Įžanga į apkaltą? Trumpas grimzta vis giliau

JAV prezidentas Donaldas Trumpas
JAV prezidentas Donaldas Trumpas
© SCANPIX
Chrisas Cillizza | CNN
2017-05-17 12:23

„The New York Times“ (NYT) ir CNN atradimas prilygsta sprogimui: pašalintas Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorius Jamesas Comey po vasario 14 dienos susitikimo su Donaldu Trumpu parašė atmintinę, kurioje teigia, kad prezidentas jam pasakęs „Tikiuosi, kad galėsite tai nutraukti“, turėdamas galvoje atleisto patarėjo Michaelo Flynno vaidmenį tyrime dėl Rusijos pastangų paveikti 2016 metų rinkimų kampaniją.

Jei tai yra tiesa, tai būtų kone vadovėlinis trukdymo teisingumui pavyzdys. Toks kaltinimas nesunkiai gali atvesti prie apkaltos procedūrų.

„Nenoriai turiu pasakyti, kad taip“, – nepriklausomas senatorius iš Meino Angusas Kingas antradienį vakare sakė CNN laidų vedėjui Wolfui Blitzeriui, atsakydamas į klausimą, ar būtų įmanoma apkalta, paaiškėjus, kad J. Comey paliktos atmintinės teiginiai yra teisingi.

Turint galvoje tai, kiek daug priklauso nuo šio klausimo, nereikėtų stebėtis, kad Baltieji rūmai atsakė griežtai, tvirtindami, kad J. Comey atmintinė, kaip ji pristatoma žiniasklaidoje, netiksliai atspindi vasarį įvykusį pokalbį.

„Nors prezidentas pakartotinai išsakė savo nuomonę, kad generolas Flynnas yra garbingas žmogus, kuris tarnavo mūsų šaliai ir ją gynė, prezidentas niekada neprašė pono Comey ar kieno kito nutraukti bet kokį tyrimą, įskaitant ir bet kokį tyrimą, susijusį su generolu Flynnu, – į CNN užklausą atsakė Baltieji rūmai. – Prezidentas jaučia didžiausią pagarbą mūsų teisėsaugos agentūroms ir visiems tyrimams. Tai nėra artimas tiesai ar tikslus pokalbio tarp prezidento ir pono Comey aprašymas.“

reklama

Štai kodėl toks pareiškimas, kaip ir platesnė gynybinė reakcija prieš istoriją, kurią pirmas paskelbė NYT žurnalistas Michaelas Schmidtas, yra problemiškas: kad juo patikėtum, turi vadovautis įvairiausiomis prielaidomis, kurios atrodo labai menkai tikėtinos.

Pirmoji ir svarbiausia tokia prielaida – kad J. Comey arba meluoja, ar visiškai ne taip suprato pokalbį akis į akį – apie tai netrukus plačiau – su Jungtinių Valstijų prezidentu.

Jeigu J. Comey meluoja, paklauskite savęs, kodėl. Kodėl tuometinis FTB direktorius turėtų būtent tuo metu meluoti apie susitikimą su Jungtinių Valstijų prezidentu? Kokia jam iš to būtų nauda?

FTB direktorius Jamesas Comey

Jeigu manote, kad J. Comey ne taip suprato per susitikimą išsakytus žodžius, tai gali iš dalies paneigti jo paties biografija. Detali jo atmintinė apie tai, kaip 2004 metais tuometinis Baltųjų rūmų personalo vadovas Andy Cardas kartu su tuometiniu Baltųjų rūmų patarėju Alberto Gonzalesu mėgino įtikinti tuometinį generalinį prokurorą Johnas Ashcroftą, kad šis gulėdamas ligoninėje atnaujintų leidimą vykdyti šnipinėjimo programą šalies viduje, galiausiai buvo patvirtinta.

Antrasis rimtas Baltųjų rūmų pateikiamos versijos trūkumas – tai, kad D. Trumpas vargiai prašytų generalinio prokuroro Jeffo Sessionso ir viceprezidento Mike’o Pence’o išeiti iš kabineto, prieš kreipdamasis į J. Comey su prašymu, nebent žinotų, jog tai, ką jis daro, yra labai abejotina, ir norėtų atsikratyti liudininkų? O gal jis žinojo, kad J. Sessionsas arba M. Pence’as gali jį sustabdyti, dar prieš pateikiant prašymą, ir norėjo išvengti tos problemos?

