Atliekų mafija – milijoninio sukčiavimo gijos veda ir į ministeriją, ir į Seimą

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vadovai sako, kad aplinkos ministras Kęstutis Navickas perėmė ministeriją, kuri apraizgyta glaudžiais aukščiausių biurokratų ryšiais su neskaidriais atliekų tvarkytojais. Didelę įtaką Aplinkos ministerijoje turintys neskaidrūs atliekų tvarkytojai atsidūrė teisiamųjų suole – prokuratūra jų atžvilgiu ką tik baigė baudžiamąją bylą ir ją perdavė teismui. Tuo metu aplinkos ministras pradėjo tarnybinius tyrimus, siekdamas išsiaiškinti, ar teisėsaugos akiratyje atsidūrę šie įtartino atliekų verslo veikėjai per ministerijos valdininkus nebandė susidoroti su sąžiningai dirbančiais aplinkosaugininkais. „Alfa“ savaitės“ tyrimo objektas – įtakingų aplinkosaugininkų ir neskaidrių atliekų tvarkytojų konspiratyvūs susitikimai ir slapti ryšiai.

„Pilkasis kardinolas“ laikosi posto

Nors ministras K. Navickas pareiškė, kad nebepasitiki Aplinkos ministerijos kancleriu Robertu Klovu, šis kol kas iš pareigų nesitraukia. Kancleris atsakė, kad jis – ne politinio pasitikėjimo pareigūnas. Vis dėlto ministras tikisi, kad R. Klovas šiais metais turėtų pasitraukti.


„Su kancleriu deramės dėl sutarties darbo santykių nutraukimo šalių sutarimu, ir tikiuosi, kad artimiausiu metu rasim susitarimą“, – sako aplinkos ministras K. Navickas.

„Abejotinos reputacijos pareigūnai tikrai negali užimti tokių aukštų pareigų ir turi tikrai būti skaidrūs ir turėti pilną pasitikėjimą, žinau, ministro pasitikėjimo lygiai šis pareigūnas neturi“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika.

Opozicija taip pat neįsivaizduoja, kaip Aplinkos ministerijos „pilkasis kardinolas“ galėtų tęsti savo darbą.

„Arba ministras turi pats imti valdyti Aplinkos ministeriją, arba jis ją palieka valdyti tuometiniam „pilkajam kardinolui“ R. Klovui. Ir iš esmės čia ministro klausimas: ar jisai valdo ministeriją, ar valdo už jį biurokratai“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas S. Gentvilas.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) šiuo metu atlieka tyrimą dėl Aplinkos ministerijos kanclerio R. Klovo ir ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų departamento direktoriaus Donato Dudučio. VTEK gavo Seimo Antikorupcijos komisijos pranešimą, kad Aplinkos ministerijoje pernai spalio pabaigoje buvo surengtas konkursas Gamtos apsaugos ir miškų departamento direktoriaus pareigoms eiti, o šio konkurso komisijai pirmininkavo R. Klovas. Jį galimai neskaidriai laimėjo D. Dudutis, kuris kartu su R. Klovu dalyvavo nomenklatūrinio medžiotojų klubo „Girios“ veikloje. Nomenklatūrines medžiokles yra pasmerkę tiek prezidentė Dalia Grybauskaitė, tiek premjeras Saulius Skvernelis.

Kam tarnauja Aplinkos ministerija?

Aplinkos ministeriją apraizgęs buvusių aplinkosaugininkų, kurie dabar yra įtakingi atliekų tvarkytojai, tinklas. Tiesa, tie tvarkytojai veikia neskaidriai ir, kaip įtaria teisėsauga, nusikalstamai.

Kancleris R. Klovas dengia ministro likviduojamos Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos (VAAT) direktorių Vytautą Eidikonį ir ilgametį Vilniaus regioninio aplinkos apsaugos departamento (RAAD) direktoriaus pavaduotoją Ričardą Lazarevičių, kurie siejami su buvusio įtakingo aplinkosaugininko Alfredo Skinulio interesais. A. Skinulis vadovauja Gamintojų ir importuotojų asociacijai (GIA). Būtent su A. Skinuliu siejama bendrovė „Atliekų tvarkymo centras“.


