Prognozė vasarai: žada tokį karštį, kad Turkijos kurortų lietuviams nereikės

Vasara
Vasara
  © Paulius Peleckis
Alfa.lt
2017-05-17 18:51

Vis labiau artėjant šiltajam metų sezonui, pradedama domėtis, kokie orai laukia vasaros mėnesiais ir kada geriausia atidaryti atostogų maratoną. Alfa.lt kalbintas Gismeteo.lt direktorius Kęstutis Petkevičius turi ir gerų, ir blogų žinių – orai ir toliau stebins, tačiau sulauksime ir karščių.

Galima tikėtis įvairių anomalijų

„Pastaruoju metu orai gana dažnai mums krėtė išdaigas ir jų, deja, bet neišvengsime ir ateityje. Akivaizdu, kad klimatas keičiasi, o su tuo pastebimos ir gerokai intensyvesnės orų permainos, įvairūs kraštutinumai. Todėl vasarą tikrai galima tikėtis nepastovių orų, įvairių anomalijų, staigių temperatūrų pokyčių, gausių kritulių, audrų ar net sausrų. Tokie reiškiniai tampa vis dažnesni“, – teigia K. Petkevičius.

Jo teigimu, įprastai pirmasis vasaros mėnuo iki Joninių būna permainingas ir lietingas, o dideliais karščiais paprastai nelepina. Dažniausiai po Joninių galima tikėtis kur kas šiltesnės vasaros.

„Apskritai kalbant apie vasarą, ji gali būti įdomi ir tuo, kad prognozuojama, jog Baltijos šalys gali sulaukti ne vienos karščio bangos, kurios link mūsų plūstelės nuo Balkanų“, – teigia jis.

Lietuviai atostogoms rinkdavosi rugpjūtį kaip mažiausiai siurprizų pateikiantį mėnesį. Paklaustas, ar vis dar galioja ši taisyklė, K. Petkevičius sakė, kad prognozuoti jau darosi sunku.

„Pastarieji metai parodė, kad paskutinysis vasaros mėnesis tikrai nėra tas ramusis, labai lengvai nuspėjamas, šiltas ir su menku kritulių kiekiu mėnuo. Rugpjūtį taip pat sulaukiame ir temperatūrų svyravimų, kuomet šiltą orą staiga pakeičia kur kas vėsesnis. Tad suplanuoti atostogas tiksliai tuo metu, kuomet būna labai puikus oras, tikrai sunku, nes dažnai vyksta pokyčiai.

Visgi, jei pasitvirtins prognozė, jog vasarą į mūsų šalį plūstels ne viena karščio banga, tuomet galbūt nebereikės atostogų planuotis Turkijoje ar kitur, nes ir pas mus lietuviai galės mėgautis taip mėgstamomis saulės voniomis“, – teigė Gismeteo.lt direktorius.

Vasaros prognozės Europai: karščio bangos ir audros

Accuweather.com pateikia orų prognozę Europai. Jų duomenimis, visą vasarą ilgai trunkanti šiluma sukels nemalonumų: pavojingas karščio bangas, audras ir potvynius.

Tiesa, Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje prognozuojamas ilgalaikės šilumos trūkumas. Tuo metu sritis nuo Prancūzijos iki Lenkijos taps audrų taikiniu.

Virš Italijos ir Balkanų apsistos pavojingos karščio bangos, kurios kartais pasieks ir Rytų Europą. Tai ypač tikėtina liepos ir rugpjūčio mėnesiais.

Temperatūra svyruos virš 32 laipsnių karščio visą vasarą. Pasak Accuweather.com vyresniojo meteorologo Alano Repperto, galima tikėtis net karščio rekordų. Makedonija, Bulgarija, Vengrija ir Rumunija – šioms šalims gresia didžiausia rizika susidurti su karščio bangomis.

„Dar viena problema – kad regione vystysis smogas ir prasta oro kokybė“, – sakė meteorologas Tyleris Roysas.

Ne tik Pietų Europa susidurs su karščiais, jie prognozuojami ir Rytų Europai. Šiose vietovėse kritulių kiekis bus mažas. Tai didins sausros riziką.

Nuo Prancūzijos iki Lenkijos kils galingos audros

Iš Prancūzijos į Vokietiją ir Lenkiją kylančios galingos audros šiek tiek nuslopins karštį. Šioje srityje ilgalaikė šiluma bus reta, čia vyraus lietus ir perkūnija.

Kai kurios iš šių audrų gali peraugti ir į niokojančius vėjus, krušą ar net tornadus. Didžiausias pavojus kyla iš Pietų Vokietijos į Vakarų Čekiją ir Vakarų Lenkiją. Tai apima Miuncheną ir Berlyną, Prahą, Vroclavą. Lietaus ir audrų dažnumas taip pat padidina potvynių riziką.

prasidės šiltesni ir sausesni orai, tačiau jokių ypatingų ekstremalių situacijų nenumatoma.