Vienintelis galimas paaiškinimas, ateinantis į galvą, – kad D. Trumpas, kaip visada šventai tikėdamas savo įtikinėjimo galia, manė, jog jam gali būti lengviau įkalbėti J. Comey akis į akį, o ne M. Pence’o ir J. Sessionso akivaizdoje. Tačiau tai atrodo menkiau tikėtina, turint galvoje D. Trumpo charakterį, negu kitos dvi alternatyvios teorijos, kodėl jis paprašė jų išeiti iš kabineto.

Galiausiai dar yra naujausios skandalingos naujienos kontekstas. Visas D. Trumpo prezidentavimas – ir visas jo kelias iki prezidento posto – yra temdomas klausimų apie jo kampanijos ryšius su Rusija. Virtinė straipsnių – skirtų tiek M. Flynnui, priverstam atsistatydinti iš patarėjo nacionalinio saugumo klausimais posto po to, kai jis pakartotinai nuslėpė nuo M. Pence’o ir kitų apie savo bendravimą su Rusijos ambasadoriumi Sergejumi Kisliaku, tiek ankstesniam D. Trumpo patarėjui tarptautinės politikos klausimais Carteriui Page’ui, tiek buvusiam D. Trumpo kampanijos vadybininkui Paului Manafortui, tiek ir politiniam įkyruoliui Rogeriui Stone’ui, kartais patariančiam D. Trumpui, – iškėlė klausimų dėl to, ar D. Trumpo kampanijos sąveika su Rusijos pareigūnas neperžengė deramų ribų.

Donaldas Trumpas ir Michaelas Flynnas

Nors D. Trumpas pakartotinai atmetė pasakojimus apie galimą Rusijos įsikišimą kaip „melagingas naujienas“, praėjusios savaitės interviu su NBC laidų vedėju Lesteriu jis pats pripažino, kad Rusijos veiksmų tyrimas prisidėjo prie jo sprendimo atleisti FTB direktorių. „Ir iš tiesų, kai aš nusprendžiau tiesiog padaryti tai, aš sau pasakiau: žinai, šis Rusijos reikalas su Trumpu ir Rusija yra išgalvota istorija, tai yra demokratų pasiteisinimas dėl pralaimėtų rinkimų, kuriuos jie turėjo laimėti“, – D. Trumpas sakė L. Holtui.

reklama

JAV prezidentas taip pat pripažino, kad jis tiesiogiai klausė J. Comey, ar jis pats domina tyrimą, ir esą trimis skirtingomis progomis J. Comey pasakęs, kad taip nėra. Tačiau FTB direktoriaus bendražygiai atmetė galimybę, kad jis būtų galėjęs taip pasakyti.

Didžiausia D. Trumpo problema – tai, kad istorija darosi visiškai nevaldoma. Turint galvoje viską, ką mes dabar žinome apie D. Trumpą, J. Comey ir FTB vykdomą Rusijos tyrimą, Kongreso respublikonų lyderiams bus velnioniškai sunku, beveik neįmanoma, išvengti aktyvių pastangų gauti J. Comey atmintinę, kaip ir visus D. Trumpo ir J. Comey pokalbių įrašus, jei tokių yra (D. Trumpas praėjusios savaitės pabaigoje atsargiai užsiminė, kad jis gali turėti slaptą įrašymo sistemą, tačiau Baltieji rūmai nuo pat penktadieninės „Twitter“ žinutės atsisako tai pakomentuoti).

Jasonas Chaffetzas, respublikonų Kongreso narys iš Jutos, „Twitter“ tinkle antradienį taip apibendrino įstatymų leidėjų troškimą perskaityti atmintinę: „@GOPoversight (JAV Atstovų Rūmų Priežiūros komiteto paskyra „Twitter“ – Alfa.lt) gaus Comey atmintinę, jei tokia egzistuoja. Man reikia kuo greičiau ją pamatyti. Jau paruošiau dokumentų poėmio tušinuką.“


Jeigu J. Comey atmintinėje Kongreso nariai perskaitys tai, ką skelbė NYT ir CNN (o aš galiu lažintis, kad taip ir bus), D. Trumpo prezidentavimui iškils rimta tiesioginė grėsmė.

Ateina eilė D. Trumpui ir Baltiesiems rūmams įrodinėti, kad tai, ką J. Comey rašė savo atmintinėje, buvo netikslu. Jei neatsiras pokalbio įrašas, kuris įrodytų, kad D. Trumpas sako tiesą, o J. Comey klysta, tai padaryti bus labai sunku.

Per pirmąsias 116 D. Trumpo dienų poste daug visko nutiko, tačiau niekas nežadėjo politinio žlugimo. Jei J. Comey atmintinė pasirodys esanti tiksli, padėtis gali pasikeisti.