Valgomieji ledai – sveikas desertas?

Ledų desertas
Ledų desertas
Alfa.lt
2017-05-31 10:00

Vasara – ledų valgymo metas. Teigiama, kad valgomieji ledai – vieni iš sveikiausių desertų. Mitybos specialistė, tinklaraščio Sulieknek.lt autorė Vaida Kurpienė teigia, kad ledai ledams nelygu, taigi ir jų maistinė vertė stipriai skiriasi.

Dažnai teigiama, kad valgyti ledus sveika, nes juose yra būtinųjų aminorūgščių, kalcio, kalio, fosforo bei vitaminų A, B, D, E ir P, tačiau dažnai pamirštama paminėti, kad šiuolaikiniuose valgomuosiuose leduose yra daug cukraus (t. y. greitai pasisavinamų angliavandenių), sočiųjų riebalų ir maisto priedų.

Jei ledai natūralūs, pavyzdžiui, pagaminti namuose, tai tikrai sveikas desertas. Bet kokiu atveju, kaip ir kalbant apie visus kitus desertus, būtinas saikas, nes ledai net ir karštą vasarą neturėtų būti kasdieninio raciono dalis. Be to, jei tą dieną valgote ledus, tai atitinkamai antroje dienos pusėje turėtumėte sumažinti kito maisto kiekį. Kitu atveju vasaros pabaigoje jūsų talija nepadėkos.

Pramoniniu būdu pagamintų ir gaminamų namuose ledų sudėtis visai skirtinga. Visuomet reikia žiūrėti ne į tai, kas pažymėta didelėmis raidėmis, o tai, kas parašyta mažomis. Norint pasigaminti namuose ledų, jokių ypatingų prietaisų nereikia.

Pavyzdžiui, grietininiams ledams prireiks: grietinėlės, kiaušinių trynių, pieno, vanilinio cukraus, druskos.

Sveikiausias ledų variantas – natūralus sorbetas (Lietuvoje dažniausiai vadinamas šerbetu): reikės kivių, medaus, žaliosios ar geltonosios citrinos sulčių, tarkuotos citrinos žievelės.

Keli naminių ledų receptų variantai:

Ledai (flickr.com nuotr.)

Bananiniai ledai su kakava ir levandomis

Sudėtinės dalys:

2 šaldyti bananai

1 sauja juodųjų serbentų, gali būti šaldyti, be cukraus

1 v. š. kakavos, natūralios, tamsiosios

Levandų žiedai (papuošimui, nebūtinai)

Gaminimo žingsniai:

1. Bananus nulupame ir supjaustome riekelėmis. 10 valandų ar daugiau laikome šaldymo kameroje.

2. Gamindami ledus, pirmiausia smulkintuvu sutriname vieną bananą, įdedame serbentus, vėl patriname ir atidedame.

3. Sutriname antrą bananą ir sumaišome su kakava.

4. Į lėkštę įdedame abiejų rūšių ledų, papuošiame levandų žiedais.

Bananai

Bananai su mangu

Sudėtinės dalys:

60 g banano

60 g prinokusio mango

45 g natūralaus ekologiško jogurto

Cinamonas, vanilė (nebūtina)

Gaminimo žingsniai:

1. Nuplauname ir nulupame vaisius.

2. Supjaustome vaisius gabalėliais.

3. Sutriname vaisius smulkintuvu ar plakikliu.

4. Į tyrę įberiame cinamono, galima įberti mažą žiupsnelį vanilės.

5. Viską gerai sumaišome ir supilame į šaldymui skirtą dėžutę ar indą.

6. Įkišame į šaldiklį ir pamaišome kas valandą, kol sušąla.

Jei ledus laikėte šaldiklyje per naktį ar ilgiau, prieš valgant valandą palaikykite šaldytuve.

Dvi neigiamos tendencijos

Pirma tendencija, o gal jau ir taisyklė, kad pienas keičiamas į pieno miltelius. Antra – pieno riebalai keičiami pigesniais menkaverčiais augaliniais riebalais. Pridedant pastarųjų, keičiasi valgomųjų ledų struktūra bei skonis. Siekdami atkurti natūralių ledų skonį pramoninkai prideda papildomų maisto priedų.

Verta žinoti, kad maisto pramonėje naudojami hidrogenizuoti aliejai, o juose yra pakitusių riebalų (transriebalų), veikiančių kaip kancerogenas, didinančių blogojo (MTL) cholesterolio ir mažinančių gerojo (DTL) cholesterolio lygį.

Kaip pasirinkti ledus?

Visuomet skaitykime ne tai, kas užrašyta didelėmis raidėmis, bet apverskime kitą pusę ir perskaitykime, kas parašyta mažytėmis raidelėmis etiketėje.

1. Svarbu žinoti, kad eiketėje visuomet pirmiausia paminima didžiausia sudėtinė dalis, o paskutiniu įrašu pažymimas mažiausio kiekio ingredientas. Pavyzdžiui, jei tai grietininiai ledai, tai pirmu ingredientu negali būti įvardijamas vanduo.

2. Patartina rinktis kuo mažiau sudėtinių dalių turinčius ledus. Atminkite, kad pramoniniu būdu pagaminti ledų be priedų neįmanoma. Kai kurie jų, pavyzdžiui, natūralus stabilizatorius pektinas, nėra kenksmingi, bet dar yra sintetiniai emulgatoriai, kvapikliai, dažikliai, rūgštikliai. Kai kurie net ir natūralūs maisto priedai nėra sveiki.

