Aplinkos ministerijoje aižėja atliekų mafijos įtakos tinklas

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija
© Karolis Kavolėlis
Tomas Dapkus | Alfa.lt
2017-06-12 05:55

Aplinkos ministras Kęstutis Navickas teikia Vyriausybei sprendimo projektą panaikinti su neskaidrių atliekų tvarkytojų interesais siejamą Valstybinę aplinkos apsaugos tarnybą (VAAT), kuriai vadovauja Vytautas Eidikonis. Ši institucija turėjo būti panaikinta dar praėjusios Vyriausybės, tačiau šiam sprendimui ilgai priešinosi abejotinų interesų aplinkosaugos sferoje turinčios įtakos grupės.

Abejotino tinklo dalis

VAAT įsteigta dar Aplinkos ministeriją valdant „tvarkiečiams”, kurie palaikė itin glaudžius ryšius su neskaidriais atliekų tvarkytojais. Alfa.lt jau rašė, kad Aplinkos ministeriją apraizgęs buvusių aplinkosaugininkų, kurie dabar įtakingi atliekų tvarkytojai, tinklas. Tiesa, tie tvarkytojai veikia neskaidriai ir, kaip įtaria teisėsauga, nusikalstamai.


Viena šio tinklo grandžių yra ir niekaip neuždaroma ir vegetuojanti VAAT. Ilgą laiką ji klestėjo ir Aplinkos ministerijos „pilkuoju kardinolu” laikomo šios ministerijos kanclerio Roberto Klovo dėka. Ne veltui dar pirmą dabartinio aplinkos ministro K. Navicko darbo dieną R. Klovas siūlė grąžinti VAAT kontrolės funkcijas. Kancleris R. Klovas dengia ir ministro likviduojamos Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos (VAAT) direktorių Vytautą Eidikonį, kuris siejamas su buvusio įtakingo aplinkosaugininko Alfredo Skinulio interesais. Alfa.lt žiniomis, aplinkos ministras gavo detalios informacijos apie tai, kokių galimai neteisėtų veiksmų buvo ėmęsis ministerijos kancleris, kuris, tikėtina, viršydamas įgaliojimus, sabotavo VAAT likvidavimą.

reklama

Perduoti teismui

A. Skinulis vadovauja Gamintojų ir importuotojų asociacijai. Būtent su juo siejama bendrovė „Atliekų tvarkymo centras”.

Gamintojai ir importuotojai privalo mokėti už apmokestinamųjų gaminių atliekų sutvarkymą. Šis mokestis atitenka arba valstybei, arba per asociacijas pavojingų atliekų tvarkytojams. Nusikalstama afera sukuriama, kai tariami atliekų tvarkytojai išduoda fiktyvias pažymas apie tariamai sutvarkytus atliekų kiekius, o iš tiesų tinkamai jomis nepasirūpina. Manoma, kad per metus ši schema gali nešti kelias dešimtis milijonų eurų naudos. Būtent dėl to teisėsaugos akiratyje ir atsidūrė A. Skinulio tinklas.

Baudžiamoji byla, kurioje „Atliekų tvarkymo centro” vadovai Janas Erikas Volosevičius ir Audrius Puškorius kaltinami dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo, tik ką perduota į teismą. A. Puškoriaus konsultacinė bendrovė „Biosistemos” bus teisiama kaip juridinis asmuo.

Naikinimui pritaria ir opozicija

Valstybinė aplinkos apsaugos tarnyba jau nuo 2016 m. kovo 1 d. neturi jokių realių funkcijų, tačiau valstybės biudžetui toliau kainuoja milžiniškas lėšas.

Anksčiau VAAT naikinti pasiūlė ir opoziciniai liberalai, kai aplinkos viceministras Mindaugas Gudas Seimo posėdyje bandė nesėkmingai prastumti Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo pataisas, kurios būtų atvėrusios galimybes pratęsti iš tikrųjų neveikiančios tarnybos veiklą.


„Gerai, kad šioms užmaskuotoms pataisoms Seime nebuvo pritarta. Tokį aplinkos viceministro M. Gudo akibrokštą vertinu kaip norą bet kokiomis priemonėmis išsaugoti vieną valstybinę įstaigą, šiuo atveju Valstybinę aplinkos apsaugos tarnybą, kurios išlaikymas mokesčių mokėtojams per metus kainuoja net 850 tūkst. eurų. Noriu pabrėžti, kad ši tarnyba nuo 2016 m. kovo 1 d. neturi ir neatlieka jokių realių funkcijų. Atviras klausimas, kodėl aplinkos viceministras M. Gudas siekė pratęsti buvusio aplinkos ministro K. Trečioko tradicijas, sugalvodamas valstybės įstaigai papildomų funkcijų. Akivaizdu, kad Valstybinę aplinkos apsaugos tarnybą reikia kuo greičiau panaikinti“, – tada sakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas, atkreipdamas dėmesį į tai, kad įstatymo pataisoms nepritarė ir Seimo valdančiųjų frakcijų atstovai.

Kliba ir kanclerio kėdė

reklama

VAAT skaičiuoti paskutines dienas, matyt, pradėjo ir dėl to, kad aplinkos ministras K. Navickas pareiškė, jog nebepasitiki ministerijos kancleriu R. Klovu. Kanclerį trauktis yra viešai raginę ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vadovai, opozicija. Tačiau pastarasis tai padaryti delsia, imituodamas derybas dėl darbo sutarties nutraukimo tol, kol sueis senaties terminai dėl paaiškėjusių aplinkybių, dėl kurių turi būti pradėti tarnybiniai tyrimai jo atžvilgiu.

Bėdų turi ir dar du ministerijos skyriai, atsakingi už kontrolę, tačiau iš tikrųjų galėję veikti kaip neskaidrių atliekų tvarkytojų „stogas”, kuris net persekiodavo sąžiningai dirbančius ir prieš atliekų mafiją užsimojančius aplinkosaugininkus. Tai Onos Bubnelienės ir Vaido Jusio vadovaujami skyriai.


O. Bubnelienės skyrius galėjo talkinti „Atliekų tvarkymo centrui”. Šio skyriaus vedėja, kurią remia kancleris R. Klovas, palaiko glaudžius ryšius tiek su teisiamuoju A. Puškoriumi, tiek su kitais A. Skinulio tinklo veikėjais.

Ministras pradėjo tiek Kontrolės skyriaus, tiek Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės politikos skyriaus, kuriam vadovauja V. Jusis, reorganizaciją. Pastarasis atsisakė „Alfa” savaitei” atsakyti į klausimus dėl bendrų žvejybos kelionių į Norvegiją su vienu „Atliekų tvarkymo centro” vadovų teisiamuoju E. J. Volosevičiumi.

Neoficialiomis žiniomis, pertvarkos laukia ir Aplinkos apsaugos agentūros.

Dėl VAAT likvidavimo galutinį žodį artimiausiu metu tars Vyriausybė.