Svečias retas, bet Lietuvoje sutinkamas: kaip elgtis, jei „pasisekė“ kaip šiai gamtininkų porai?

LNK
2017-05-19 22:11

Lietuvoje užfiksuotas retas reiškinys – Trakų rajone iš Inklėriškių miško per Cirvijos upeliuką perbrido rudasis lokys. Jį užfiksavo lektorė Renata Mackevičienė kartu su vyru, ornitologu Marijonu Mackevičiumi. Gamtininkai iš pradžių pamanė, kad tai briedis arba šernas, tačiau paaiškėjo, jog tai – į Lietuvos raudonąją knygą įtrauktas lokys.

„Stebėjom, kaip kanaliuką perplaukė, perbėgo pievas, net pasižiūrėjau – kilometro atstumą perbėgo pievomis. Ir visą tą vaizdą buvo galima stebėti. Vėliau jis perplaukė Merkio upę ir nubėgo miškan. <...> Buvo, aišku, netikėta tokį vaizdelį išvysti, nesitikėjom, kad toks gyvūnas mus nustebins ir dar, be to, natūralioj aplinkoj, ir dar Trakų rajone, ir dar toli nuo pasienio“, – įspūdžiais dalijosi R. Mackevičienė.

Gerai gamtą pažįstantis jos vyras, ornitologas M. Mackevičius, taip pat pasakojo buvęs nustebintas. „Priartėjęs prie miško, kokie 130 metrų nuo manęs, iš melioracijos griovio, žiūriu, kad kažkoks tai juodas žvėris. Pagalvojau, kad bus briedis. Bet kai jau lipo, pirma mintis – bus šernas. Bet kai jau išlipo į atvirą vietą, nusipurtė sušlapusį kailį, viskas aišku – lokys. Pakėlė galvą, matomai, mane užuodė ir pasileido bėgti nuo manęs į priešingą nuo manęs pusę“, – kalbėjo retą svečią Lietuvoje sutikęs liudininkas.

Sekant lokio paliktais pėdsakais paaiškėjo, kad jis maitinosi upės pakrantėje gausiai sužėlusiomis garšvomis. Deja, toliau jo pėdsakai dingo, nes lokys žingsniavo tankiu eglynu, kur nebuvo žolinės augmenijos. Pasak gamtininko Selemono Paltanavičiaus, sutiktas žvėris greičiausiai atklydo iš Rytų.

„Pagal viską tai greičiausiai tai nepilnai subrendęs žvėris arba patinas, nes patelė tokiu metu turėtų vedžioti jauniklius ir, žinoma, būti labai sėsli. Tokių vietų Lietuvoje, kur meškos gali gyventi sėsliai ir pastoviai, mes neturime“, – teigia gamtininkas.

reklama

Anot jo, nors sutikti lokį tikimybė yra menka, vis dėlto taip nutikus nereikia niekur bėgti ar kitaip kelti žvėriui streso. Taip pat rekomenduojama ne išsigandus stovėti, o priešingai – garsiai kalbėti arba dainuoti. „Pamačius reikia net ir vienam garsiai kalbėti, dainuoti. Na, nereikia arijų traukti, reikia, kad jus išgirstų, nestovėti. Sakoma, reikia pakelti rankas, kad atrodytum kuo didesnis ir kad žvėris pamatytų <...>. Mes tik pamatysime sulingavusias šakas, ir žvėries nebėra“, – mokė S. Paltanavičius.

Rudojo lokio pėdsakai Lietuvoje užfiksuojami kas kelerius metus. Paskutinį kartą jie pastebėti prieš šešerius metus šalia Vilniaus, Lavoriškių pasienio ruože.