Bet kokiu atveju ilgas maisto priedų sąrašas rodo prastesnę kokybę. Nebūtina mokytis viso priedų sąrašo. Jei jau nusprendėte pasirinkti sveikesnius ledus, tai prie ledų šaldymo lentynos pastovėkite šiek tiek ilgiau ir palyginkite etiketes tarpusavyje. Pasirinkite geriau mažesnį kiekį ledų, bet su trumpesniu „E“ priedų sąrašu bei natūraliais ingredientais.

3. Jei jau renkatės valgomuosius ledus su uogiene, tai paskaitykite, kas užrašyta sudėtinių dalių sąraše. Jei išvardyta visa uogienės sudėtis, tuomet gerai, jei ne – tuomet geriau tokius ledus padėti atgal į lentyną, nes tikėtina, kad pridėtoje uogienėje yra didžiulis kiekis cukraus, mažai uogų ir pačioje uogienėje didelis kiekis dažiklių, aromatinių medžiagų ir kitų maisto priedų. Dar geriau, jei į ledus įdėta uogų, o ne jų uogienės. Na, bet tai retas atvejis.

4. Jei mėgstate vaisinius ledus, taip pat būtina skaityti jų sudėtį. Juos gaminant pasitaiko, kad sudėtyje yra tik 2 proc. sulčių ar net visai jų nėra, o visa kita – vanduo, gliukozės sirupas, dažikliai, kvapikliai ir kiti maisto priedai. Taigi vėl jums pagelbės tik sudėtinių dalių sąrašo skaitymas. Taigi būtina, kad vienos iš pirmųjų sudedamųjų dalių būtų sultys, o dar geriau – vaisių tyrė.

5. Jei užrašyta, kad ledai yra braškių ar obuolių skonio, tai visiškai nereiškia, kad juose yra braškių ar obuolių. Tiesiog yra pridėta braškių kvapo, skonio ir spalvos... Kitu atveju būtų taip ir parašyta: „su braškėmis“.

6. Jei renkatės ledus su glaistu, paskaitykite, iš ko tas glaistas pagamintas. Labai retai tai šokoladas ar kakavos sviestas. Dažniausia tai cukrūs ir augaliniai riebalai, turintys jau mano minėtų sočiųjų ir transriebalinių rūgščių.

7. Renkantis ledus svarbu atsižvelgti ir į tai, kokiomis ligomis serga žmogus. Jei padidėjęs cholesterolio lygis, sergama širdies ir kraujagyslių ligomis, reikėtų rinktis liesesnius ledus, pavyzdžiui, pieniškus ar sorbetą, ir su mažesniu cukraus kiekiu.

Jei kankina alergijos, įvairios odos ligos, būtina vengti leduose esančių dažiklių ir kitų maisto priedų, kurie veikia organizmą kaip pseudoalergenai, t. y. patys nealergizuoja, bet paaštrina visas esamas alergijas. Alergiški žmonės turėtų atidžiai skaityti net ir pačių paprasčiausių valgomųjų ledų, pavyzdžiui, grietininių ledų be priedų, etiketes. Net ir tokiuose leduose gali būti riešutų ar kviečių pėdsakų.

Apibendrinant, jei norite sveikesnio pasirinkimo, būtina skaityti etiketes, ypač tai, kas parašyta mažomis raidėmis.

Ar pieno milteliai yra blogis? O gal tai tiesiog pienas miltelių pavidalu?

Visais atvejais produktas yra tuo sveikesnis ir mitybinė vertė didesnė, kuo jis mažiau apdorotas.

Kad lengviau būtų suprasti, galime palyginti šviežiai spaustas sultis ir „natūralias“ sultis, pagamintas iš vaisių koncentrato, pardavinėjamas tetrapakuose. Jose vandens kiekis toks pat, kaip ir natūraliose, bet maistinė vertė bei skonis skiriasi iš esmės.

Pieno miltelių gamybos proceso metu dalis pieno baltymo suyra, taigi teigti, kad pieno milteliai – tai tas pats, kas pienas, ar kad grietinėlės milteliai – lygiaverčiai grietinėlei, negalima.

Ar tai, kad leduose yra mažiau pieno baltymų ir riebalų, lemia jų kokybę ir ar tai turi įtakos žmogaus sveikatai?

Mažesnis sočiųjų riebalų kiekis yra geriau, bet tai, kad pieno riebalai keičiami menkaverčiais augaliniais hidrogenizuotais aliejais, teigiamos įtakos sveikatai tikrai neturi. Šie pridėti augaliniai riebalai nėra nesočiųjų riebalinių rūgščių šaltinis, kaip kai kurie įsivaizduoja. Atvirkščiai, jie dėl transriebalų (pakitusių riebalų) ne tik didina blogojo (mažo tankio (MTL) cholesterolio kiekį, bet ir mažina gerojo (didelio tankio DTL) cholesterolio lygį.

Be to, pridedant augalinių riebalų keičiasi valgomųjų ledų struktūra bei skonis. Siekdami atkurti natūralių ledų skonį, pramoninkai prideda daugiau maisto priedų nei į natūralesnius ledus.

Ar tiesa, kad dažniausiai pirkėjai ledus renkasi pagal skonį, o ne pagal sudėtį?

Labai dažnai atsižvelgiama į kainą. Jei jums rūpi jūsų sveikata, rekomenduočiau nusipirkti mažesnį kiekį valgomųjų ledų, bet natūralesnės sudėties.