Gamintojai ir importuotojai privalo mokėti už apmokestinamųjų gaminių atliekų sutvarkymą. Šis mokestis atitenka arba valstybei, arba per asociacijas pavojingų atliekų tvarkytojams. Nusikalstama afera sukuriama, kai tariami atliekų tvarkytojai išduoda fiktyvias pažymas apie tariamai sutvarkytus atliekų kiekius, o iš tiesų tinkamai jomis nepasirūpina. Manoma, kad per metus ši schema gali atnešti kelias dešimtis milijonų eurų naudos. Būtent dėl to teisėsaugos akiratyje ir atsidūrė A. Skinulio tinklas.

Baudžiamoji byla, kurioje „Atliekų tvarkymo centro“ vadovai Janas Erikas Volosevičius ir Audrius Puškorius kaltinami dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo, tik ką perduota į teismą. A. Puškoriaus konsultacinė bendrovė „Biosistemos“ bus teisiama kaip juridinis asmuo.

„Užjaučiu aplinkos ministrą už tokią paveldėtą struktūrą ir iš tikrųjų ten yra partijos „Tvarka ir teisingumas“ palikimas su tuomečiu ministru Kęstučiu Trečioku ir privačių įmonių, kurios sustačiusios savo asmenis į skirtingas tarnybas, agentūras ir padalinius. Tai aš labai užjaučiu, kad K. Navickas turi ne reformomis užsiimti, o vidinę tvarką susitvarkyti“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas S. Gentvilas.

Bandė susidoroti su tyrimus inicijavusiais pareigūnais

Maža to, Vilniaus RAAD direktoriui Mariui Švaikauskui ėmusis tikrinti su A. Skinuliu siejamą „Atliekų tvarkymo centrą“, Aplinkos ministerijos kontrolės padaliniai pradėjo jį persekioti.

„Alfa“ savaitė“ jau anksčiau atskleidė, kad Aplinkos ministerijos Kontrolės skyriaus vedėja Ona Bubnelienė kalbėjosi su Alytaus RAAD vadovu Stasiu Vanagu. Teigiama, kad ministerijos skyriaus vedėja O. Bubnelienė kalbėdamasi su S. Vanagu galėjo leisti suprasti, kad Vilniaus RAAD vadovas bus atleistas dėl „Atliekų tvarkymo centro“ tikrinimų, o jei S. Vanagas nori likti poste, turi patikrinimą baigti palankiai šiai bendrovei. Toks esą buvo Aplinkos ministerijos kanclerio R. Klovo pageidavimas.

Dabar ministras pradėjo tarnybinius tyrimus dėl ministerijos Kontrolės skyriaus, kuriam vadovauja O. Bubnelienė, darbuotojų, kurie neskaidrių atliekų tvarkytojų prašymu galėjo persekioti sąžiningai dirbančius aplinkosaugininkus, veiksmų.

„Tarnybinis patikrinimas yra ne vien dėl šitos įmonės, o dėl daugelio epizodų, dėl terminų užtempimo, dėl tam tikrų įtarimų, kurie gali turėti neigiamos įtakos bylose. Tai mes norim šituos visus epizodus išsiaiškinti, bus baigtas tyrimas, tikrai paskelbsime viešai“, – sako aplinkos ministras K. Navickas.


„Alfa“ savaitės“ žiniomis, O. Bubnelienės skyrius galėjo talkinti „Atliekų tvarkymo centrui“ ir kitose epizoduose. Šio skyriaus vedėja O. Bubnelienė, kurią remia kancleris R. Klovas, palaiko glaudžius ryšius tiek su teisiamuoju A. Puškoriumi, tiek su kitais A. Skinulio tinklo veikėjais.

Ministras taip pat planuoja reorganizuoti tiek šį Aplinkos ministerijos skyrių, tiek kitą – Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės politikos – skyrių, kuriam vadovauja Vaidas Jusis. Pastarasis atsisakė „Alfa“ savaitei“ atsakyti į klausimą dėl bendrų žvejybos kelionių į Norvegiją su vienu „Atliekų tvarkymo centro“ vadovų, teisiamuoju E. J. Volosevičiumi.

