Pasiklydę statistikoje: ar tikrai išgeriame daugiausiai pasaulyje?

Alkoholinis gėrimas
Alkoholinis gėrimas
© Unsplash.com

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad, praėjusių metų duomenimis, Lietuva yra daugiausiai alkoholio suvartojanti šalis visame pasaulyje. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pabrėžia, kad abejoti tyrimo išvada nėra pagrindo, tuo metu Lietuvoje viešintis PSO atstovas Gaudenas Galea neslepia, jog ne visos šalys pateikia vienodus duomenis apie išgertą alkoholį.

Trečiadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje dar kartą oficialiai pristatyta bauginanti statistika. 2016 m. PSO duomenimis, Lietuvos gyventojai suvartoja daugiausiai alkoholio pasaulyje – per metus vienas gyventojas vidutiniškai išgeria apie 16 litrų absoliutaus alkoholio.

Šią statistiką pristatęs PSO Europos regiono biuro Lėtinių neinfekcinių ligų ir sveikatos stiprinimo viso gyvenimo laikotarpiu departamento direktorius G. Galea taip pat pažymėjo, kad Lietuva patenka į dešimtuką šalių, kur daugiausia kepenų cirozės atvejų, ir į ketvertuką šalių, kuriose daugiausia su alkoholio vartojimu susijusių vėžio atvejų. Anot eksperto, kol kitur alkoholio vartojimo kiekiai mažėja, šalių grupėje, kuriai priklauso ir Lietuva, jie laikosi stabiliai ar net auga. Be to, Lietuvoje ypač didelis 30–69 metų vyrų mirtingumas.

Karbauskiui viskas aišku

Kaskart naujausia statistika apie alkoholio suvartojimą sukelia aršią diskusiją apie tokių tyrimų metodologiją, informacijos šaltinius. Vieni ekonomistai duria pirštu į turistų išgeriamą alkoholį, kiti kelia klausimus, kaip yra skaičiuojamas nelegalus alkoholis.

reklama

Žurnalistų kalbintas „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis tikino, kad su PSO išvadomis ginčytis nėra pagrindo.

„Aš nežinau, pagal ką yra perduodami duomenys, bet jų sistema skaičiavimo, kiek, kuri šalis vartoja, yra ta pati. Dėl to teiginys, kad neteisingai paskaičiuota, kiek mes litrų išgeriame, galiotų visoms šalims, kad visur neteisingai paskaičiuota, bet tai nekeistų pačio fakto, kad mes vis tiek daugiausiai išgeriame. Tai šiuo atveju manau, kad didelio skirtumo nėra – ar pasakysi, kad 16, ar kad 14 litrų. Mes esame daugiausiai alkoholio išgerianti šalis pasaulyje, ir tai yra faktas. Su tuo nėra kaip ginčytis.

Man tai truputį keista, kad šnekama apie metodikas, čia daugiau, mažiau, nes visoms šalims taikoma ta pati metodika“, – aiškino R. Karbauskis.

PSO atstovas: skaičiuojama skirtingai

PSO atstovas G. Galea dėstė, kad pagrindinis tyrimų apie suvartojamą alkoholį šalyse šaltinis yra oficiali valstybių statistika. Lietuvos atveju – Statistikos departamento pateikiami duomenys.

„Oficialiai fiksuotas alkoholio suvartojimas kai kuriuose šalyse fiksuojamas vienaip, kituose – kitaip, taigi dar vienas skaičiavimo būdas, kuriuo mes remiamės, yra tarptautinės migracijos tarp šalių duomenys, kai turistai atvyksta ir išvyksta. Daugelis šalių skaičiuoja fiksuotą suvartojimą, vertindami, kad jų turistai, išvykdami į kitas šalis, nustoja gerti, bet turistai, kurie atvyksta, irgi vartoja alkoholį. Tai nėra svarbu, nes kai lietuviai išvyksta iš šalies, jie ir toliau vartoja alkoholį, matyt, tokiu pačiu ar panašiu mastu. Kai turistai atvyksta į šalį, jie linkę išgerti tiek pat, kiek ir savo gimtoje šalyje“, – aiškino PSO atstovas.

Eksperto teigimu, skaičiuojant alkoholio suvartojimo mastus, pasitelkiama ir neoficialiai išgeriamo alkoholio statistika, tačiau čia, kaip aiškino G. Galea, kyla keblumų, nes ne visose šalyse įmanoma prieiti prie tokių duomenų.

„Taigi, skaičiavimas atliekamas remiantis oficialiai fiksuojamu alkoholio suvartojimu, turistų migracijos įvertinimu ir neoficialiu alkoholio suvartojimu. Šis trečiasis komponentas reikalingas siekiant išsiaiškinti, kiek neoficialiai yra suvartojama alkoholio. Kai kuriose šalyse šis suvartojimas yra labai labai didelis, tarkime, Moldovoje neoficialiai suvartojamo alkoholio kiekis yra didesnis, nei oficialiai fiksuojamas suvartojimas. Lietuvoje šis rodiklis yra gerokai mažesnis.

Neoficialiai suvartoto alkoholio kiekio statistikos duomenys nėra prieinami kiekvienoje šalyje, taigi reikia atlikti tyrimus, nagrinėti literatūrą, konsultuotis su ekspertais“, – kalbėjo G. Galea.

Kviesis dar daugiau ekspertų

reklama

Sveikatos apsaugos ministras, „valstiečių“ atstovas Aurelijus Veryga, kaip ir R. Karbauskis, kartoja, kad abejoti PSO tyrimu nėra pagrindo. Vis dėlto, anot jo, į Lietuvą bus kviečiami ekspertai, kurie atlieka minėtas analizes, kad būtų išsklaidytos abejonės.

„Aš tikrai nesivelsiu į metodikos aiškinimus. Tam, kad išsklaidyti abejones, mes kviečiamės į Lietuvą PSO ekspertus, kurie skaičiuoja tą visoms šalims, ne tik Lietuvai. Ir, manau, jie galės atsakyti į absoliučiai visus klausimus.

Tikrai kyla labai daug klausimų visuomenei ir neaiškumo, tai manau, kad jie visi bus išsklaidyti. Abejoti mes patys nematome jokio reikalo, nes ne tik suvartojimas pas mus yra blogas, pas mus yra sveikatos statistika sudėtinga, ir kai sakoma, ar mes neteisingai skaičiuojame, ar geria kiti turistai, o ne mes, tai turistai mirtų, o ne mes, jei jie gertų pas mus atvažiavę ir visą tą kiekį išgertų“, – žurnalistams trečiadienį sakė A. Veryga.

„Priežasčių abejoti duomenimis mes neturime. Bet tiesos dėlei tikrai mes neturime ką slėpti ir kviesime tuos, kurie patys tą metodiką žino, kad pristatytų“, – pridūrė sveikatos apsaugos ministras.