Renovacijos darbų kalendorius

Renovacijos darbai
Renovacijos darbai
© Fotodiena.lt
Alfa.lt
2017-06-01 15:18

Nuo 12 iki 16 mėnesių – apytikriai per tiek laiko senas ir neišvaizdus daugiabutis namas atnaujinamas iki taupaus ir akiai patrauklaus būsto. Pradžią šiam procesui suteikia patys namo gyventojai, nuo kurių iniciatyvumo ir aktyvaus dalyvavimo renovacijos eigoje ženkliai priklauso ir galutinis rezultatas.

Kuo prasideda ir baigiasi procesas?

Apie renovaciją sklandančią miglą ir neaiškumus geriausiai prasklaidyti gali namo gyventojų susirinkimas, kurio metu atsiranda geriausia galimybė užduoti aktualius klausimus ir gauti į juos atsakymus. Nuo nieko kito, tik pačių gyventojų valios ir sprendžiasi, ar bus pradedami statinio modernizavimo darbai, – sako „Molėtų švara“ projektų vadovas Mindaugas Čirba.

„Jeigu gyventojai pareiškia norą renovuoti savo namą arba bent jau išklausyt renovacijos sąlygas, tai mes surengiam susirinkimą – išaiškinam visas sąlygas, visą procedūrą ir, jeigu gyventojai nusprendžia žengti toliau, tai rengiam investicinį planą. Jeigu sąlygos tinka, viskas suprantama, priimamas sprendimas daryti investicinį (planą), tada mes perkam jo rengimą, pristatom gyventojams dar vienam susirinkime, pataisom pagal gyventojų pageidavimus,“ – apie pirmuosius žingsnius pasakojo M. Čirba.

Jog būtų priimamas sprendimas pradėti renovaciją, reikia 50 + 1 procentų butų ir kitų patalpų savininkų sutikimo. Tokį jau turint, laukia tolimesnis etapas – investicinis planas. Nors jis gali skambėti kaip dažnam tolimas ir neperprantamas, iš tiesų taip nėra.

„Investicinis planas yra labai paprastas dalykas – atvykę į vietą specialistai aprašo namą, paskaičiuoja renovacijos išlaidas, planuojamą pasiekti energinio efektyvumo klasę, sutaupymus, valstybės paramą, ko tikimasi po atnaujinimo. Dažniausiai, aišku, būna klausimų dėl šildymo sistemos, fasado įrengimo vienokio ar kitokio varianto, atitinkamai nuo to ir kaina priklauso. Žodžiu, pirminiame susirinkime gyventojai pasako, ką jie įsivaizduoja, tada pasamdytas rengėjas atvažiuoja, apžiūri, suskaičiuoja du atnaujinimo priemonių variantus, paskaičiuoja kiekvienam butui preliminarias kainas,“ – toliau dėstė M. Čirba.

Namo administratorius (bendrija, butų ūkio įmonė arba jungtinės veiklos sutarties įgaliotas atstovas) organizuoja konkursą plano rangovui atrinkti, parengia paslaugų pirkimo ataskaitą. Nuo šios renovacijos proceso dalies gyventojai taip pat nėra nušalinami – parengtas planas yra teikiamas viešam namo butų savininkų svarstymui, kur jie gali išsakyti savo pastabas ir pageidavimus, pagal kuriuos planas tikslinamas.

Kokie pavojai?

„Investicinis planas yra suderinamas su Būsto energijos taupymo agentūra, tik tuomet rengiamas galutinis susirinkimas gyventojų dėl pritarimo tam investiciniam planui ir tada, jeigu pritaria ne mažiau nei 50 - 60 procentų namo gyventojų, yra teikiama paraiška bankui. Žinant kredito įstaigų reikalavimus, atnaujiname daugiabutyje negali būti daugiau nei 10 proc. skolininkų, kurie turi ne daugiau negu 170 eurų skolų,“ – apie galimus proceso stabdžius užsiminė specialistas.

Kada ir kokiomis sąlygomis paskola bus grąžinama, įstatymas nereglamentuoja – tai paliekama šalių susitarimui. Maksimalus kredito grąžinimo terminas 20 metų, o norintys jį grąžinti anksčiau nei sutarta, galės tai padaryti be jokių keblumų. Pažymėtina, kad socialiai remtiniems asmenims renovaciją visiškai kompensuoja valstybė.

Kreditavimo įstaigai patvirtinus paraišką kreditui gauti, skelbiamas konkursas, kuriame išrenkamas darbų rangovas. Pasak „Utenos butų ūkio“ direktoriaus Broniaus Šaukecko, tai yra ta renovacijos dalis, kuri bene labiausiai nulemia, kiek užtruks visas procesas: „renovacija realiai, jeigu patikimas rangovas, užtrunka nuo 6 iki 16 mėnesių. <...> Jeigu statybos, montavimo darbai prasideda rudenį, tai reškia, kad objektas per 12 mėn gali būti ir neužbaigtas“, – sako B. Šaukeckas.

Pasak specialistų, patiems gyventojams svarbu sekti darbų eigą, kontaktuoti su vykdytojais, jeigu joje kiltų kokių nors nesklandumų, aktyvus jų dalyvavimas yra tik sveikintinas.