Naujasis Darbo kodeksas: advokato Bagdanskio atsakymai į svarbiausius klausimus

Naujojo Darbo kodekso (DK) rengimas ir derinimas truko beveik trejus metus. Vakar Seime buvo žengtas galutinis žingsnis, kuris naujajam DK uždegė žalią šviesą, – lankstesnius darbo santykius įteisinantis DK įsigalios nuo šių metų liepos 1d.

Naujasis DK sukėlė daug diskusijų – pagrindiniai pokyčiai, kurie sulaukė daugiausia klausimų, buvo darbo ir poilsio laiko reglamentavimas, didesni viršvalandžiai, MMA, mokamas už nekvalifikuotą darbą, pokyčiai, susiję su terminuotomis darbo sutartimis.

Vienas iš naujojo DK projekto rengimo narių advokatas Tomas Bagdanskis sako, kad priimti pakeitimai nesukels kardinalaus perversmo.

MMA – tik už nekvalifikuotą darbą

„Kas liečia darbo užmokestį, yra du svarbūs aspektai, kurie yra aktualiausi tiek darbuotojams, tiek darbdaviams. Pirma, minimali mėnesinė alga gali būti mokama tik darbuotojams, kurie dirba nekvalifikuotą darbą”, – sako T. Bagdanskis.

reklama


Kaip nekvalifikuotą darbą advokatas įvardija tokį, kuris nereikalauja specialių įgūdžių ir žinių. (red. past. – kas yra nekvalifikuotas darbas, galite skaityti ČIA).

Kitas sisteminis pokytis – darbdaviai, kuriems dirba daugiau nei 20 darbuotojų, bus įpareigoti turėti darbo apmokėjimo sistemą. Tai reiškia, kad darbdaviai turės būti skaidresni, kai kalbama apie darbuotojo darbo užmokestį.

Naujasis atostogų skaičiavimas – lygios teisės visiems

Kitas daug diskusijų sukėlęs pakeitimas – atostogų skaičiavimas. T. Bagdanskis sako, kad klausimas, ar atostogos sutrumpėja, ar nesutrumpėja, priklauso nuo darbdavio.

„Buvo tokių darbdavių, kurie sakydavo, kad „nors atostogos yra suteikiamos kalendorinėmis dienomis, bet prašau imti savaitėmis“. Tai jeigu aš imu savaitėmis, tai reiškia, kad nuo pirmadienio iki sekmadienio yra 7 kalendorinės dienos, tai de facto aš turiu penkias darbo dienas ir dvi poilsio.

Kiti darbdaviai leisdavo 14 kalendorinių dienų paimti nuo pirmadienio iki penktadienio. Analogija būtų tokia – pirmadienis–penktadienis, pirmadienis–penktadienis, pirmadienis–ketvirtadienis. Taigi atostogų dienų yra daugiau. Bet tai buvo darbdavio apsisprendimas. Tokiu atveju mes patekdavom į situaciją, kuri buvo kažkiek nesąžininga, nes viskas priklausydavo nuo to, į kokią tu darbovietę pateksi“, – sako advokatas.

Atsakymai į kitus svarbiausius su naujuoju DK susijusius klausimus – vaizdo konferencijoje.