Prašo padėti: didžioji penkių brolių svajonė – kad būtų kur nusiprausti

Berniukai. (M. Dulinsko nuotr.)
Berniukai. (M. Dulinsko nuotr.)
© Asmeninis albumas

Penki močiutės globojami berniukai Panevėžio rajone auga name be vandentiekio. Gerai besimokantys, kartais į mokyklą atminantys dviračiais, nes nespėja į autobusą, ir vietoje išmaniųjų telefonų svajojantys apie patogesnį būdą nusiprausti nei vienas dubuo penkiems. Vaikams padėti norintis kelionių fotografas Mindaugas Dulinskas kviečia prisidėti savanorius. Prieš porą metų jis sugebėjo surinkti lėšų skurdžiai gyvenančioms dvynukėms, kurioms Mažeikiuose nupirko kuklų butą.

Kiekvienais metais po Lietuvą keliaujantis fotografas susiranda kuo nors ypatingus žmones, kurie negali sau leisti fotosesijos, ją padaro nemokamai ir padovanoja jiems nuotraukų. Jau ne pirmą kartą tokie fotografavimai virsta pagalbos projektais. Taip M. Dulinskas padėjo į gyvenimo paraštes nustumtoms dvynukėms, dabar bando pagerinti spartietiškas penkių berniukų Panevėžio rajone sąlygas.

„Sužinojau, kad kaime gyvena močiutė, kurios kasdienybė labai vargana, o dar prižiūri savo anūkus, nes jų mama tapo fiziškai ir protiškai neįgali, todėl gyvena pensionate.

Anūkų labai daug – 5 berniukai. Yra ir viena mergaitė, 16 metų, bet šiuo metu ji gyvena šeimynoje, kur gyvenimo sąlygos mergaitei yra daug geresnės.

Gyvenimas kaime yra gana tipinis – gyvuliai, žemės ūkis. Močiutė laikė tris kiaules, bet dėl galimo maro buvo priversta jas paskersti. Dar augina tik vištas ir žąsis.

reklama

Bet žinote, ko čia nėra? Jie neturi vandens namuose ir negali paprasčiausiai nusimaudyti. O kai nėra padorios higienos, gyvenimas yra baisus“, – savo profilyje „Facebook“ rašė M. Dulinskas.

Vaikų svajonės jį gerokai sutrikdė. „ Apie ką svajoji, ko labiausiai dabar norėtum, – klausiu vieno iš brolių. Tikėjausi, kad atsakys taip, kaip atsakyti daugelis kitų – telefono, gal dar planšetės.

– Noriu, kad namuose būtų kur nusiprausti, – atsako man berniukas.

Stoviu, žiūriu į jį ir nebežinau ką pasakyti. Jokių užuominų apie telefonus, kompiuterius ir kitus nereikalingus daiktus.

Tas stebuklas yra už kelių žingsnių nuo namo, kiemo šulinyje, bet ten vanduo šaltas, o žiemą – dar šaltesnis. Praustis reikia, o nėra kur. Vadinasi, lieka bliūdas ir 5 broliai, kurie turi nusiprausti šaltame vandenyje. Gerai, jei pečius šiltas ir galima pašildyti vandenį, bet vis tiek lieka vienas bliūdas ir 5 broliai“, – situaciją apibūdino fotografas.

M. Dulinskas pasakojo, kad vaikų močiutę kažkas iš socialinių paslaugų teikėjų buvo lankę ne kartą ir žadėję pagalbą. Bet iki šiol ji jos nesulaukė. Vis dar gyvena be dušo, be vandentiekio ir tokiomis pačiomis sąlygomis, kaip ir prieš metus, ar dvejus. Tik visai neseniai jiems padovanojo automatinę skalbimo mašiną, bet ji veikė rankiniu būdu, nes namuose nėra vandentiekio. Dabar padaryta sistema, kad ji pasiimtų vandenį ir skalbtų pati.

Močiutė dar prižiūri savo neįgalų brolį, kuris neveiksnus.

„Vaikai kategoriškai nenori gyventi pas tėvą. Nežinau priežasčių, bet akivaizdu, kad jos yra, ir labai rimtos. Lieka tik močiutė, kaimas ir gyvenimas jame“, – vaikų realybės perspektyvomis pasidalijo fotografas.

Daugiau nei valandą praleidęs kartu su šia šeima, jis pastebėjo, kaip broliai džiaugiasi juos aplankiusia seserimi, sužinojo, kad jie gerai mokosi. Prisipažino iš pradžių tikėjęsis, kad berniukams mokykla bus tiesiog laiko praleidimo vieta, tačiau broliai papasakojo važinėjantys į ugdymo įstaigą autobusu, o jei nespėja – minantys dviračiais, net per lietų. Vienas iš berniukų, septintokas, už matematiką turi 8, lietuvių – 7, anglų – 6. Įvertinus visas aplinkybes, tokie pažymiai geri.

reklama

„Daugiau nei valandą praleidau pas juos, stebėjau kaip gyvena, ką pasakoja. Atrodo, kad viskas taip paprasta, nieko daugiau nereikia, tik vandens namuose.

Ateini, atsuki čiaupą, ir bėga šiltas vanduo. Daugeliui iš mūsų jau sunku įsivaizduoti tualetą lauke, bet jiems tai yra natūralu.

Aš tikiu, kad galime sukurti stebuklą šitai šeimai. Lygiai taip pat, kaip ir prieš dvejus metus.

Kelias dienas bandžiau galvoti, kaip viską būtų galima aprašyti, sudėlioti. Bet galvojimai baigiasi tuomet, kada prisimeni, jog jie vis dar gyvena be vandens namuose ir kiekvienas berniukų rytojus bus toks pats purvinas, koks buvo vakar. Todėl reikia imti ir padaryti“, – įsitikinęs M. Dulinskas, Alfa.lt prisipažinęs, jog tikisi, kad netrukus šeima gyvens taip, kaip dar niekada negyveno.

Žmonių finansinės paramos ir patarimų prašantis fotografas pirmiausia norėtų, kad broliams nebereikėtų praustis dubenyje. Taip pat būtinai reikėtų iškloti naujas grindis, namus apšiltinti, galbūt įrengti porą naujų radiatorių – taip nebereikėtų kūrenti dviejų krosnių, susitaupytų malkų, ir šiluma taip greitai neišgaruotų. Reikėtų naujo vandens siurblio, elektrinio vandens šildytuvo, dušo kabinos, tualeto, ir plano, kur leisti nuotekas.

Jis norėtų šeimai surasti naujus baldus, pakeisti langus, pagalvoti apie kitus techninius sprendimus, padėsiančius palaikyti higieną ir gyventi patogiau. Jeigu liktų pinigų nuo žmonių suaukotos sumos, galima būtų nupirkti sauskelnių kartu gyvenančiam neveiksniam močiutės broliui.

Šeimai, pasak M. Dulinsko, padėjo ir savivaldybės darbuotojai, bet tokių žmonių, kurie skurdžiai gyvena, šimtai.

„Aš tik noriu, kad po mokyklos jie sugrįžtu į tikrus namus“, – tikėjosi paramą renkantis vyras.

Norintys prisidėti gali paaukoti pervesdami pinigų į šią sąskaitą:

LT697300010081564562 Mindaugas Dulinskas.

reklama

Pavedimas – Berniukams ir močiutei.