Pirmasis Trumpo maratonas užsienyje: pasiseks, jei grįš be skandalų?

Info TV
2017-05-19 19:53

Donaldas Trumpas leidžiasi į pirmąjį savo kaip prezidento užsienio vizitą – per kiek daugiau nei savaitę jo laukia penkios stotelės Artimuosiuose Rytuose ir Europoje. Jis aplankys Saudo Arabiją, Izraelį ir Vatikaną – islamo, judaizmo ir krikščionybės centrus, o paskui vyks į Briuselį dalyvauti NATO viršūnių susitikime, o kelionę baigs Sicilijoje susitikime su Didžiojo septyneto lyderiais. Politologai sako, kad ambicingas vizitas bus laikomas sėkmingu jau vien tuo atveju, jei Trumpo namo neparsiveš papildomų skandalų.

Tai bus tikras maratonas po penkias šalis Artimuosiuose Rytuose ir Europoje. Daugelis naujų prezidentų pirmajam užsienio vizitui renkasi kaimynines Kanadą arba Meksiką, bet ne Trumpas. Pirmąja stotele jis pasirinko Saudo Arabiją. „Be jokios abejonės tai – nepaprastai ambicinga kelionė. Paprastai prezidentai šiek tiek palaukia prieš leisdamiesi į Artimuosius Rytus, nes jie kelia tiek daug iššūkių,“ – sako Strateginių ir tarptautinių studijų centro politologė Heather Conley.

Iš pirmo žvilgsnio islamofobija kaltinamam prezidentui islamo lopšys – keistas pasirinkimas. Per rinkimų kampaniją Trumpas net apkaltino Saudo Arabiją prisidėjus prie Rugsėjo 11-osios. Tačiau prezidentas greitai rado bendrą kalbą su karaliaus sūnumi ir šalies gynybos ministru princu Mohammedu bin Salmanu, kovą apsilankiusiu Baltuosiuose Rūmuose. Trumpas iš Saudo Arabijos viliasi išvykti užsitikrinęs 36-ių milijardų eurų investicijų į Ameriką paketą. Vašingtoną ir Rijadą be pinigų vienija ir bendra neapykanta Iranui.

„Saudo Arabija pamaloninta. Jie kliaujasi saugumo ryšiais su Jungtinėmis Valstijomis ir buvo smarkiai nusivylę prezidentu Obama. Jiems atrodė, kad jis labiau palaiko Iraną nei juos,“ – teigia kitas analitikas, Simonas Hendersonas iš Vašingtono Artimųjų rytų politikos instituto.

Izraelyje Trumpo laukia susitikimas tiek su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu, tiek su palestiniečių prezidentu Mahmoudu Abbasu. Nepasitenkinimą Izraelyje sukėlė jo sprendimas apsilankyti prie Raudų sienos – be Netanyahu. Pranešama, kad amerikiečiai atsisakė jo palydos sakydami, kad Raudų siena yra Vakarų Krante, taigi ne Izraelio teritorijoje. Tačiau šią karčią piliulę Izraelis greičiausiai nuris kaip ir tai, kad Trumpas rusams praeitą savaitę veikiausiai išplepėjo izraeliečių žvalgybos paslaptis. „Smarkiai abejoju, kad Netanyahu dėl to išreikš kokią nors viešą kritiką. Santykiai su Jungtinėmis Valstijomis Izraeliui yra pernelyg svarbūs,“ – svarsto S. Hendersonas.

reklama

Aplankęs islamo ir judaizmo centrus, Trumpas keliaus į krikščionybės širdį – Vatikaną. Ten susitiks su popiežiumi Pranciškumi. Abu vienas apie kitą praeityje yra atsiliepę neigiamai. Po Vatikano Trumpas keliaus į Briuselį, kurį anksčiau yra pavadinęs „pragaro landyne“. Jis susitiks su Europos Sąjungos lyderiais ir dalyvaus NATO viršūnių susitikime. Pranešama, kad delegatų kalbos bus ribojamos iki keturių minučių, kad susitikimas skeptišką požiūrį į NATO anksčiau išreiškusiam Trumpui neprailgtų. Politologai sako, kad nesvarbu, ko Trumpas pasieks per savo kelionę, ji bus laikoma sėkminga jau vien tuo atveju, jei jis nepadarys kažko smarkiai netaktiško.

Plačiau – reportaže.