Dėl kvalifikuotiems darbuotojams pakilsiančių algų pozityvu netrykšta nei profsąjungos, nei verslas

LNK
2017-05-19 18:10

Valdžia nusprendė pažaboti verslininkus, kvalifikuotiems darbuotojams mokančius tik minimumą – nuo liepos mėnesio šiems darbuotojams atlyginimai turės kilti, o minimalus mėnesio užmokestis bus mokamas tik už nekvalifikuotą darbą. Vis dėlto tokiu sprendimu džiaugiasi ne visi.

Problema įžvelgiama tame, jog kokia suma padidės užmokestis bei kas bus laikoma nekvalifikuotu darbuotoju taip pat spręs patys darbdaviai. Tą kritikuoja profsąjungos.

„Rajonuose, pavyzdžiui, maisto parduotuvės. Tai dabar ta pardavėja dirba su kasos aparatu, ji turi apskaičiuot pinigus, priduot kasą, perduot prekes, – tai čia ką, nekvalifikuotas darbas? Ir dabar daugumoj atlyginimai bus minimalūs,“ – sako Gražina Gruzdienė, Maistininkų profsąjungos pirmininkė.

Profsąjungų atstovai pripažįsta, kad priverstinai keliant minimalų atlyginimą gali prasidėti darbdavių manipuliacijos. Gali sumažėti visu etatu dirbančių žmonių skaičius arba verslininkai pradės kitaip skaičiuoti jiems atlyginimus. Žmonės baiminasi, kad įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui kvalifikuotiems darbuotojams atlyginimas nuo minimumo – 380 eurų – gali būti padidintas vos keliais eurais.

Smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai mano, jog tokie pakeitimai iš Lietuvos gali išguiti ne tik darbo jėgą, bet ir patį verslą. „Verslui šitas modelis yra nepriimtinas. Tada atsiras galimybė sutrumpinti darbo dieną, nors iš tikrųjų ta diena realiai nėra sutrumpinama. Tokiu būdu atsiranda kažkokie šešėliniai mokėjimai. Kaip sakoma, aš net neįvardinsiu, kad tai yra šešėlis, jeigu tai yra individualios įmonės savininkas, kuris išsimoka sau dividendus ir po to tai turi dalintis su darbuotojais – čia yra nenormali situacija,“ – dėsto Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos valdybos narė Nijolė Ujinskienė.

reklama

Verslininkai sutinka, kad Lietuvoje užmokestis už tą patį darbą yra keliskart mažesnis nei kitose Europos šalyse, bet atlyginimų didinimas kai kuriuos iš jų gali privesti prie bankroto.

„Jeigu Lietuvoj už kilometrą pravažiavęs gauni 60-65 centus, tai Vokietijoj mažiausiai 1,25 eur. Tai reiškia, kad pas mus yra du kartus mažesnis apmokėjimas už atliktus darbus. Tai dabar dar didinti tą algą būtų labai sudėtinga,“ – aiškina tarptautinės pervežimo įmonės savininkas Sigitas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovų teigimu, nekvalifikuoti darbuotojais bus laikomi tie, kuriems darbe nereikės jokio profesinio išsilavinimo. Ir nors apeiti naujojo Darbo kodekso reikalavimus įmanoma, SADM atstovai sako, jog nereikėtų iš to pūsti burbulo, esą darbdaviai yra sąmoningi ir bandyti apgaudinėti darbuotojus jiems neparanku, o tokiais piktnaudžiavimo atvejais konfliktus spręstų Darbo ginčų komisija.

Plačiau – reportaže.