Konservatorių alkoholio draudimų paketas: iniciatyvų Top 5

Verslininkai stebisi alkoholio reklamos griežtinimu
Verslininkai stebisi alkoholio reklamos griežtinimu
© Paulius Peleckis

Opozicinė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija Seime pateikė alternatyvą „valstiečių“ siūlomam Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimų paketui.

Kaip anksčiau minėjo TS-LKD lyderis Gabrielius Landsbergis, šiuo metu konservatoriai tariasi su kitų frakcijų atstovais Seime dėl to, kad būtų stabdomi „valstiečių“ siūlomi draudimai ir būtų paremtas alternatyvus projektas.

Svarbiausi konservatorių siūlomi pakeitimai:

Atsisakymas draudimo prekiauti alkoholiu nestacionariose prekybos vietose ir paviljonuose. Konservatoriai taip pat siūlo nedrausti sezoninės alkoholio prekybos. Primename, kad „valstiečiai“ siekia numatyti, kad nuo 2020 m. nebebūtų licencijų verstis sezonine mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais;

Atsisakymas draudimo prekiauti alkoholiniais gėrimais nemokamų masinių renginių metu. Konservatoriai siūlo palikti šiuo metu galiojančią tvarką, pagal kurią savivaldybėms paliekama teisė leisti ar drausti prekybą alkoholiu masiniuose renginiuose, tuo metu „valstiečiai“ siekia, kad prekyba alkoholiu būtų draudžiama nemokamų masinių renginių, į kuriuos įėjimas yra laisvas, metu;

reklama

Siūlymas nedrausti gabenti ir laikyti viešose vietose alkoholinius gėrimus, kai viešai matoma jų pakuotė. „Valstiečiai“ siūlo drausti fiziniams asmenims gabenti ir laikyti viešose vietose, išskyrus prekybos alkoholiniais gėrimais vietas, alkoholinius produktus viešai matomoje pakuotėje;

Stiprus alkoholis – nuo 20 metų. Konservatoriai siūlo numatyti, kad asmenims nuo 18 metų būtų draudžiama parduoti ir turėti su savimi alkoholinių gėrimų, kurių alkoholio koncentracija viršija 16 proc. (į šią kategoriją patenka natūralios fermentacijos alus, vynas, sidras ir kiti gėrimai), asmenims nuo 20 metų būtų leidžiama parduoti ir turėti su savimi stipresnio negu 16 proc. alkoholio. „Valstiečiai“ savo ruožtu siūlo, kad asmenims iki 20 metų nebūtų leidžiama parduoti jokio alkoholio;

Alkoholio reklamos išimtys rėmėjams. Konservatoriai siūlo drausti alkoholio reklamą visuomenės informavimo priemonėse, tačiau palikti galimybę masiniuose renginiuose (ir informacijoje apie tokius renginius) pateikti renginį remiančios ir alkoholinius gėrimus gaminančios arba ja prekiaujančios įmonės pavadinimą ir prekės ženklą. Taip pat siūloma palikti galimybę alkoholio gamintojų prekės ženklus ir kitą informaciją naudoti viešojo maitinimo ir prekybos įmonėse, kurios turi licenciją prekiauti alkoholiu.

Tiesa, konservatoriai siūlo keisti ne visas „valstiečių“ inicijuotas Alkoholio kontrolės įstatymų pataisas.

TS-LKD pritaria iniciatyvoms trumpinti alkoholio prekybos laiką, numatant, kad alkoholiu būtų leidžiama prekiauti pirmadieniais–šeštadieniais nuo 10 iki 20 val., sekmadieniais – nuo 10 iki 15 val. Konservatoriai neprieštarauja siūlomai nuostatai, kad fiziniams asmenims būtų draudžiama išnešti iš viešojo maitinimo vietų jose įsigytus alkoholinius gėrimus pirmadieniais–šeštadieniais iki 10 valandos ir nuo 20 valandos, o sekmadieniais – iki 10 valandos ir nuo 15 valandos iki pirmadienio 10 valandos.

Be to, TS-LKD pritaria ir „valstiečių“ siūlymui, kad alkoholinių gėrimų pardavėjai turėtų teisę iš visų alkoholinius gėrimus perkančių asmenų reikalauti pateikti asmens tapatybę liudijantį dokumentą, o kai yra abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 25 metų, privalėtų iš perkančio alkoholinius gėrimus asmens reikalauti pateikti asmens tapatybę liudijantį dokumentą. Jeigu toks asmuo nepateiktų dokumento, alkoholinių gėrimų pardavėjai privalėtų atsisakyti parduoti jam alkoholį.

TS-LKD sieks, kad jų siūlymai Alkoholio kontrolės įstatymo projektui kitą savaitę būtų apsvarstyti Seimo Sveikatos reikalų komitete. Parlamentarai visą įstatymo projektą plenarinių posėdžių salėje ketina svarstyti ketvirtadienį.