Alfa.lt anksčiau jau atskleidė, kad šiose kasmet vykstančiose kelionėse kartu su E. J. Volosevičiumi (jam jau būnant įtariamuoju) dalyvauja ir Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras Simonas Minkevičius, Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, dalyvavę tyrimo veiksmuose prieš šį veikėją.

Gailius: veikia kaip mafija

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius sako, kad neskaidrūs atliekų tvarkytojai veikia panašiai kaip organizuoto nusikalstamo pasaulio atstovai.

„Jeigu mes kalbame apie ministerijos atskirų pareigūnų bendradarbiavimą su struktūromis, kurios taiko organizuoto nusikalstamo pasaulio metodus, t. y. seka, šantažuoja pareigūnus, tai mes jau čia kalbame apie ne tarnybinį patikrinimą, o turėtume kalbėti apie baudžiamąją atsakomybę. Tai, be jokios abejonės, neteisėtas asmens sekimas yra nusikalstama veika. Tai jei yra sekami valstybės tarnautojai, o, mano žiniomis, yra sekami ir Seimo nariai, tai čia jau mes kalbam apie akivaizdžiai organizuoto nusikalstamumo perkėlimą į šią sritį, ir toliau prokuratūra turbūt negalėtų tylėti, o imtis atsakingų tyrimų ir vertinti šitą viešai skelbiamą informaciją“, – sako Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.

Konspiratyvūs susitikimai

„Alfa“ savaitei“ pavyko gauti slapta filmuotą medžiagą, kurioje atskleidžiama, kad ilgametis Vilniaus RAAD direktoriaus pavaduotojas R. Lazarevičius, kuris šiais metais deklaravo sergantis jau daugiau kaip 112 dienų, iš tiesų, turėdamas nedarbingumo pažymėjimą, slapta pietauja su ne kuo kitu, o A. Skinuliu.

„Vienareikšmiškai reikia ištirti. Galiu tiktai pastebėti, kad bet kuris pareigūnas turi deklaruoti tokius susitikimus, ir ypatingai tie, kurie susiję su tiesiogine jo veikla, o jei šiuo atveju kalbam apie tai, kad žmogus, turintis nedarbingumą, turintis nedarbingumo lapelį, jis (rengia slaptus susitikimus – Alfa.lt), kurie turės poveikį kažkokiems ateinantiems sprendimams, tai šiuo atveju pasisakau už tai, kad turi būti ne tik ištirta, bet ir įvertinta jo kaip darbuotojo veikla“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas K. Mažeika.

„Tai, kad pareigūnas susitikinėja su asmeniu, kurio komercinė veikla yra kaip ir priežiūros objektas, tai jei tai nėra deklaruota, tai šis pareigūnas yra galimam viešų ir privačių interesų konflikte“, – sako Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.

Aplinkos apsaugos agentūra – dar vienas korupcijos židinys?

Seimo nariams klausimų kelia ir Aplinkos apsaugos agentūra (AAA), kuriai vadovauja Robertas Marteckas. Agentūra nieko nesiima, kai įtakingų ryšių turinčios, neskaidrią veiklą vykdančios įmonės daugybę kartų pažeidžia aplinkosauginius reikalavimus, jos nėra baudžiamos, jų veikla nėra stabdoma. Tarp tokių – ir Šiauliuose esanti įmonė „Metaloidas“. Jos savininkas – Artūras Tamulionis, taip pat žinomas pravarde Karbonadas. Vilniaus apygardos teisme jis teisiamas kaltinant subūrus nusikalstamą susivienijimą cigarečių kontrabandos organizavimui. Karbonadas ir A. Skinulis glaudžiai bendradarbiauja.

„Metaloidas“ jau yra nuteistas kaip juridinis asmuo ir Aukščiausiojo Teismo, įmonėje nuolat kyla padangų gaisrai, kurie kelia grėsmę Šiaulių gyventojams.

„Nuo 2016 metų buvo skirtos administracinės poveikio priemonės, t. y. baudos, paskutinė bauda buvo skirta apygardos teismo. Šiuo metu yra atliekamas neplaninis patikrinimas įmonės, galiu konstatuoti faktą, kad privalomasis nurodymas vėl yra neįvykdytas, apie esamą situaciją yra informuota Šiaulių savivaldybės ekstremalių situacijų komisija, Šiaulių apskrities priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, Aplinkos ministerija ir Aplinkos apsaugos agentūra“, – sako Šiaulių regioninio aplinkos apsaugos departamento (ŠRAAD) vyriausiasis specialistas Tadas Joniškis.

