Sirgti – prabanga dažnam lietuviui: ką žada ministerijos rengiamas naujas vaistų kainynas?

INFO TV | LNK
2017-05-19 20:17

Vaistininkų atliktos apklausos duomenimis, vaistus vartojantys pacientai įvairius medikamentus pirmiausiai renkasi pagal gydytojo rekomendaciją, o ne kainą. Tokie apklausos rezultatai skelbiami, kai Sveikatos apsaugos ministerija rengia naują kompensuojamųjų vaistų kainyną. Jam įsigaliojus, nebebūtų kompensuojama dalis brangesnių vaistų. Valdžia aiškina taip norinti sutaupyti milijonus tiek valstybės biudžetui, tiek pacientams, tačiau vaistininkai atkerta – atkalbėti žmones vartoti kitus vaistus, nei tuos, prie kurių yra pripratę, esą yra sudėtinga.

Žmonės neslepia – sirgimas jiems didelė prabanga. Esą ėjimas į vaistinę kainuoja ne tik daug pinigų, bet ir nervų, o Vaistinių asociacijos užsakymu atliktos apklausos rezultatai rodo, kad daugumos lietuvių apsisprendimą, kokį vaistą įsigyti, lemia mediko rekomendacija. Antroje vietoje – vaisto kaina.

Tačiau gydytojo rekomendacija gerokai sumenksta paklausus, kas nutiktų, jeigu lentynose nebeliktų kompensuojamojo vaisto, kurį vartoti žmogus buvo pripratęs. Tokių žmonių – net 90 procentų. Vaistui dingus iš kompensuojamųjų sąrašo, dauguma pacientų nemokėtų pilnos jo kainos ir rinktųsi kitą medikamentą.

Šiuo metu yra rengiamas naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas. Jame turėtų nebelikti vaistų, kurie yra ne daugiau kaip dešimtadaliu brangesni nei panašaus kaip Lietuvos ekonominio lygio šalyse. Pasak ministerijos, nauja tvarka per metus gyventojams leistų sutaupyti 20 mln. eurų priemokų už vaistus, dar 10 mln. eurų sutaupytų Privalomojo sveikatos draudimo fondas.

Sveikatos apsaugos ministerija viliasi, kad vaistinės padės įtikinti pacientus rinktis pigesnius vaistus su jiems reikalinga veikliąja medžiaga. Tačiau vaistinių atstovai aiškina, kad veiklioji medžiaga ir pagamintas vaistas nėra tas pats.

reklama

Plačiau – reportaže.