VRK vadovauti pretenduojanti Matjošaitytė: čia būtini nauji vėjai

Laura Matjošaitytė
Laura Matjošaitytė
  © Paulius Peleckis
ELTA
2017-06-13 14:27

Kandidatė vadovauti Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) Laura Matjošaitytė sako, kad naujos sudėties komisija turėtų atsinaujinti, jai būtini nauji vėjai, daugiau skaidrumo ir viešumo.

Tai ji pažymėjo antradienį Seime pristatydama savo požiūrį į VRK veiklą.

Jos nuomone, organizuojant balsavimą ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas asmenims su negalia ir tautinėms mažumoms, taip pat būtina ieškoti būdų rinkėjų aktyvumo problemoms spręsti.

Kandidatė į VRK pirmininkės pareigas akcentavo greitą ir kokybišką rinkimų rezultatų nustatymą, komisijos narių kvalifikacijos kėlimą, asmens duomenų apsaugą, skaidrų partijų finansavimą.

Seimas ketina sudaryti naujos sudėties Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK). Tokį nutarimo projektą antradienį Seimui pateikęs Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis VRK pirmininke pasiūlė skirti dabartinę VRK pirmininko pavaduotoją Laurą Matjošaitytę.

„Tai yra nepriekaištingos reputacijos, turinti patirties VRK darbe, nepolitizuota kandidatė. Tikiuosi, kad ji užtikrins komisijos skaidrų ir profesionalų darbą“, – sakė V. Pranckietis.

Pasak Seimo vadovo, dėl visų kandidatų į VRK narius buvo kreiptasi į Specialiųjų tyrimų tarnybą, „atsakymai gauti, visi kandidatai gali eiti pareigas VRK“.

Artimiausiu metu kandidatė vadovauti VRK susitiks su Seimo frakcijomis. Birželio 15 d. Seimas ketina toliau svarstyti naujos sudėties VRK sudarymo klausimą.

VRK pirmininką slaptu balsavimu skiria Seimas parlamento vadovo teikimu.

Zenonas Vaigauskas

VRK nariais siūloma skirti Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlytus kandidatus – Vincentą Vobolevičių ir Aistę Žilinskienę; teisingumo ministrės teikiamus kandidatus - Darijų Beinoravičių ir Svetlaną Misevičienę; Teisininkų draugijos pasiūlytus kandidatus - Svajonę Šaltauskienę ir Joną Udrį.

Kandidatus į VRK narius pasiūlė ir politinės partijos: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) – Jonę Valčiukienę, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija – Vilių Semešką, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga – Valdemarą Urbaną; Lietuvos socialdemokratų partija – Jūratę Lebedevienę; Liberalų sąjūdis – Maksimą Reznikovą; partija „Tvarka ir teisingumas“ – Donatą Laurinavičių.

Į Vyriausiąją rinkimų komisiją gali būti siūlomas nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, kuris pagal Seimo rinkimų įstatymą gali būti kandidatu į Seimo narius ir per paskutinius trejus Seimo, Respublikos Prezidento, savivaldybių tarybų rinkimus, rinkimus į Europos Parlamentą arba referendumus nebuvo atleistas iš rinkimų ar referendumo komisijos už rinkimų įstatymų ar Referendumo įstatymo pažeidimą.

Senosios komisijos vadovo bei narių įgaliojimai nutrūks, kai prisieks naujos sudėties VRK.