams liks devynių procentų pridėtinės vertės mokestis ar ji didės iki dvidešimt vieno, paaiškės kitą mėnesį.