„Mūsų valdyba puikiai žino įmonę, yra po padidintu stiklu, nuo 2011 metų buvo atlikta 11 planinių patikrinimų, įmonei surašyti 9 nurodymai, dėl nustatytų pažeidimų 9 kartus bausti atsakingi asmenys ir nuo minėto laikotarpio įmonėje kilo 5 gaisrai“, – sako Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus viršininkas Gražvidas Butkus.

„Per mano darbo praktiką tai yra pirmas kartais, kai neįvykdomas jau trečias privalomas nurodymas, įmonė tiesiog juos ignoruoja, sumoka baudas, o privalomų nurodymų nevykdo“, – sako ŠRAAD vyriausiasis specialistas T. Joniškis.

Administracinio poveikio priemonėmis, t. y. baudomis, Karbonado neišgąsdinsi, nes jos yra simbolinės – siekė nuo 144 iki 1000 eurų. Paskutinė bauda, skirta apygardos teismo, siekė tik 1000 eurų. Tuo metu R. Martecko vadovaujama agentūra turi teisę atimti įmonės licenciją, tačiau to ne tik nedaro, o priešingai – „Metaloidui“ skandalingai padidino padangų saugojimo kiekius. Nepaisant milijoninės žalos gamtai, kurią „Metaloidas“ sukėlė dėl nuolatinių gaisrų, ŠRAAD neišreikalavo šios žalos iš A. Tamulionio-Karbonado įmonės.

Seimo nariai stebisi, kodėl ši įmonė nėra uždaroma, ir iš karto pirštu beda į problemų turinčią R. Martecko Aplinkos apsaugos agentūrą. Joje taip pat veikia ne vienas su A. Skinulio tinklu siejamas atsakingas darbuotojas. Pavyzdžiui, AAA Atliekų licencijavimo skyriaus vedėja Justina Babikė, Poveikio aplinkai vertinimo departamento direktorė Justina Černienė.

„Vienas toks labai įdomus dalykas ir tikrai atkreipiantis ir specialiųjų tarnybų dėmesį, kaip yra maišomi vieši ir privatūs interesai: kai aukšti pareigūnai, dirbantys agentūroje ir dirbantys privačiame versle, kur teikia poveikio aplinkai vertinimo paslaugas ir kitas susijusias lygiagrečiai paslaugas, konsultuoja ir kitus dalykus daro tiems patiems klientams, kurie ateina gauti, vadinkim, dokumentų tų susitvarkyti, tai tas labai stebima, kaip yra maišoma tas darbas su privačia veikla“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas K. Mažeika.

„Dėl šitos agentūros veiklos iš tikrųjų gėda visai Lietuvai, nes ji neprilygsta Europos standartams. Pagrindinis Lietuvos aplinkosaugininkas Robertas Marteckas kaip agentūros vadovas turėtų iš esmės spinduliuoti idėjomis apie tai, kaip turėtumėme saugoti gamtą, kaip turėtų aplinkosaugos politika veikti, šiandien mes girdime tik tai, kad viena ar kita įmonė yra globojama“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas S. Gentvilas.


Aplinkos ministras K. Navickas pareiškė, kad R. Martecko likimas „ateityje bus sprendžiamas įstatymo numatyta tvarka“, jam jau skirta tarnybinių nuobaudų.

Kol Aplinkos ministerijos kanclerio R. Klovo globojama ir neskaidriems atliekų tvarkytojams patarnaujanti struktūra aižėja, A. Skinulis intensyviai ieško užtarėjų Seime. Tarp tokių – Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė „valstietė“ Virginija Vingrienė.

Šio straipsnio autorius yra Tomas Dapkus, viešoje erdvėje apkaltintas daręs politikams įtaką, kuri galimai nedera su žurnalisto etika. Alfa.lt iš „MG Baltic Media“ įsigijus žiniasklaidos grupei „Naujienų centras“ T. Dapkus šiame portale nebedirba.