Vaizdais nepilnametį įtariamai tvirkinusiems kariams gresia iki 5 metų nelaisvės

LNK
2017-05-19 21:50

Lietuvos kariuomenę purto skandalas – įtariama, kad per pratybas Ignalinos rajone kariai vaizdais galimai tvirkino nepilnametį, mat paaugliui galėjo būti buvo rodoma suaugusiems skirta vaizdo medžiaga.

Didžiausios šiais metais Baltijos regione vykstančios tarptautinės karinės pratybos „Liepsnojantis kalavijas 2017“ neapsiėjo be incidentų. Paaiškėjo, kad Ignalinos rajone penki kariai galėjo nuskriausti paauglį. Per pratybas veikė dvi grupės – Švenčionių kuopos kariai ir asociacijos „Žaibo kumštis“ nariai. Sužinota, kad Švenčionių kuopos kariai apklausinėjo vieną jaunesnį nei 16-os metų paauglį, kuris ir priklausė „Žaibo kumščio“ asociacijai. Įtariama, kad per apklausą kariai sau leido per daug: nepilnamečiui galimai darė didelį psichologinį spaudimą, be to, dar ir tvirkino. Įtariama, kad vaikinui buvo rodoma tik suaugusiems skirta vaizdo medžiaga. Tai reikštų, kad kariai nesilaikė numatytų apklausos procedūrų. Apie galimą nusikaltimą kariuomenės vadovybei pranešė pratybų stebėtojai.

„Gavom tą signalą labai aiškų, kad peržengtos buvo ribos, pratybos yra žaidimas, tai nėra reali situacija. Net ir realioj situacijoj negalima jokiu būdu žeminti nei nepilnamečių, nei suaugusių žmonių, tai mes iškart sureagavom,“ – incidentą komentavo Kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas.

Po šio įvykio pratybose dalyvavę keturi Švenčionių kuopos kariai ir kuopos vadas nušalinti nuo pareigų, o pati kuopa likviduota. „Tai kariai-savanoriai, tai nėra profesinės karo tarnybos kariai, tai pirmas dalykas. Vienas iš jų yra kuopos vadas, tai kuopos vadas šitoj situacijoj, man atrodo, yra kalčiausias. Jis turėjo suvaldyt padėtį ir neprileist tokių dalykų, bet jis to nepadarė. <...> Tai aš manau, jo kaltė čia yra didžiausia. <...> Aš čia tarnauju 27 metus šitoj kariuomenėj, aš niekada nieko panašaus nebuvau sutikęs ir girdėjęs,“ – sako J. V. Žukas.

Dėl galimo smurto prieš paauglį Karo policija pradėjo ikiteisminį tyrimą, jis jau perduotas Vilniaus prokurorams. Jei paaiškės, kad kariai iš tikrųjų tvirkino paauglį, jiems gresia iki penkerių metų kalėjimo.

reklama

„Tikrai kariuomenėje tokie veiksmai negali būti toleruojami. Įstatymų vykdymas turi būti užtikrintas kariuomenės visais įmanomais būdais ir čia negali būti jokių nukrypimų ir abejonių,“ – griežtos nuomonės laikėsi ir krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. Dėl incidento taip pat pradėtas tarnybinis patikrinimas. Bus aiškinamasi, kaip nepilnametis apskritai atsidūrė pratybose.

„Tai turi būti vienas iš tyrimo objektų – tiek karo policijos, tiek prokuratūros. Kaip buvo panaudojami nepilnamečiai, kaip jie ten atsirado, buvo laikytasi visų įstatymų ar ne. <...> Tai yra bendravimas kariuomenės su Šaulių organizacija, kitomis patriotinėmis organizacijomis, tai klausimas, ar čia buvo tam tikro įgaliojimų viršijimai, ar ne, ar buvo laikytasi procedūrų,“ – kalbėjo R. Karoblis.

Pratybose „Liepsnojantis kalavijas 2017“ treniruojasi Lietuvos, ir kitų NATO šalių specialiųjų operacijų pajėgų kariai, remiantys Lietuvos kariuomenės ir už šalies vidaus saugumą atsakingų struktūrų padaliniai. Pratybose dalyvauja ir savivaldybių, visuomeninių organizacijų atstovai. Pratybos vyksta beveik visą gegužę įvairiose Lietuvos vietovėse.